Strona główna » Prognoza zysków: Tydzień pod znakiem odczytów inflacyjnych

Prognoza zysków: Tydzień pod znakiem odczytów inflacyjnych

autor Redakcja
0 komentarze

W tym tygodniu na naszej liście obserwowanych znajduje się 5 funduszy inwestycyjnych, z którymi już wcześniej mieliśmy do czynienia. Najdłużej jest z nami Caspar Akcji Europejskich, który od momentu dodania (10.04.17r.) do naszej listy zarobił blisko 8%. Ten właśnie fundusz oraz produkty takie jak: Altus ASZ Dłużny i Franklin India Fund – N (acc) PLN – H1 Hedged obserwujemy głównie ze względu na dane o inflacji. Ponadto będziemy bacznie przyglądać się notowaniom funduszy: MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich oraz Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN. Zapraszamy na naszą cotygodniową prognozę zysków!

Co tydzień w poniedziałek będziemy dla Was publikować naszą listę obserwowanych funduszy. Pokażemy Wam, jak wydarzenia makroekonomiczne mogą wpłynąć na jej zawartość. Na koniec każdego miesiąca wskażemy, czy w badanym okresie na liście znalazł się fundusz, który warto dodać do swojego wirtualnego portfela.

Nasza aktualna lista obserwowanych prowadzona od 31.07.2017r. Utwórz swoją za darmo tutaj i prowadź obserwacje danych o funduszach razem z nami.

Lista obserwowanych Targeto: Metlife Akcji Chińskich i Azjatyckich, Franklin India Fund, Altus ASZ Dłużny, Caspar Akcji Europejskich, Franklin U.S. Opportunities Fund

Caspar Akcji Europejskich pod presją inflacji

Inwestorzy obserwujący wyniki funduszu Caspar Akcji Europejskich w tym tygodniu powinny śledzić środowe (13.09) dane dotyczące inflacji konsumenckiej w Niemczech oraz Hiszpanii. Ostatnie dane dotyczące tych odczytów wskazały wyższy od oczekiwań wzrost. Szacuje się, że tym razem zharmonizowany indeks cen konsumenckich (HICP) w Niemczech wzrośnie o 1,8% r/r w sierpniu 2017 r. Z kolei w przypadku Hiszpanii ten sam wskaźnik ma wynieść 2% r/r. Gdyby inflacja istotnie różniła się od wartości prognozowanych, to mogłoby to wpłynąć na pewną korektę oczekiwań co do przyszłych działań podejmowanych przez Europejski Bank Centralny (ECB).

Wzrost inflacji w obu krajach powyżej prognoz może zadziałać hamująco na notowania Caspar Akcji Europejskich poprzez rosnące obawy o zakończenie QE w strefie euro.

Słabe wskaźniki dla przemysłu w Chinach

Impulsu do zmian wycen MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich będziemy wyglądać w czwartkowych (14.09) odczytach produkcji przemysłowej w Chinach. Dane za lipiec w przypadku chińskiego przemysłu zaskoczyły negatywnie i dynamika tamtejszej produkcji przemysłowej wyniosła 6,4%. M.in. na podstawie tej danej, wiele wskazuje na to, że gospodarka Chin osiągnęła szczyt w pierwszym kwartale tego roku.

Dalsze pogorszenie wskaźnika zadziała negatywnie dla wycen MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich.

Lepsze dane z USA niekoniecznie lepsze dla Wall Street

Na wyceny funduszu z naszej listy obserwowanych Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN, wpływ będą miały informacje na temat wysokości dynamiki sprzedaży detalicznej w USA (piątek 15.09). W lipcu ten wskaźnik wyniósł 0,6% m/m, co oznaczało najwyższą wartość od grudnia 2016 roku, a co prognozuje dobrze wynikom z amerykańskiej gospodarki za III kw. 2017 r. Tym razem prognoza dynamiki sprzedaży detalicznej zakłada wzrost w ujęciu miesięcznym o 0,4%.

Jeżeli będziemy mieć ponownie do czynienia z wysokim wzrostem dynamiki sprzedaży detalicznej w USA, to powinno to uciszyć komentarze, że FED opóźni podwyżki stóp procentowych aż do 2018 r. W takiej sytuacji mimo dobrych danych spodziewamy się korekty notowań Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN.

Dane z polski ważne dla wycen Altusa

Na wyceny funduszu Altus ASZ Dłużny w tym tygodniu będzie oddziaływać poniedziałkowa (11.09) informacja o wysokości szybkiego szacunku (dane finalne) dynamiki zmian cen konsumpcyjnych w Polsce za sierpień. Ostatnio dynamika inflacji wzrosła w ujęciu rocznym do 1,7% w lipcu. Tym razem prognoza zakłada wzrost o 1,8% r/r. Na przełomie roku dynamika CPI powinna jednak spaść poniżej 1,5 proc. rok do roku, z uwagi na wysoką bazę odniesienia w przypadku cen paliw. Brak wyraźnych oznak presji inflacyjnej powinno pozwolić Radzie Polityki Pieniężnej utrzymywać stopy procentowe na obecnym, rekordowo niskim poziomie co najmniej do ostatniego kwartału 2018 r.

Ewentualne osłabienie dynamiki wpłynęłoby pozytywnie na wzrost cen obligacji. Wówczas przełożyłoby się to na wyższe wyceny obserwowanego przez nas funduszu.

Przejściowe gorsze dane z Indii

Inwestorzy, którzy ulokowali swoje pieniądze w funduszu Franklin India, powinni wypatrywać wtorkowych (12.09) odczytów tamtejszej inflacji oraz produkcji przemysłowej odpowiednio za sierpień i za lipiec. W perspektywie kilku miesięcy reforma podatkowa może wprowadzić spory chaos w indyjskiej gospodarce, doprowadzić do upadłości wiele małych firm, ograniczyć m.in. właśnie produkcję przemysłową oraz spowodować wzrost inflacji. W dłuższym terminie nikt nie ma wątpliwości, że będzie ona potężnym impulsem dla gospodarki. Powinna pobudzić zarówno rynek wewnętrzny, jak i większe i zainteresowanie Indiami inwestorów zagranicznych.

Liczymy, że zamieszanie związane ze zmianami podatkowymi w Indiach będzie miało charakter krótkotrwały, jak w przypadku wymiany banknotów. W związku z tym mogą wystąpić przejściowe spadki wycen Franklin India.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.