W tym tygodniu najważniejsze będą 3 wydarzenia takie jak produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa oraz wyniki sprzedaży detalicznej w Polsce, a także niemiecki PMI dla przemysłu. W związku z tym będziemy przede wszystkim obserwować fundusze akcji polskich oraz Investor Niemcy. Poza tym nie zabraknie też innych ciekawych danych ze świata. Zapraszamy na naszą cotygodniową prognozę makroekonomiczną!
Prawdopodobnie odbija produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa w Polsce
We wtorek o godzinie 14.00 Główny Urząd Statystyczny poda informację o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w Polsce w maju. Dane kwietniowe były co prawda słabe, ale spowodowane to było tzw. efektem kalendarzowym. Tym razem, prognozy zakładają odbicie produkcji przemysłowej w maju do 8,5%, a produkcji budowlano-montażowej do poziomu 14,5% w stosunku rocznym. Szacunkowe dane oznaczałyby dobrą kondycję polskiej gospodarki. Obserwuj fundusze akcji polskich, np. Skarbiec Top Funduszy Akcji (Skarbiec FIO) z najwyższą oceną rankingową A+.
500+ wspomaga sprzedaż detaliczną w Polsce
W tym samym czasie, co informację o produkcji przemysłowej GUS poda dane o sprzedaży detalicznej w maju. Prognozy zakładają przyspieszenie dynamiki sprzedaży do 9,1% z 8,1% miesiąc wcześniej. Polacy coraz chętniej wydają pieniądze, co można wiązać z wyższym poczuciem komfortu ekonomicznego, co idzie w parze ze spadającym bezrobociem, a także z programem 500+. Byłyby to kolejne dobre dane dla naszej gospodarki. Obserwuj fundusze akcji polskich.
Czekamy na pozytywne dane PMI z Niemiec
W piątek o godzinie 9.30 ważne dane dla niemieckiej gospodarki za czerwiec. Poznamy informacje o wysokości wstępnego indeksu PMI dla przemysłu. Ostatni odczyt za maj wyniósł 59,5 pkt i był najwyższy od 6 lat. Kondycja niemieckiej gospodarki jest szczególnie dobra spośród całej Strefy Euro. Fundamenty poprawy gospodarczej w Niemczech wydają się bardzo silne – napływają nowe zamówienia, co przekłada się na zwiększenie produkcji i aktywności zakupowej. Aby sprostać wymaganiom popytu firmy tworzą nowe miejsca pracy i to w tempie najszybszym od 20 lat! Tak silna poprawa komponentu zatrudnienia to wyraźny znak, że przedsiębiorstwa chętnie inwestują, nie koncentrują się na redukcji kosztów. Na tym tle warto obserwować fundusz Investor Niemcy.
Poza danymi PMI z Niemiec, w piątek, wskaźniki prognostyczne dla przemysłu za czerwiec będą opublikowane także dla Japonii, Francji, Strefy Euro oraz USA. Ostatnie odczyty, tj. za maj tych wskaźników wskazywały na ekspansję gospodarczą, szczególnie mocną na Starym Kontynencie. Z kolei w przypadku największej gospodarki na świecie, same dane makro są bardzo stabilne. Liczymy ponownie na dobre, czy stabilne odczyty wskaźników PMI dla przemysłu dla ww. państw, które powinny wesprzeć lokalne giełdy. Warto zatem obserwować fundusze akcji japońskich (np. NN (L) Japonia), europejskich (np. Caspar Akcji Europejskich) oraz amerykańskich (np. ING BSK Indeks S&P 500).
Rosnący popyt zagraniczny sprzyja japońskiemu eksportowi
Fundusze akcji japońskich warto obserwować już od poniedziałku, kiedy o 1:50, opublikowany zostanie bilans handlu zagranicznego (JPY) oraz eksport r/r i import r/r za maj. Eksport to jedyna część gospodarki Japonii, która ma solidne podstawy. Potencjalne osłabienie eksportu może zagrozić trwałości ożywienia gospodarczego w Japonii. Jednak z uwagi na rosnący szybko popyt zagraniczny, oczekujemy wręcz odwrotnego scenariusza. Niemniej warto mieć te dane na uwadze!