Strona główna » Prognoza zysków: NIE dla niemieckiej euforii

Prognoza zysków: NIE dla niemieckiej euforii

autor Redakcja
0 komentarze

W tym tygodniu na naszej liście obserwowanych znajduje się 5 funduszy inwestycyjnych. Chodzi o takie produkty jak: Investor Niemcy, Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN, NN (L) Japonia, Altus ASZ Dłużny oraz MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich. W kontekście akcji niemieckich, z uwagi na publikację indeksu instytutu lfo, wiele wskazuje na to, że warto już zrealizować zyski z inwestycji w fundusz ze stajni Investors TFI. Zapraszamy na naszą cotygodniową prognozę zysków!

Co tydzień, w poniedziałek, będziemy dla Was publikować naszą listę obserwowanych funduszy. Pokażemy Wam, jak wydarzenia makroekonomiczne mogą wpłynąć na jej zawartość. Na koniec każdego miesiąca wskażemy, czy w badanym okresie na liście znalazł się fundusz, który warto dodać do swojego wirtualnego portfela.

Nasza aktualna lista obserwowanych prowadzona od 31.07.2017r. Utwórz swoją za darmo tutaj i prowadź obserwacje danych o funduszach razem z nami.

lista obserwowanych funduszy targeto.pl

Szybsze tempo inflacji presją dla funduszu Altusa

Na wyceny funduszu Altus ASZ Dłużny w tym tygodniu będzie oddziaływać piątkowa (29.09, g. 14.00) informacja o wysokości szybkiego szacunku (wstępne dane) dynamiki zmian cen w Polsce za wrzesień. Ostatnio dynamika inflacji lekko przyśpieszyła i wzrosła w ujęciu rocznym kolejno do 1,7% w lipcu oraz do 1,8% w sierpniu. Teraz prognoza mówi o odczycie na poziomie 1,9%, co oznaczałoby dalsze wzrosty. Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji NBP, inflacja konsumencka wyniesie 1,9% r/r w 2017 r., 2% w 2018 r., i przyspieszy do 2,5% r/r w 2019 r. Zdaniem banku centralnego inflacja CPI w horyzoncie projekcji stopniowo wzrośnie, osiągając poziom celu inflacyjnego w 2019 r.

Coraz wyższa dynamika inflacji wpływa raczej negatywnie na wzrost cen obligacji. Odczyt wskaźnika na poziomie 1,9% r/r mógłby więc wywołać lekką presję na notowania Altus ASZ Dłużny.

PKB USA prawdopodobnie najlepsze od 2 lat

Na wyceny funduszu Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN, wpływ będą miały przede wszystkim czwartkowe (28.09, g. 14.30) dane dotyczące finalnego odczytu PKB Stanów Zjednoczonych za II kw. br. Według prognoz specjalistów wzrost ten ma wynieść 3,0%, co oznaczałoby najszybsze tempo wzrostów od I kw. 2015 r. Tak szybki wzrost byłby zasługą większych wydatków konsumenckich oraz „zdrowszych” inwestycji biznesowych. Donald Trump obiecał co prawda wzrost gospodarczy USA na poziomie 4%, co byłoby już rewelacyjnym tempem rozwoju największej gospodarki świata. Przy dobrym całokształcie amerykańskiej gospodarki, przyśpieszony wzrost wydaje się kontynuowany również w kolejnych okresach, przy czym huragan Harvey nie powinien w większym stopniu przełożyć się na gospodarkę USA. Jeżeli chodzi o Stany, warto będzie jeszcze zwrócić uwagę na wtorkowy (26.09, g. 16.00) odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board oraz wystąpienie publiczne Janet L. Yellen z tego samego dnia, tylko z godz. 17.45. Nie należy również zapominać o środowych (27.09, g. 14.30) danych dot. zamówień w USA.

Jeżeli antycypacje analityków w sprawie PKB potwierdzą się, będzie to raczej impuls wzrostowy dla notowań Franklin U.S. Opportunities Fund.

Chiński PMI istotny dla Metlife Akcji Chińskich i Azjatyckich

Inwestorzy obserwujący wyniki funduszu Metlife Akcji Chińskich i Azjatyckich w tym tygodniu powinni śledzić sobotnie (30.09, g. 3.45) dane dotyczące PMI w Chinach za wrzesień (poniedziałek 14.08). Ostatni, tj. sierpniowy, tego typu wskaźnik wyprzedzający koniunkturę był bardzo zadowalający i wyniósł 51,6 pkt. Odnotowano najwyższy wzrost „nowego biznesu” od ponad trzech lat, a eksport wzrósł najmocniej od 7 lat. Kolejne miesiące powinny być korzystne dla chińskich producentów, dlatego warto obserwować najbliższy odczyt.

Dalsza poprawa wskaźnika będzie silnym wsparciem dla wycen Metlife Akcji Chińskich i Azjatyckich.

Niemiecka euforia sugeruje sprzedaż akcji

Inwestorzy, którzy mają w swoich portfelach Investor Niemcy powinni w tym tygodniu zwrócić uwagę przede wszystkim na poniedziałkowy (25.09, g. 10) odczyt indeksu klimatu gospodarczego instytutu Ifo za wrzesień. Przypomnijmy, że w lipcu br. padł rekord rzędu 116 pkt. Tak wysokiego odczytu nie odnotowano od 1991 roku. Świetne, wręcz euforyczne, nastroje niemieckich przedsiębiorców, zwłaszcza w obliczu potencjalnych czynników ryzyka, sugerują, że warto zrealizować już zyski z niemieckich akcji. Ponadto na notowania funduszu Investor Niemcy wpływ powinny mieć czwartkowe (28.09, g. 14.00) dane dotyczące inflacji w kraju naszego zachodniego sąsiada.

Kolejne odczyty indeksu instytutu Ifo powinny być już gorsze, co potencjalnie pociągnęłoby notowania Investor Niemcy w dół.

Uwaga na dane z Japonii

Na wyceny funduszu NN (L) Japonia, który po raz pierwszy dodaliśmy do naszej listy obserwowanych w poprzednim tygodniu, wpływ będzie miała piątkowa (29.09, g. 1:50) publikacja wstępnej danej dot. produkcji przemysłowej w Kraju Kwitnącej Wiśni za sierpień. Poprzedni odczyt przyniósł „kurczenie się” tego wskazania, co mogło zaniepokoić inwestorów lokujących swoje środki w japońskie akcje.

Jeżeli produkcja przemysłowa Japonii będzie się dalej „kurczyć”, powinno to wpłynąć negatywnie na notowania funduszu NN (L) Japonia.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.