Strona główna » RNŻ: Czy PPK uratują obecny system emerytalny?

RNŻ: Czy PPK uratują obecny system emerytalny?

autor Redakcja
0 komentarze

Pracownicze Plany Kapitałowe ruszą już za niecały rok. Dokładnie 1. lipca 2019r. w przedsiębiorstwach zatrudniających przynajmniej 250 osób zaczną obowiązywać PPK. W kolejnych półroczach zwiększy się ich zakres. Przystąpienie do nich nie jest obowiązkowe, ale automatycznie każdy zostanie do PPK zapisany i dopiero na żądanie będzie można z niego zrezygnować. Warto więc pochylić się nad tym, co już wiemy o PPK i poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czym jest PPK?

PPK to dobrowolny program oszczędzania na emeryturę. Pracownik będzie podejmował dobrowolną decyzję, jednak nie o zapisaniu się do Pracowniczego Planu Emerytalnego,  a o wypisaniu się z niego. Pracownik będzie musiał złożyć pisemną deklarację odstąpienia do pracodawcy.

Dodatkowo, po upływie 4 lat, zostanie automatycznie ponownie zapisany, z ponowną możliwością wypisania się z planu. Jedynie pracownicy, którzy ukończyli 55 rok życia będą przystępować do PPK z własnej inicjatywy.

Środki uczestnika w ramach PPK mają charakter prywatny (art.3 ust.2), dzięki czemu nie musimy obawiać się, że PPK będzie drugim OFE.

Kto będzie wpłacał pieniądze do PPK?

PPK będą zasilane z trzech źródeł:

  • 2% – wpłata pracownika
  • 1,5% – wpłata pracodawcy
  • 250 zł – wpłata powitalna i 240 zł – wpłata roczna z Funduszu Pracy

Kto będzie objęty PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe są quasi-obowiązkowe do każdego pomiędzy 19 a 55 rokiem życia. Osoby w wieku 55-69 lat będą mogły uczestniczyć w PPK w sposób całkowicie dobrowolny, nie będą zapisywane do automatycznie i nie będą musiały składać deklaracji o odstąpieniu. Powyżej 70 roku życia nie będzie możliwości zapisania się do PPK.

Docelowo PPK ma objąć 11,5 mln osób.

Gdzie będą prowadzone PPK?

Pracowniczymi Planami Kapitałowymi będą mogły zarządzać:

  • Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI)
  • Powszechne Towarzystwa Emerytalne
  • Zakłady Ubezpieczeń

Maksymalna opłata za zarządzanie funduszami zdefiniowanej daty to 0,6%, w tym 0,5% opłaty stałej i 0,1% opłaty za wynik.

W co będą inwestowane środki gromadzone w PPK?

Gromadzone środki będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty. Każda z instytucji, w której będą tworzone PPK będzie zobowiązania do utworzenia co najmniej 5 takich funduszy. Uczestnicy, oszczędzający w ramach PPK będą automatycznie przypisywani do danego funduszu, w zależności od wieku. Fundusze będą różniły się tym, że im dalej do końca daty funduszu, a tym samym, im młodszy uczestnik, tym większa będzie część udziałowa portfela inwestycyjnego. Wraz z upływem czasu, coraz większy udział będą miały bezpieczne aktywa, takie jak obligacje skarbowe.

Fundusze zdefiniowanej daty w części udziałowej będą inwestować w:

  • min. 50% – spółki z WIG20,
  • max. 20% – spółki z WIG40,
  • max. 10% – pozostałe spółki (również z rynku New Connect),
  • max. 20% – inwestycje zagraniczne.

Od kiedy będą obowiązywały PPK?

Data obowiązywania PPK w poszczególnych przedsiębiorstwach zależy od wielkości zatrudnienia:

  • od 1 lipca 2019r. –  w podmiotach zatrudniających co najmniej 250 osób
  • od 1 stycznia 2020 – w podmiotach zatrudniających co najmniej 50 osób
  • od 1 lipca 2020 – w podmiotach zatrudniających co najmniej 20 osób
  • od 1 stycznia 2021 – w pozostałych podmiotach (w tym w sektorze finansów publicznych)

Kogo nie obejmie PPK?

PPK nie jest systemem powszechnym, więc są grupy osób, których nie obejmie:

  • Samozatrudnionych
  • Służby mundurowe
  • Rolników

Jak będzie wyglądała wypłata środków z PPK?

Wypłaty środków z PPK możemy dokonać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w następujących przypadkach:

W przypadku wypłaty po 60. roku życia:

  • 25% środków zostanie wypłacone jednorazowo, a pozostałe 75% w co najmniej 12 miesięcznych ratach.

W przypadku wypłaty przed 60. rokiem życia:

  • do 25% środków w przypadku poważnego zachorowania pracownika, jego małżonka lub dziecka może być dokonane – bez konieczności zwrotu,
  • można dokonać jednorazowej wypłaty środków na sfinansowanie wkładu własnego – z obowiązkiem zwrotu w ciągu 15 lat.

Jak będzie wyglądał zwrot środków z PPK?

Każdy uczestnik może wypłacić całość środków zgromadzonych środków w dowolnym momencie. Wiąże się to jednak z utratą część wpłat od pracodawcy i z Funduszu Pracy i koniecznością zapłaty podatku dochodowego.

Otrzymamy 70% środków z wpłaty od pracodawcy i 100% środków z naszej wpłaty, obniżone o wysokość podatku dochodowego. Pozostałe 30% środków z wpłaty od pracodawcy trafi na konto ZUS i utracimy 100% środków z wpłaty od Funduszu Pracy.

Zmiana pracodawcy, dziedziczenie i zajęcia komornicze a PPK

W przypadku zmiany pracodawcy — nowa firma, w której zatrudniony jest uczestnik złoży w jego imieniu wniosek o transfer środków do TFI, z którym nowy pracodawca ma umowę. Środku w ramach PPK nie będą podlegały egzekucji sądowej i administracyjnej — wyjątkiem będą roszczenia alimentacyjne. Środku zgromadzone w PPK są dziedziczone.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia rejestracji spotkania w Rynkach na Żywo. Jak zawsze również zachęcamy do zadawania pytań pod tym wpisem lub w wiadomości prywatnej: [email protected].  Chętnie więcej opowiemy na temat PPK.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.