wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » [RnŻ 11.12.17] Inwestowanie na emeryturę – podsumowanie informacji o IKE i IKZE

[RnŻ 11.12.17] Inwestowanie na emeryturę – podsumowanie informacji o IKE i IKZE

by Redakcja
0 comment

Zbliża się koniec roku, więc czas na podsumowanie informacji o IKE i IKZE. Na 3 wcześniejszych spotkaniach przedstawiłem podstawowe dane o rachunkach, czyli co to jest, gdzie można je założyć. Zwróciłem szczególną uwagę na korzyści związane z IKE i IKZE. Wskazałem w jakie instrumenty finansowe można inwestować. Ze względu na ich szeroką ofertę każdy inwestor znajdzie odpowiednie IKE i IKZE dla siebie.

Im dłużej masz IKE, tym więcej możesz zyskać

Na ostatnim spotkaniu przypomniałem jaką uzyskałem korzyść dzięki prowadzeniu rachunku IKE w domu maklerskim. Dopóki posiadam rachunek IKE nie muszę płacić podatków od zysków kapitałowych, wobec czego zyskałem dodatkowe 3,5 p.p. do mojego wyniku. Jak pokazałem na przykładowych wyliczeniach czym dłuższy okres utrzymania rachunku IKE tym korzyść z powodu odroczonego podatku będzie większa.

Wykorzystaj limit wpłat na IKE i IKZE w 2018 roku

W 2018r. na IKE można wpłacić maksymalnie 13 329zł, a na IKZE 5 331,6zł. W 2019r. będzie to odpowiednio 14 295zł i 5 718zł. Do końca roku możesz wykorzystać limit na 2018r., a od razu po Nowym Roku opłacić limit na 2019r. W ciągu kilku tygodni na oba rachunki będziemy mogli wpłacić łącznie ponad 38 673,6 zł.

Sumę wpłat na IKZE, można również odliczyć od podatku dochodowego. Zainteresowanych odsyłam do publikowanych przez nas artykułu: Jak odliczyć IKZE w PIT 37? Wszyskie najważniejsze informacje w jednym miejscu.

 

Zainteresowanych szczegółami zachęcam do obejrzenia całego wystąpienia w ramach Rynków na Żywo.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.