Strona główna » Sprawdzamy, czy prognozy specjalistów na 2018r. będą trafne – wybraliśmy 3 fundusze inwestycyjne, które warto obserwować

Sprawdzamy, czy prognozy specjalistów na 2018r. będą trafne – wybraliśmy 3 fundusze inwestycyjne, które warto obserwować

autor Redakcja
0 komentarze

Wiele wskazuje na to, że 2018 rok będzie trudniejszy dla globalnych rynków akcji. Z drugiej strony na rynku zawsze znajdą się okazje inwestycyjne, na których będzie można zarobić.

Na podstawie prognoz analityków renomowanych instytucji, podjęliśmy dla Was próbę selekcji funduszy inwestycyjnych, które warto obserwować. Wybraliśmy trzy, które naszym zdaniem odpowiadają prognozom specjalistów.

Trudny rynek też da zarobić – poznaj najlepsze fundusze do zainwestowania w 2018r.

Inwestycyjne tło nie jest obecnie sprzyjające. Wśród niesprzyjających czynników wymienić można m.in. rosnące stopy procentowe, zaawansowana faza cyklu koniunkturalnego czy nieprzewidywalny prezydent USA. Inwestorzy mają więc powody do ostrożności, jeżeli nie nerwowości.

Zarówno podczas hossy, jak i bessy, znajdą się bowiem typy inwestycyjne, które wypracują wyniki gorsze lub lepsze od spodziewanych. Jeśli chcesz zarobić pieniądze, musisz oczywiście znaleźć te ostatnie. Tym samym, wyselekcjonowaliśmy dla Was trzy fundusze inwestujące środki na rynkach wskazywanych przez ekspertów w prognozach na 2018r. Warto dodać te fundusze na listę obserwowanych i kontrolować ich wyniki. Oto one:

Investor Top 25 Małych Spółek (Investor Parasol FIO)

Fundusz ten posiada w portfelu stosunkowo duży udział małych spółek, a także zaangażowanie w firmy średniej wielkości. Te mniejsze podmioty prowadzące działalność gospodarczą w 2017r. przeżywały okres niemal rekordowej słabości względem WIG20. Spodziewamy się, że w 2018r. te relacje powinny się odwrócić, tzn. indeks małych spółek będzie relatywnie lepszy, niż WIG20.

Najwyższa jakość zarządzania tym funduszem przez Łukasza Hejaka ma swoje odzwierciedlenie w uzyskiwanych na tle konkurencji stopach zwrotu. Investor Top 25 Małych Spółek wypada bowiem najlepiej w swojej grupie porównawczej za okresy: od początku roku (-1,34%), 12 miesięcy (5,83%), jak i 36 miesięcy (28,30%).

Wykres 1. Wyniki funduszu Investor Top 25 Małych Spółek (Investor Parasol FIO) za ostatnie 3 lata, na dzień 09.02.2018r.

Investor Top 25 Małych Spółek (Investor Parasol FIO)

[inbound_button font_size=”20″ color=”#009fe3″ text_color=”#ffffff” icon=”” url=”https://targeto.pl/notowania/fundusz/investor-top-25-malych-spolek-investor-parasol-fio/60405551″ width=”” target=”_blank”]Więcej danych o INVESTOR TOP 25 MAŁYCH SPÓŁEK (INVESTOR PARASOL FIO)[/inbound_button]

NN (L) Japonia (NN SFIO)

W portfelu tego funduszu 97-proc. udział stanowią tytuły uczestnictwa funduszu NN (L) Japan Equity. Ten obszar geograficzny może pochwalić się gospodarką, która wydają się znajdować na wcześniejszym etapie ekspansji. Ponadto wymienić można tutaj:

  • dobrą sytuację finansową firm,
  • tańsze wyceny w porównaniu z USA,
  • działania banku centralnego, który prawdopodobnie dalej będzie skupował aktywa.

Czynniki te skłaniają nas do przekonania, że Japonia zapewni inwestorom „margines bezpieczeństwa” w stosunku do amerykańskich akcji.

Opisywanym funduszem znakomicie zarządza Marcin Szortyka. Powoduje to, że wypada on na ogół lepiej od i tak już mocnego oraz konkurencyjnego produktu, jakim jest PKO Akcji Rynku Japońskiego (PKO Parasolowy FIO). Stopy zwrotu funduszu NN (L) Japonia (NN SFIO) za okresy: od początku roku, 12 i 36 miesięcy to odpowiednio: -4,01%, 16,65% i 20,68%.

Wykres 2. Wyniki funduszu NN (L) Japonia (NN SFIO) za ostatnie 3 lata, na dzień 09.02.2018r.

NN (L) Japonia (NN SFIO)

[inbound_button font_size=”20″ color=”#009fe3″ text_color=”#ffffff” icon=”” url=”https://targeto.pl/notowania/fundusz/nn-l-japonia-nn-sfio/60405689″ width=”” target=”_blank”]Więcej danych o NN (L) JAPONIA (NN SFIO)[/inbound_button]

Fidelity European Dynamic Growth A-ACC-PLN hedged

Co najmniej 70% środków tego funduszu jest inwestowanych w akcje spółek, które mają siedzibę lub prowadzą przeważającą część swojej działalności w Europie. W 2017r., po wyborach we Francji, mieliśmy do czynienia z pierwszą falą ożywienia gospodarczego strefy euro. Teraz przyszedł czas na drugą falę. Jeśli do niej dojdzie, to wesprze ona m.in. akcje spółek bazujących na gospodarce eurozony.

Jakość zarządzania tym funduszem należy do najlepszych w swojej grupie porównawczej. Zarządzający, czyli Fabio Riccelli uzyskał dla tego produktu wyniki z reguły lepsze od konkurencji. Jego stopy zwrotu prezentują się następująco: od początku roku (-4,41%), a w ciągu ostatnich 12 i 36 miesięcy odpowiednio – 12,01% oraz 36,51%.

Wykres 3. Wyniki funduszu Fidelity European Dynamic Growth A-ACC-PLN hedged za ostatnie 3 lata, na dzień 09.02.2018r.

Fidelity European Dynamic Growth A-ACC-PLN hedged

[inbound_button font_size=”20″ color=”#009fe3″ text_color=”#ffffff” icon=”” url=”https://targeto.pl/notowania/fundusz/fidelity-european-dynamic-growth-acc-pln-hedged/60405074″ width=”” target=”_blank”]FIDELITY EUROPEAN DYNAMIC GROWTH A-ACC-PLN HEDGED[/inbound_button]

 

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.