wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Mieliśmy nosa z naszą rynkową prognozą!

Mieliśmy nosa z naszą rynkową prognozą!

by Redakcja
0 comment

Kończące się półrocze 2017 roku to doskonały czas na rewizję styczniowych prognoz.W styczniu pisaliśmy o tym, w co inwestować w 2017r. Wspólnym mianownikiem było to, że mimo wszelkich tegorocznych zagrożeń politycznych, warto obecnie inwestować w akcje. W tej materii, prognozy zasadniczo spełniły się. Indeks MSCI ACWI, skupiający zarówno kraje rozwinięte, jak i wschodzące, duże oraz średnie spółki, wzrósł w I półroczu 2017 roku o 10,5%.

Nasze analizy sprawdzają się w 100%

Jeśli chodzi o naszą prognozę – polecaliśmy właśnie akcje, z naciskiem na rynki wschodzące, szczególnie takie jak Polska czy Indie. To właśnie te kraje są najbardziej odporne na protekcjonizm Donalda Trumpa. Wskazywaliśmy na akcje rynków wschodzących, jako klasę aktywów najbardziej pożądaną mimo obecnych zagrożeń jeśli chodzi o wybory m.in. we Francji, Holandii i Niemczech. Na szczęście ryzyka wyboru antyunijnych kandydatów nie zrealizowały się.

Mieliśmy więc nosa, jeśli chodzi o GPW oraz Giełdę Papierów Wartościowych w Bombaju. Od początku roku indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 17,9%, a indeks Sensex 30 o 16%. W tym samym czasie najwyżej oceniony w naszym rankingu fundusz Credit Agricole Akcyjny może pochwalić się stopą zwrotu na poziomie 20,74%. Fundusz inwestuje głównie na warszawskiej giełdzie oraz częściowo w Europie wschodzącej m.in. Turcji. Również nasza okazja inwestycyjna hotFUND Franklin India Fund – N (acc) PLN H1 Hedged poradził sobie lepiej niż benchmark. Od początku roku fundusz zyskał 21,08%. W przypadku tego funduszu całość środków inwestowana jest w akcje indyjskie.

Nie obyło się bez wpadki u innych

W przypadku prognozy ekspertów w krajowych TFI również w dużej mierze prognozy ich były celne. To właśnie akcje, zarówno krajów wschodzących, jak i rozwiniętych, odnotowały w I półroczu 2017 roku najlepsze stopy zwrotu. Największe wpadka prognostyczna dotyczyła rynków obstawianych przez Radosława Piotrowskiego, Zarządzającego Funduszami Union Investment TFI. Jego zdaniem na początku roku rynki wschodzące takie jak przede wszystkim Rosja i Brazylia, miały być atrakcyjne. Okazało się jednak, głównie za sprawą spadających cen ropy naftowej, że było to jedne z najgorszych giełd. Investor Rosja, Investor Ameryka Łacińska, PKO Surowców Globalny, odnotowują od początku roku na ten moment ujemne stopy zwrotu. Umiarkowanie dodatnio wypada natomiast wycena PZU Akcji Rynków Rozwiniętych, który od początku roku do końca czerwca zyskał na wartości ok. +3%. Tak, jak podkreślamy jednak – ogólnie według ekspertów z polskich TFI, rok 2017 miał być okresem inwestycji w akcje i scenariusz ten, póki co realizuje się.

Przy tym podsumowaniu należy oczywiście pamiętać, że każda prognoza obarczona jest ryzykiem, z uwagi na niesamowitą złożoność i często nieprzewidywalność rynków kapitałowych. Cieszymy się jednak, że nasze przewidywania zasadniczo spełniły się! Bacznie będziemy przyglądali się drugiej połowie roku. Bądźcie z nami!

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.