wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Ekologia w finansach i #mojepowietrze – dla kogo ekopożyczki i ekokredyty od ING?

Ekologia w finansach i #mojepowietrze – dla kogo ekopożyczki i ekokredyty od ING?

by Redakcja
0 comment

Jeśli zapytamy statystycznego Polaka – co robisz, aby zadbać o zdrowe środowisko – wzruszy tylko ramionami. Mimo to, aż 90% społeczeństwa uważa, że każdy powinien troszczyć się o jakość naszego powietrza. I tu jest szkopuł – każdy powinien, ale nie każdy to robi. Także rynek produktów finansowych wkracza w temat edukacji ekologicznej. ING Bank Śląski przygotował kampanię #mojepowietrze. Ponadto stworzył oferty ekofinansowania dla klientów indywidualnych i firm. Do wyboru są ekopożyczki i ekokredyty. Poznaj ten projekt bliżej i dowiedz się więcej o produktach finansowych, które wspierają ekologię.

„Co my Polacy mamy ze sobą wspólnego? Powietrze” – ekologia nie tylko w finansach

Z inicjatywy ING Banku Śląskiego powstała akcja #mojepowierze, która ma na celu zachęcić Polaków do proaktywnego działania, na rzecz walki ze smogiem. Do zakupu roweru, solarów i sprzętu energooszczędnego nawołuje w kampanii znany aktor, twarz ING Banku Śląskiego Marek Konrad.

Na dzień publikacji tego artykułu, już blisko 4 miliony osób obejrzało film, który w sposób pośredni nawołuje do walki o czyste powietrze. 90% populacji zachwala tego typu kroki, w stronę polepszenia warunków naszego życia, ale tylko 60% jest przekonanych, że kampania przyniesie jakikolwiek skutek.

Ustawa antysmogowa – powietrze kosztuje najwięcej

We wrześniu 2015 roku Sejm przyjął nowelizację Prawa Ochrony Środowiska. Na podstawie tego dokumentu, wiele tysięcy osób dostało szansę, na poprawę jakości swojego życia. Ustawa antysmogowa sama w sobie niczego nie zakazuje i nie nakazuje. Daje jednak możliwość do decydowania przez samorządy, w razie potrzeby, czym mieszkańcy mogą palić w okresie zimowym. Wprowadziła też minimalne wymagania:

 • do rodzajów paliw dozwolonych lub zakazanych na danym terenie
 • minimalnego standardu emisji kotłów

Dzięki niej, zaczęło robić się głośno na temat  smogu i jego konsekwencjach dla życia.

Wpływ smogu na nasze życie przeraża

Na smog narażeni jesteśmy wszyscy, a zwłaszcza mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich. W ramach kampanii ING Banku śląskiego na youtubie pojawiło się szereg tematycznych filmów. Bohaterzy kampanii #mojepowietrze odpowiadali na 50 pytań z różnych zakresów życia, z których tylko w 1 przypadku wszyscy wyrazili identyczną opinię:

„Możemy się różnić, ale łączy nas to samo POWIETRZE”

Na potrzeby akcji powstała również strona internetowa https://www.mojepowietrze.pl/ gdzie każdy może wyrazić swoje osobiste metody walki o świeże powietrze. Każdego dnia pojawiają się nowe posty, które pokazują, jak ważne jest dla nas środowisko, w którym żyjemy.

Eko finansowanie – sprawdź, jak wdrożyć ekologię także w finansach

Oprócz zachęty w social media, w telewizji i na bilbordach, ING Bank Śląski stworzył dedykowaną ofertę. Od lutego bieżącego roku oprócz tradycyjnych form finansowania dla osób prywatnych i przedsiębiorstw wprowadził eko finansowanie. Bank uruchomił  promocyjne finansowanie na produkty, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii konwencjonalnej. W ramach nowego produktu ING Bank Śląski nie pobiera prowizji bądź też zwraca ją po 3 miesiącach regularnej spłaty.

Eko finansowanie jest skierowane do każdego – do klientów indywidualnych oraz do firm. Ma ściśle określone w regulaminie przeznaczenie. Ma wpłynąć po pierwsze na postrzeganie problemu, dotyczącego zbyt dużej emisji smogu. Po drugie zachęca do proekologicznego działania. Eko – finansowanie dotyczy konkretnej grupy produktów, co jest oczywiste, gdyż jest to dedykowany produkt bankowy, do kampanii #mojepowietrze. Wyróżnić tu możemy:

 • Sprzęt AGD klasy co najmniej A+++
 • Kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaniczne
 • Okna oraz drzwi zewnętrzne
 • Oświetlenie LED
 • Sterowniki energooszczędne
 • Rowery i inny sprzęt sportowy, oraz rehabilitacyjny
 • Materiały do ocieplenia stropu piwnicy, podłogi, ścian zewnętrznych oraz dachu
 • Pompy ciepła i inne odnawialne źródła energii
 • Sprzęt komputerowy z certyfikatem sprawności co najmniej 80 Plus Platinum
 • Domowe stacje uzdatniania wody z ujęć własnych
 • Systemy odzysku wody deszczowej
 • Samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz motocykle i skutery z napędem elektrycznym

Co otrzymamy w ramach EKO instrumentów finansowych?

