piątek, 14 czerwca, 2024
Strona główna » Zyski długo oczekiwane – czyli dlaczego najcenniejszą nagrodą jest ta, na którą czeka się najdłużej

Zyski długo oczekiwane – czyli dlaczego najcenniejszą nagrodą jest ta, na którą czeka się najdłużej

by Redakcja
0 comment

Czy wiesz, że tylko ludzie potrafią opóźnić nagrodzenie siebie? Tak właśnie działa zdolność odroczonej gratyfikacji, czyli umiejętności uchronienia naszej nagrody przed natychmiastową konsumpcją. Ma ona kluczowe zastosowanie podczas budowy kapitału w długim horyzoncie.

Za umiejętność cierpliwego oczekiwania na wygraną i niezrażania się w momentach kryzysu odpowiada część mózgu – kora przedczołowa. To właśnie dzięki ćwiczeniu odraczania gratyfikacji, czyli odmawiania sobie spełniania zachcianek, wielu inwestorom udaje się znaleźć optymalny moment na inwestycję.

Jak wskazują badania – rezygnacja z bieżących zysków w celu uzyskania większego, ale opóźnionego w czasie dochodu, wymaga intensywnej aktywności w korze przedczołowej. Obecnie, gdy otaczają nas możliwości szybkiej realizacji potrzeb, nasza kora przedczołowa wystawiona jest na wielkie wyzwania.

Samokontrola według Warrena Buffetta

Sprawne odraczanie gratyfikacji nie jest dziś prostą sprawą. Warto jednak poświęcić trochę czasu tej umiejętności. Jest ona bowiem kluczowa do osiągnięcia sukcesu inwestycyjnego. Do perfekcji opanował ją trzeci najbogatszy człowiek świata, czyli Warren Buffett.

Mimo sporej zamożności – mieszkał on w tym samym domu przez ponad 40 lat i także przez wiele lat jeździł samochodem zakupionym w rozsądnej cenie.

Dodatkowo Buffett słynie z wyjątkowo długiego horyzontu inwestycyjnego, co tylko potwierdza jego stoicką cierpliwość w inwestycjach, nawet gdy dotyka je kryzys.

Odwlekanie nagrody – czyli ciągłe wyrzeczenia

Nie zapominajmy jednak, że odroczona gratyfikacja to również inne kwestie.

Przykładowo może oznaczać mniejsze wydatki podczas wyjścia do klubu czy pubu ze znajomymi. Z kolei innym przykładem mogą być mniejsze nakłady na edukacje, którą wybieramy dla naszego dziecka.

Wszystko po to, aby konsekwentnie lokować jak największe fundusze w inwestycjach. Kiedy już nauczymy się maksymalizować wielkość środków, przeznaczanych na inwestowanie, opisywana umiejętność przyda nam się także w samym procesie zarządzania inwestycjami.

Zanim kupisz pistolet – zastanów się trzy razy

Warto przy tym przede wszystkim zaznaczyć, że nasza zdolność do ćwiczenia samokontroli zawodzi w obecności „przeładowania” kory przedczołowej. Jest to szczególnie widoczne, kiedy rynki są niestabilne.

W takiej sytuacji inwestor jest bardziej skłonny do podejmowania decyzji w oparciu o natychmiastową satysfakcję i niewielką rozwagę.

Skuteczny handel akcjami na niestabilnych rynkach często wymaga odwleczenia w czasie decyzji zakupu papierów wartościowych i świadomego poszukiwania możliwości inwestycyjnych. Z drugiej strony podążanie za naszymi „pierwotnymi instynktami”, bazującymi na spekulacji, nie jest doskonałe i nie gwarantuje sukcesu.

Ta behawioralna prawda jest właśnie przyczyną wyznaczenia trzydniowego okresu oczekiwania na zakup pistoletu w USA. Rozpoznanie zagrożenia przeciążeniem poznawczym podczas monitorowania wielu strumieni informacji wymaga, abyśmy ćwiczyli się w tym, aby cofnąć się i zastanowić przed pociągnięciem swoistego spustu inwestycyjnego.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.