Warren Buffett – określany mianem wyroczni z Omaha jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych inwestorów, który zgromadził ogromny kapitał dzięki swoim trafnym strategiom. Ten sukces poprzedzony jest bardzo ciężką pracą i studiowaniem zachowań rynków kapitałowych przez kilkadziesiąt lat. Interesujące jest również to, że Warren Buffett prawie cały swój majątek zgromadził po 50 roku życia. Doświadczenie prezesa funduszu Berkshire Hathaway jest imponujące. W skrócie przedstawiamy 6 najważniejszych rad – jak zachować się podczas krachu na giełdzie.
Warrena Buffetta odróżnia od wielu inwestor fakt, że – jak sam podkreśla – nie inwestuje dla pieniędzy. Do dzisiaj mieszka w tym samym domu, który kupił w 1956 roku za 31,5 tysiąca dolarów, a śniadanie spożywa w restauracji McDonald. Jego posiłek, zależy od zachowania giełdy – jeśli występują spadki, to je samą kanapkę, gdy giełda świeci na zielono, to zamawia burgera z dodatkami. O swojej diecie Buffett żartuje – Sprawdziłem dane i najniższy odsetek śmierci jest wśród 6-latków, więc postanowiłem, że będę się odżywiał jak 6-latek. To najbezpieczniejsza opcja.
Słynny inwestor nie lubi wydawania pieniędzy. To bardzo odróżnia go od innych osób, którym kupowanie sprawia przyjemność. Wpływ na taką postawę miała traumatyczna sytuacja z dzieciństwa. Ojciec Buffetta stracił pracę podczas kryzysu finansowego, od tamtego momentu Warren Buffett postanowił, że będzie żył tak, aby nigdy nie zabrakło mu pieniędzy.
Rada 1. Nieskończoność to najlepszy horyzont inwestycyjny
Prezes funduszu Berkshire Hathaway kupuje akcje na całe życie. Jak określił w jednym z wywiadów – Naszym ulubionym horyzontem inwestycyjnym jest nieskończoność.
Problemem wielu inwestorów jest fakt, że chcą dorobić się, w błyskawicznym tempie, przez co szukają aktywów często zbyt ryzykownych i patrzą na inwestycje krótkoterminowo. Fundusz Buffetta od 1965 r. osiąga średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 20,9%. To oznacza, że przebija indeks S&P dwukrotnie, przynosząc całkowitą stopę zwrotu na poziomie 2 404 748%.
Wynik ten jest imponujący, biorąc pod uwagę, ile kryzysów finansowych, wystąpiło w tym czasie: krach w latach 1973-74, czarny poniedziałek z 19 października 1987 r., pęknięcie bańki internetowej z 10 marca 2000r., wycofanie się kapitału po 11 września 2001 r. i niedawna recesji z sierpnia 2007r.
Na szczęście legendarny inwestor podzielił się swoimi przemyśleniami i udzielił kilku rad odnośnie do zachowania się podczas kryzysów i spadków na giełdzie.
Rada 2. Bądź świadomy, że możliwa jest wielka porażka, w krótkim czasie
Inwestując na giełdzie, musimy być świadomi, że ceny akcji mogą stracić dużo na wartości, w szybkim tempie. Dzieje się tak często i nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Potwierdzeniem słów Warrena Buffetta jest tabela stworzona z danych Capital Research and Management Company na temat częstotliwości dużych spadków indeksu Dow Jones między 1948 a 2017 r.
Podobnie zachowywał się indeks S&P, badany okres od 1945 do 2016 r. wykazuje, że indeks spadł od 5% do 9,9% – 56 razy, 10% do 19,9% – 21 razy, 20% do 39,9% – 9 razy i 40% i więcej – trzy razy zgodnie z badaniami CFRA.
Musimy być przygotowani na spadki, gdyż przeceny na giełdach są nieuniknione, a ich rozmiarów nie możemy przewidzieć.
Rada 3. Unikaj dźwigni finansowej i zachowuj spokój
To jedna z cenniejszych rad, udzielonych przez inwestora. Warren Buffett podkreśla, że należy unikać dźwigni finansowej, która ma za zadanie zwielokrotnienie naszych środków finansowych.
