W tym tygodniu na naszej liście obserwowanych znajduje się 5 funduszy inwestycyjnych. Chodzi o takie produkty jak: Investor Niemcy, Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN, NN (L) Japonia, Altus ASZ Dłużny oraz MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich. W kontekście akcji niemieckich, z uwagi na publikację indeksu instytutu lfo, wiele wskazuje na to, że warto już zrealizować zyski z inwestycji w fundusz ze stajni Investors TFI. Zapraszamy na naszą cotygodniową prognozę zysków!
Co tydzień, w poniedziałek, będziemy dla Was publikować naszą listę obserwowanych funduszy. Pokażemy Wam, jak wydarzenia makroekonomiczne mogą wpłynąć na jej zawartość. Na koniec każdego miesiąca wskażemy, czy w badanym okresie na liście znalazł się fundusz, który warto dodać do swojego wirtualnego portfela.
Nasza aktualna lista obserwowanych prowadzona od 31.07.2017r. Utwórz swoją za darmo tutaj i prowadź obserwacje danych o funduszach razem z nami.
Szybsze tempo inflacji presją dla funduszu Altusa
Na wyceny funduszu Altus ASZ Dłużny w tym tygodniu będzie oddziaływać piątkowa (29.09, g. 14.00) informacja o wysokości szybkiego szacunku (wstępne dane) dynamiki zmian cen w Polsce za wrzesień. Ostatnio dynamika inflacji lekko przyśpieszyła i wzrosła w ujęciu rocznym kolejno do 1,7% w lipcu oraz do 1,8% w sierpniu. Teraz prognoza mówi o odczycie na poziomie 1,9%, co oznaczałoby dalsze wzrosty. Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji NBP, inflacja konsumencka wyniesie 1,9% r/r w 2017 r., 2% w 2018 r., i przyspieszy do 2,5% r/r w 2019 r. Zdaniem banku centralnego inflacja CPI w horyzoncie projekcji stopniowo wzrośnie, osiągając poziom celu inflacyjnego w 2019 r.
Coraz wyższa dynamika inflacji wpływa raczej negatywnie na wzrost cen obligacji. Odczyt wskaźnika na poziomie 1,9% r/r mógłby więc wywołać lekką presję na notowania Altus ASZ Dłużny.
PKB USA prawdopodobnie najlepsze od 2 lat
Na wyceny funduszu Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN, wpływ będą miały przede wszystkim czwartkowe (28.09, g. 14.30) dane dotyczące finalnego odczytu PKB Stanów Zjednoczonych za II kw. br. Według prognoz specjalistów wzrost ten ma wynieść 3,0%, co oznaczałoby najszybsze tempo wzrostów od I kw. 2015 r. Tak szybki wzrost byłby zasługą większych wydatków konsumenckich oraz „zdrowszych” inwestycji biznesowych. Donald Trump obiecał co prawda wzrost gospodarczy USA na poziomie 4%, co byłoby już rewelacyjnym tempem rozwoju największej gospodarki świata. Przy dobrym całokształcie amerykańskiej gospodarki, przyśpieszony wzrost wydaje się kontynuowany również w kolejnych okresach, przy czym huragan Harvey nie powinien w większym stopniu przełożyć się na gospodarkę USA. Jeżeli chodzi o Stany, warto będzie jeszcze zwrócić uwagę na wtorkowy (26.09, g. 16.00) odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board oraz wystąpienie publiczne Janet L. Yellen z tego samego dnia, tylko z godz. 17.45. Nie należy również zapominać o środowych (27.09, g. 14.30) danych dot. zamówień w USA.
Jeżeli antycypacje analityków w sprawie PKB potwierdzą się, będzie to raczej impuls wzrostowy dla notowań Franklin U.S. Opportunities Fund.
Chiński PMI istotny dla Metlife Akcji Chińskich i Azjatyckich
Inwestorzy obserwujący wyniki funduszu Metlife Akcji Chińskich i Azjatyckich w tym tygodniu powinni śledzić sobotnie (30.09, g. 3.45) dane dotyczące PMI w Chinach za wrzesień (poniedziałek 14.08). Ostatni, tj. sierpniowy, tego typu wskaźnik wyprzedzający koniunkturę był bardzo zadowalający i wyniósł 51,6 pkt. Odnotowano najwyższy wzrost „nowego biznesu” od ponad trzech lat, a eksport wzrósł najmocniej od 7 lat. Kolejne miesiące powinny być korzystne dla chińskich producentów, dlatego warto obserwować najbliższy odczyt.
Dalsza poprawa wskaźnika będzie silnym wsparciem dla wycen Metlife Akcji Chińskich i Azjatyckich.
Niemiecka euforia sugeruje sprzedaż akcji
Inwestorzy, którzy mają w swoich portfelach Investor Niemcy powinni w tym tygodniu zwrócić uwagę przede wszystkim na poniedziałkowy (25.09, g. 10) odczyt indeksu klimatu gospodarczego instytutu Ifo za wrzesień. Przypomnijmy, że w lipcu br. padł rekord rzędu 116 pkt. Tak wysokiego odczytu nie odnotowano od 1991 roku. Świetne, wręcz euforyczne, nastroje niemieckich przedsiębiorców, zwłaszcza w obliczu potencjalnych czynników ryzyka, sugerują, że warto zrealizować już zyski z niemieckich akcji. Ponadto na notowania funduszu Investor Niemcy wpływ powinny mieć czwartkowe (28.09, g. 14.00) dane dotyczące inflacji w kraju naszego zachodniego sąsiada.
Kolejne odczyty indeksu instytutu Ifo powinny być już gorsze, co potencjalnie pociągnęłoby notowania Investor Niemcy w dół.
Uwaga na dane z Japonii
Na wyceny funduszu NN (L) Japonia, który po raz pierwszy dodaliśmy do naszej listy obserwowanych w poprzednim tygodniu, wpływ będzie miała piątkowa (29.09, g. 1:50) publikacja wstępnej danej dot. produkcji przemysłowej w Kraju Kwitnącej Wiśni za sierpień. Poprzedni odczyt przyniósł „kurczenie się” tego wskazania, co mogło zaniepokoić inwestorów lokujących swoje środki w japońskie akcje.
Jeżeli produkcja przemysłowa Japonii będzie się dalej „kurczyć”, powinno to wpłynąć negatywnie na notowania funduszu NN (L) Japonia.