Czy wiesz, że tylko ludzie potrafią opóźnić nagrodzenie siebie? Tak właśnie działa zdolność odroczonej gratyfikacji, czyli umiejętności uchronienia naszej nagrody przed natychmiastową konsumpcją. Ma ona kluczowe zastosowanie podczas budowy kapitału w długim horyzoncie.
Za umiejętność cierpliwego oczekiwania na wygraną i niezrażania się w momentach kryzysu odpowiada część mózgu – kora przedczołowa. To właśnie dzięki ćwiczeniu odraczania gratyfikacji, czyli odmawiania sobie spełniania zachcianek, wielu inwestorom udaje się znaleźć optymalny moment na inwestycję.
Jak wskazują badania – rezygnacja z bieżących zysków w celu uzyskania większego, ale opóźnionego w czasie dochodu, wymaga intensywnej aktywności w korze przedczołowej. Obecnie, gdy otaczają nas możliwości szybkiej realizacji potrzeb, nasza kora przedczołowa wystawiona jest na wielkie wyzwania.
Samokontrola według Warrena Buffetta
Sprawne odraczanie gratyfikacji nie jest dziś prostą sprawą. Warto jednak poświęcić trochę czasu tej umiejętności. Jest ona bowiem kluczowa do osiągnięcia sukcesu inwestycyjnego. Do perfekcji opanował ją trzeci najbogatszy człowiek świata, czyli Warren Buffett.
Mimo sporej zamożności – mieszkał on w tym samym domu przez ponad 40 lat i także przez wiele lat jeździł samochodem zakupionym w rozsądnej cenie.
Dodatkowo Buffett słynie z wyjątkowo długiego horyzontu inwestycyjnego, co tylko potwierdza jego stoicką cierpliwość w inwestycjach, nawet gdy dotyka je kryzys.
- Przeczytaj także: 10 spółek Warrena Buffetta – czy masz je w swoim portfelu?
- Przeczytaj także: 6 rad Warrena Buffetta, jak przejść przez wielki kryzys suchą stopą
Odwlekanie nagrody – czyli ciągłe wyrzeczenia
Nie zapominajmy jednak, że odroczona gratyfikacja to również inne kwestie.
Przykładowo może oznaczać mniejsze wydatki podczas wyjścia do klubu czy pubu ze znajomymi. Z kolei innym przykładem mogą być mniejsze nakłady na edukacje, którą wybieramy dla naszego dziecka.
Wszystko po to, aby konsekwentnie lokować jak największe fundusze w inwestycjach. Kiedy już nauczymy się maksymalizować wielkość środków, przeznaczanych na inwestowanie, opisywana umiejętność przyda nam się także w samym procesie zarządzania inwestycjami.
- Przeczytaj także: Sentencje, które przynoszą zyski – Warren Buffet
Zanim kupisz pistolet – zastanów się trzy razy
Warto przy tym przede wszystkim zaznaczyć, że nasza zdolność do ćwiczenia samokontroli zawodzi w obecności „przeładowania” kory przedczołowej. Jest to szczególnie widoczne, kiedy rynki są niestabilne.
W takiej sytuacji inwestor jest bardziej skłonny do podejmowania decyzji w oparciu o natychmiastową satysfakcję i niewielką rozwagę.
Skuteczny handel akcjami na niestabilnych rynkach często wymaga odwleczenia w czasie decyzji zakupu papierów wartościowych i świadomego poszukiwania możliwości inwestycyjnych. Z drugiej strony podążanie za naszymi „pierwotnymi instynktami”, bazującymi na spekulacji, nie jest doskonałe i nie gwarantuje sukcesu.
Ta behawioralna prawda jest właśnie przyczyną wyznaczenia trzydniowego okresu oczekiwania na zakup pistoletu w USA. Rozpoznanie zagrożenia przeciążeniem poznawczym podczas monitorowania wielu strumieni informacji wymaga, abyśmy ćwiczyli się w tym, aby cofnąć się i zastanowić przed pociągnięciem swoistego spustu inwestycyjnego.
- Przeczytaj także: Czym tak naprawdę jest inwestowanie w wartość?