Strona główna » 10 najważniejszych informacji o IKE

10 najważniejszych informacji o IKE

autor Redakcja
0 komentarze

Advertisement

Ile w ostatnim czasie widziałeś reklam na temat Indywidualnych Kont Emerytalnych? Jeśli w Twojej głowie pojawiła się odpowiedź: ZERO lub ŻADNEJ – obie są prawidłowe. To nie znaczy, że temat emerytury Cię nie dotyczy, dlatego nie zwróciłeś uwagi na tego rodzaju komunikaty.

Po prostu nie ma ich zbyt wiele. Informacje o IKE nie są tematem medialnym. Więc sam sposób oszczędzania również nie jest promowany. Aby zasięgnąć informacji o III filarze trzeba wiedzieć, jakie pytania zadać. Zadamy je za Ciebie, a Ty przyjrzyj się odpowiedziom. Może te odpowiedzi przekonają Cię do zwrócenia uwagi na samodzielne dbanie o emeryturę.

Czym są IKE?

Indywidualne Konta Emerytalne to forma dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru.

Kto może oszczędzać w IKE?

Na IKE może dokonywać wpłat osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat. Na konto środki może składać tylko jeden uczestnik. Nie można gromadzić oszczędności wspólnie np. z małżonkiem, dzieckiem itp.

Gdzie można założyć IKE?

Umowy o prowadzenie IKE można podpisać z:

  • funduszem inwestycyjnym otwartym lub specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym,
  • podmiotem prowadzącym działalność maklerską o świadczenie usług polegających na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych i prowadzenie rachunku papierów wartościowych oraz rachunku pieniężnego,
  • zakładem ubezpieczeń na życie – w formie umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,
  • bankiem – w formie rachunku oszczędnościowego,
  • dobrowolnym funduszem emerytalnym.

Już teraz możesz otworzyć konto IKE przez internet. Wystarczy dowód osobisty i 15 minut wolnego czasu. Wybierz jednego z liderów naszego rankingu.
–> Otwórz konto IKE od AXA TFI
PROMOCJA! Skorzystaj z kodu promocyjnego tfiikze2019, wpłać na konto 2000 zł do końca 2019 i otrzymaj bonus od AXA TFI w wysokości 200 zł

[inbound_button font_size=”20″ color=”#1a73e8″ text_color=”#ffffff” icon=”” url=”https://ad.doubleclick.net/ddm/trackclk/N367006.3681601TARGETOBLOG/B23239123.257105934;dc_trk_aid=452825135;dc_trk_cid=121880254;dc_lat=;dc_rdid=;tag_for_child_directed_treatment=;tfua=” width=”” target=”_self”]Otwieram konto w promocji [/inbound_button]


Ile należy wpłacać na IKE i od czego to zależy?

Wpłaty do IKE można dopasować pod względem częstotliwości i wysokości. Powinny być one dopasowane do możliwości wpłacającego. Ustalamy je w porozumieniu z instytucją, w której zawierana jest umowa uczestnictwa w IKE. Można więc wybrać regularne, miesięczne lub nieregularne, okresowe wpłaty.

Roczny limit wpłat nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. W 2019r. limit ten to 14 295 zł

Czy są jakieś korzyści podatkowe z uczestniczenia w IKE?

Środki w IKE, wpłaty i wypłaty transferowe są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych oraz podatku dochodowego, pod warunkiem gromadzenia oszczędności na jednym IKE.

Kiedy można wypłacić środki?

Środki złożone na IKE można wypłacić wcześniej. Dotyczy to zarówno całości zgromadzonych środków, jak i części. W obu tych przypadkach wcześniejszy zwrot wpłaconych środków wiąże się z koniecznością zapłacenia 19% podatku od dochodów kapitałowych, tak jak w przypadku lokat. W przypadku wypłaty części środków – pozostawiony kapitał nadal będzie pracował.

Z 19% podatku od dochodów kapitałowych uczestnik jest zwolniony, gdy ukończy 60 lat lub gdy nabędzie uprawnienia emerytalnych i ukończy 55 lat oraz spełni dodatkowe warunki:

  • dokona wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych lub
  • dokona ponad połowy wartości wpłat, ale nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.

Zgromadzone pieniądze można wypłacić tylko na wniosek oszczędzającego.

Czy istnieją jakieś dodatkowe opłaty przy wypłacie zgromadzonych środków?

Nie. W przypadku IKE nie ma żadnych dodatkowych opłat.

Czy możliwe jest dziedziczenie środków zebranych na IKE?

Oszczędności gromadzone na IKE są w całości dziedziczone. Uczestnik nie płaci podatku od spadków i darowizn. Natomiast osoby dziedziczące środki z innego IKE mogą je przenieść na własne konto w trzecim filarze lub od razu wypłacić – są również zwolnione z podatku dochodowego.

Dlaczego warto odkładać na emeryturę w IKE?

Podsumowując odpowiedzi na powyższe 8 pytań – sam widzisz, że otwarcie IKE sprawi, że jesień życia może nie będzie złota, ale na pewno będzie spokojna.

Możesz samodzielnie wybrać instytucję zarządzającą Twoimi wpłatami, ustalić wysokość wpłacanych środków zgodnie ze swoimi możliwościami oraz korzystać z wielu ulg podatkowych – aby wpłacane środki nie były uszczuplane przez podatki i pracowały tylko na Twoją przyszłość.

Zawsze masz możliwość wcześniejszej wypłaty całości lub części zgromadzonych wpłat. Zasady uczestniczenia w IKE są przejrzyste, a oferty dostępne na rynku – elastyczne.

Czy IKE jest pewniejszym sposobem zabezpieczenia emerytury niż gromadzenie składek ZUS i OFE?

Zdecydowanie tak. Składki na koncie ZUS to jedynie elektroniczny zapis środków wykorzystywanych na bieżąco. Pieniądze zgromadzone w OFE na 10 lat przed przejściem na emeryturę wpłyną do ZUS, gdzie zamienią się, jak pozostałe środki, w elektroniczny zapis. Zatem nie masz żadnej kontroli nad wysokością zgromadzonych pieniędzy i nie możesz ich wypłacić – w przeciwieństwie do środków gromadzonych na IKE.

Masz więcej pytań? Zadaj je bez obaw! Nasi analitycy odpowiedzą na nie tak szybko, jak to możliwe. Możesz zadać je na czacie, pod tym wpisem lub w prywatnej wiadomości [email protected]

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.