Strona główna » ZUS, IKE lub IKZE i PPE – z tych źródeł powinna pochodzić Twoja emerytura. Dlaczego rezygnujesz aż z dwóch?

ZUS, IKE lub IKZE i PPE – z tych źródeł powinna pochodzić Twoja emerytura. Dlaczego rezygnujesz aż z dwóch?

autor Redakcja
0 komentarze

Rozwiązań i sposobów na inwestowanie na swoją emeryturę jest wiele. IKE, IKZE, PPE, nieruchomości, inwestowanie w złoto, obligacje, akcje, fundusze… Jednak Polacy uporczywie pozostawiają swoją przyszłość tylko w rękach ZUS. Więc temat głodowych emerytur wraca wciąż jak bumerang.

Specjaliści prześcigają się w głoszeniu katastroficznych scenariuszy, a sam ZUS podaje, że średnie emerytury kobiet mogą być nawet o 1 000 zł niższe od świadczeń mężczyzn. Jesień życia także dla mikroprzedsiębiorców raczej nie będzie złota. Warto więc pomyśleć, jak w miarę możliwości, samodzielnie zadbać o swoją przyszłość i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Państwo nie zapewni wysokiej emerytury

Czasy godnej emerytury gwarantowanej przez państwo już minęły. Z powodu nadciągającej katastrofy demograficznej, o której już wcześniej pisaliśmy, deficyt na rachunku ZUS będzie rósł z roku na rok lawinowo. System, aby został w jakimkolwiek stopniu wypłacalny, przejdzie olbrzymie zmiany.

Dla ustawodawcy najprostszym sposobem będzie zwiększenie podatków pracującym i obniżenie wypłacanych emerytur. Drastycznym krokiem będzie wprowadzenie jednakowego świadczenia dla wszystkich.

Wysoka emerytura to świadczenie z trzech niezależnych źródeł – ZUS, IKE/IKZE, PPE

Państwo jest w obowiązku zagwarantować wypłatę emerytury. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że to świadczenie ma zapewnić tylko minimum egzystencji. Aby utrzymać poziom życia, do którego przywykliśmy w okresie aktywności zawodowej, należy wykorzystać jeszcze dwa pozostałe źródła.

Pierwszym z nich są Pracownicze Programy Emerytalne. Wspólnie z pracodawcą warto skorzystać z programu emerytalnego np. w postaci Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). Na polskim rynku PPE funkcjonują od ponad 20 lat, jednak nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Szkoda, ponieważ zarówno pracownik i pracodawca mogą uzyskać wymierne korzyści.

Drugim źródłem są nasze prywatne inwestycje. Aby zwiększyć ich efektywność warto przenieść je pod ochronę IKE i IKZE – zaszyte są w nich różne ulgi podatkowe, które cieszyć będą szczególni tych, którzy szukają sposobu na obniżenie PITu.

Te dwa rozwiązania w połączeniu z trzecim źródłem – jakim jest świadczenie z ZUS – poprawią naszą przyszłość na emeryturze.

IKE i IKZE – dla kogo są dedykowane te rozwiązania na dodatkową emeryturę?

Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to rozwiązania dostępne dla każdego, kto szuka dodatkowych pieniędzy na emeryturze.

Każdy z nas w jakimś stopniu odkłada na swoją przyszłość. Inwestujemy na giełdzie, kupujemy jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, kupujemy mieszkania na wynajem, czy szukamy wysokooprocentowanych lokat w banku lub po prostu gromadzimy oszczędności na koncie.

Jednak nie każdy z nas wie, że większość z tych inwestycji możemy przenieść pod płaszcz ochronny IKE i IKZE. Oba te rozwiązania to tylko opakowania dla naszych rachunków prowadzonych w banku, domu maklerskim, funduszu inwestycyjnym, zakładzie ubezpieczeń lub towarzystwie emerytalnym.

Pieniądze inwestowane przez IKE nie trafiają na żadne inne rachunki, są dalej w instytucji, w której inwestujemy tylko na innym, wydzielonym do tego rachunku.

Najważniejsze informacje o IKE i IKZE

Czy inwestowanie na emeryturę w IKE i IKZE ma sens?

Tak. Prowadząc inwestycje pod ochroną IKE i IKZE, jesteśmy zwolnieni z podatku od zysków kapitałowych. W przypadku IKZE możemy odliczyć dokonane wpłaty od podstawy podatku. Ponadto nasze środki chroni relacja, jaka powstała z instytucją finansową na mocy umowy cywilnoprawnej.

I tu najważniejsza informacja. Państwo tych środków nam nie zabierze. To są nasze prywatne oszczędności, dlatego są tak dobrze chronione. Pieniądze zgromadzone w OFE nigdy nie były nasze, prywatne. Od zawsze były publiczne i państwo mogło z nimi zrobić co chciało.

IKE i IKZE najważniejsze informacje dla zainteresowanych prywatną emeryturą

Korzyści inwestowania z pomocą IKE i IKZE jest sporo, dlatego najprościej będzie przedstawić je w tabel:

Tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, gdzie będą oszczędzali na swoją jesień życia – zapraszamy do lektury rankingów:

Dla tych, którzy chcą konkretnie wiedzieć, w jaki produkt zainwestować, ponieważ odznacza się on najwyższą jakością, co potwierdzają liczne wyróżnienia – zapraszamy do wpisów:

Wszystkich, którzy mają już IKE lub IKZE od NN, ale chcą poznać konkretną strategię i wiedzieć, jakie fundusze wybrać do swojego portfela – zapraszamy do osobnego wpisu o Strategiach dla lidera rankingów IKE i IKZE 2017 – NN TFI: IKE NN Plus oraz IKZE NN. Znajdziecie tam trzy strategie: bezpieczną, umiarkowaną i agresywną. Wszystkie z wynikiem sporo większym niż na lokacie i nieporównywalnym z wynikiem na żadnym koncie oszczędnościowym. Każdy z portfeli prowadzi analityk. Informacje o zmianach są przesyłane na e-mail po zapisie na newsletter.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.