Wg inwestora, aby podejmować dobre decyzje inwestycyjne, musimy zachować spokój. Ciężko będzie nam osiągnąć taki stan, kiedy giełdy zaczną spadać, a nasze inwestycje z lewarem będą topniały dużo szybciej. To może katastrofalnie wypłynąć na stan naszego rachunku.
Nie ma gwarancji, że inwestorzy będą mogli ustrzec się irracjonalnych zachowań na rynku. Niestety, w wielu przypadkach działa psychologia tłumu. Unikanie dźwigni spowoduje, że łatwiej będzie zachować spokój podczas spadków.
Rada 4. Nie bądź wyrocznią, szklana kula nie wywróży trafnych prognoz
Inwestorzy nie powinni próbować prognozować, kiedy nastąpi krach na giełdzie. Wg Buffetta jest to strata czasu, ponieważ kryzys na pewno nastąpi, ale nikt nie jest w stanie określić jego dokładnego terminu. Jego symptomy zdradzać mogą niezwykle wnikliwe i wielowymiarowe analizy.
Rada 5. Nie traktuj akcji jak symbole – jesteś właścicielem części firmy
Następnym ważnym elementem jest sposób, w jaki powinniśmy traktować akcje. Prezes funduszu Berkshire Hathaway podkreśla, że inwestorzy nie powinni postrzegać akcji przede wszystkim jako symbol na ekranie.
Dużo łatwiej będzie przetrwać kryzys finansowy i spadające ceny pamiętając, że jesteśmy właścicielami części firmy, których akcje posiadamy w swoim portfelu. Podczas przecen firmy w dobrej sytuacji finansowej i dobrymi modelami biznesowymi na pewno sobie poradzą z kryzysem, w takiej sytuacji musimy skupić się na ich wartości wewnętrznej, a nie na obecnej wycenie rynkowej.
Rada 6. Nigdy nie oddawaj swoich akcji
Ważnym aspektem wg Buffetta jest fakt, że podczas spadków inwestorzy nie powinni wyprzedawać swoich akcji. Jak zauważa – indeks Dow Jones wzrastał, średnio 10,3% rocznie przez 100 lat, włączając w to reinwestowane dywidendy. Dlatego ważne jest utrzymanie swoich akcji lub jeśli sytuacja tego wymaga zredukowanie portfela o jak najmniejszą ilość aktywów.
Co pokazuje historia, jest bardzo prawdopodobne, że ich ceny wrócą do poziomów sprzed kryzysu. Inwestorzy, którzy dysponują wolnymi środkami, powinni wg Warrena Buffetta nie tylko nie sprzedawać swoich akcji, a wręcz powinni zacząć kupować przecenione aktywa. Legendarny inwestor podkreśla, że gdy na rynkach panuje hossa to inwestorzy, mogą od czasu do czasu kupić dobre akcje w rozsądnej cenie, ale to podczas recesji kupuje się najlepsze spółki poniżej ich wewnętrznej wartości. Idealnie pasują tutaj słowa Buffetta „Bój się, gdy inni są chciwi i bądź chciwy, gdy inni się boją”.
Warren Buffett jest niewątpliwie geniuszem w swojej dziennie i jest wzorem do naśladowania dla wielu inwestorów. Swój sukces zawdzięcza ciężkiej pracy.
Warto słuchać tak wybitnego inwestora, choć niekiedy ciężko będzie zrealizować wszystkie z jego zaleceń. Ważne jest, aby podczas krachu skoncentrować się na długim horyzoncie czasowym. Inwestorzy nie powinni sugerować się krótkoterminowymi prognozami ekspertów, czy nagłówkami w mediach branżowych – niezależnie od tego, czy są to wiadomości optymistyczne, czy negatywne. Świadomość bycia udziałowcem w firmie z perspektywą długoterminową powinna pomoc w przetrwaniu fali spadków. Co pokazuje przykład – gdyby ktoś w 1965 r. kupił akcje spółki Berkshire Hathaway Warrena Buffetta za 1000 dolarów i przetrwał wszystkie kryzysy, to dziś dysponowałby kwotą około 13 milionów dolarów.
fot. cnbc.com