 • Ekopożyczkę dla klientów indywidualnych – możemy pożyczyć od 1 000 do 60 000 złotych na maksymalnie 8 lat (RRSO: 19,58%). Zwrot pobranej prowizji następuje po 3 miesiącach regularnej spłaty rat i składki ubezpieczeniowej. Na stronie ING Banku Śląskiego w zakładce Eko pożyczka gotówkowa znajdziemy kalkulator, który pomoże nam w obliczeniu raty kapitałowo-odsetkowej. Mamy tam do wyboru kilka opcji – czy jesteśmy już klientem Banku, czy mamy ochotę ubezpieczyć pożyczkę, czy Bank ma podwyższyć kwotę zadłużenia o wysokość prowizji. Istnieje również możliwość konsolidacji pożyczek, kredytów i linii pożyczkowych pochodzących z innych Banków, w celu realnego zmniejszenia zobowiązań miesięcznych.
 • Ekopożyczkę dla firm – nawet do 500 000 złotych na maksymalnie 10 lat. Zwrot pobranej prowizji w wysokości 2,5% (maksymalnie 4 000 zł) następuje po 3 miesiącach regularnej spłaty. Dodatkowo oferta obejmuję niską marżę w wysokości do 5% dla kwot większych niż 50 000 zł lub 6% dla kwot do 50 000 zł. ING Bank Śląski nawołuje do ekologicznego inwestowania w rozwój firmy. Instytucja zachęca przedsiębiorców informacją, o minimalnych formalnościach, które należy spełnić, aby wnioskować o ekopożyczkę. Na pewno to wielu ucieszy, gdyż skróci to relatywny czas otrzymania pieniędzy. Zbędne jest dostarczanie zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS oraz z Urzędu Skarbowego, tony faktur, oraz co jest największą zmorą dla przedsiębiorcy – zbędne jest pisanie biznes planu.
 • Ekokredyt hipoteczny na dom pasywny i energooszczędny – maksymalna wartość kredytu to 2 mln zł, a maksymalny okres spłaty wynosi 35 lat (RRSO: 4,27%). Ta oferta posiada specjalnie obniżoną marżę (o 0,1 p.p.) oraz 0 zł prowizji. Czy można przejść obojętnie koło takiej oferty? Po pierwsze dom ekologiczny to niejako cel sam w sobie, a w po drugie bardzo niskie koszty związane z kredytem, w porównaniu do ofert konkurencji.
 • Ekokredyt inwestycyjny dla wspólnot mieszkaniowych – wysokość kredytu może sięgać kwoty 2 mln zł, a okres kredytowania można wybrać nawet do 15 lat. W ramach oferty można się cieszyć brakiem prowizji oraz niższą marżą (do 200 tys. – 2,5%, 200 do 500 tys. – 2%, powyżej 500 tys. – 1,5%). Rewelacyjna oferta, w której ING Bank Śląsk wymienia cele, na które można przeznaczyć kredyt. Jest to między innymi ocieplenie budynku, wymiana okien i drzwi, przebudowa systemu grzewczego, a nawet tworzenie terenów zielonych, modernizację obiektów da dzieci oraz budowę infrastruktury dla osób niepełnosprawnych.
 • Ekoleasing na samochody, skutery i motory hybrydowe lub elektryczne – 0 zł prowizji oraz brak opłat za rejestrację pojazdu. Szczerze mówiąc, na rynku usług finansowych trudno znaleźć lepszą ofertę, zwłaszcza że ta skierowana jest do osób, które dopiero założyły działalność gospodarczą.

Smog Free Tower – 7 metrów dla czystego powietrza

Kraków należy do najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Szacuje się, że z powodu smogu w tym jednym mieście umiera rocznie od 300 do 600 osób. Co więcej, z uwagi na stan powietrza, mieszkańcy żyją krócej mniej więcej o 2 lata, a ostatni okres życia jest w dużo gorszym zdrowiu. Naprzeciw tym problemom, ING Bank Śląski zainicjował budowę pierwszego zewnętrznego oczyszczacza powietrza ze smogu.

7 metrowa wieża wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji do oczyszczania powietrza, z zanieczyszczeń spowodowanych smogiem. Jest wyposażona w przyjazną środowisku technologię, która pozwala na filtrowanie 30 000 m3 powietrza na godzinę. Oczyszczanie powietrza następuje w promieniu kilkunastu metrów.

To mamy ze sobą wspólne – powietrze #mojepowietrze

Wspólna walka ze smogiem połączyła już ponad 1500 osób, które za pomocą podpisu i autorskich zdjęć #mojepowietrze publikują w mediach społecznościowych swoje pomysły na walkę ze smogiem. Zarówno pomysł i eko-oferta ING Banku Śląskiego jest odpowiedzią na problemy i potrzeby współczesnych Polaków.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.