Strona główna » Warto popatrzeć z boku na swoje emocje w inwestowaniu w Nowym Roku

Warto popatrzeć z boku na swoje emocje w inwestowaniu w Nowym Roku

autor Redakcja
0 komentarze

W 2017r., ku zaskoczeniu większości analityków i inwestorów, mieliśmy do czynienia z wyjątkowym spokojem na globalnych giełdach. Nadzieja i stonowany optymizm to emocje, które dominowały w inwestowaniu w mijającym roku. Mocno akcentowane równo rok temu ryzyka polityczne dot. wyborów w Europie, wraz z przegraną populistów, zostały bowiem zażegnane. Z kolei w USA inwestorzy zaczęli kłaść nacisk na pozytywne aspekty polityki Donalda Trumpa. Rynki uspokoił także stopniowy upadek tzw. Państwa Islamskiego. Postępujących wzrostów światowych indeksów, nie zaburzyła nawet napięta sytuacja między Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi.

Proeuropejske nastroje wygrały w 2017 roku

W 2017r. Unia Europejska odetchnęła z ulgą. Najpierw, 15 marca wybory parlamentarne w Holandii wygrała ponownie rządząca centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD). Następnie, proeuropejski Emmanuel Macron zdobywał stopniowo we Francji pełnię władzy. 7 maja on sam został prezydentem. Z kolei 18 czerwca jego partia wygrała wybory parlamentarne. W końcu, 24 września, zgodnie z oczekiwaniami, wybory w Niemczech wygrała chadecka CDU Angeli Merkel. W efekcie tych wydarzeń okazałe stopy zwrotu wypracowały fundusze akcji europejskich. Przykładowo Caspar Akcji Europejskich zyskał na wartości od początku br. 28,9%.

Nadzieja i umiarkowany optymizm dot. polityki Trumpa

Z kolei w USA, inwestorzy w mijającym roku z umiarkowanym optymizmem, patrzyli na perspektywy zmian rynkowych pod rządami Donalda Trumpa. Podsumowując ponad rok jego prezydentury, widać faktycznie podejmowanie działań nastawionych na poprawę funkcjonowania amerykańskich przedsiębiorstw. Trump masowo unieważnia bowiem przepisy, które uznawane są za kulę u nogi gospodarki. Ponadto, w końcówce roku, Trump prawdopodobnie podpisze ustawę, której głównym punktem jest obniżka podatków dla firm i korporacji do 20%.

Ryzyko ze strony ISIS zażegnane, ale ta Korea Północna…

Globalnie umiarkowanie optymistyczne nastawienie do akcji było w 2017r. wspierane przez stopniowy upadek tzw. Państwa Islamskiego. W lipcu, premier Iraku ogłosił wyzwolenie Mosulu z rąk tego samozwańczego kalifatu. Zmniejszyło to wówczas dystrybucję medialnej propagandy terrorystów o 2/3. Później zanikała ona coraz bardziej, by pośrodku września zostać całkowicie wyeliminowaną. Z kolei przejściową niepewność inwestorów wywołała nowa faza konfliktu między USA a Koreą Północną z początku sierpnia. Wówczas ONZ zaostrzyło sankcje względem reżimu Kim Dzong Una. Powodem były wcześniejsze próby międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

Popatrzmy z boku na swoje emocje w inwestowaniu w 2018 roku

W 2017r. spełniła się nasza styczniowa prognoza, twierdząca, że mimo obecnych ryzyk, warto inwestować w akcje. Polecaliśmy wówczas szczególnie walory rynków wschodzących. Od początku bieżącego roku, indeks MSCI Emerging Markets zyskał na wartości aż 31,3%. Zespół analityków Targeto wykorzystywał najlepsze momenty i w 2017r. portfel modelowy Wzrostowe Akcje zarobił kolejny rok z rzędu blisko 20%.

Efekt wydarzeń polityczno-gospodarczych w 2017 roku, wydaje się zadowalający dla samych inwestorów. Tak duży spokój na giełdach nie będzie jednak trwał wiecznie. Na obecnym etapie rozwoju wydarzeń, istotnym ryzykiem jest odchodzenie banków centralnych od zwiększania bilansów, czyli normalizacją polityki pieniężnej. Należy to wkalkulować w niebezpieczeństwo pogorszenia się globalnej koniunktury w 2018r. Nie warto też popadać w nadmierny optymizm w związku z okazałymi wzrostami z mijającego roku. Wszak chłodne i racjonalne myślenie na giełdzie da przewagę nad zbytnimi emocjami w inwestowaniu.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.