poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Dane makro z USA mogą pozytywnie zaskoczyć

Dane makro z USA mogą pozytywnie zaskoczyć

by Redakcja
0 comment

Początek lipca na świecie jest bogaty w istotne wydarzenia makroekonomiczne. Tym razem najważniejsze będą: wskaźnik wyprzedzający PMI dla usług Wlk. Brytanii, wskaźnik ISM dla usług w USA oraz sytuacja na rynku pracy w Stanach. Ogólnie wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę, jest więcej. W związku z tym ogólnie będziemy obserwować fundusze takie jak: Skarbiec Top Funduszy Akcji, Caspar Akcji Europejskich, Franklin US Opportunities Fund, BPH Globalny Żywności i Surowców oraz Investor Niemcy. Zapraszamy do naszej cotygodniowej prognozy zysku!

Czy dane makro z Polski wspomogą GPW?

W poniedziałek o 9.00, opublikowany zostanie indeks PMI dla przemysłu dla Polski za czerwiec. Ostatni majowy odczyt zaskoczył negatywnie i pokazał wartość 52,7 pkt wobec prognozy 54,5 pkt. Majowe dane PMI zasugerowały więc spowolnienie tempa wzrostu w polskim sektorze przemysłowym. Tym razem prognoza wskazuje na wynik 53,2 pkt i przynajmniej taki odczyt wspomógłby polską GPW. Dlatego obserwuj fundusz Skarbiec Top Funduszy Akcji (Skarbiec FIO), który w akcjach polskich ma ulokowane aż ok. 80% swoich środków. Fundusz ten warto obserwować również z uwagi na środową decyzję RPP dot. stóp procentowych w Polsce. Spodziewamy się jednak pozostawienia ich na niezmienionych poziomach, co powinno dalej stymulować krajową gospodarkę.

PMI dla usług Wlk. Brytanii kluczowym wskaźnikiem Brytyjczyków

W środę o godzinie 10.30 zostanie podany indeks PMI dla usług za czerwiec dla Wielkiej Brytanii. Sektor usług Brytyjczyków odgrywa obecnie najważniejszą rolę w dochodach państwa (69% PKB i 76% zatrudnionych). Ostatni odczyt za maj wyniósł 53,8 i był gorszy od prognoz. Poprawa danych pozytywnie wpłynie na giełdy, dlatego obserwuj Caspar Akcji Europejskich.

W USA wskaźnik ISM ważniejszy niż PMI

W czwartek o godzinie 16.00 poznamy raport ISM dla USA za czerwiec. W przypadku Stanów Zjednoczonych większą wagę przywiązuje się mimo wszystko do wskaźnika ISM opracowywanego przez Institute for Supply Management, aniżeli do PMI. W maju indeks ISM osiągnął poziom 56,9. Analitycy głównych agencji informacyjnych spodziewają się spadku indeksu do 56,6 pkt. Jeśli dane pozytywnie zaskoczą, liczymy na wzrosty na amerykańskiej giełdzie. Obserwuj Franklin US Opportunities Fund.

Sezon wakacyjnych wyjazdów w USA, a zapasy ropy

Również w czwartek, ale o godz. 17.00 podana zostanie tygodniowa zmiana zapasów ropy typu Crude w USA. W samym czerwcu zapasy tego typu ropy spadły jedynie o -0,7 mln baryłek, przy czym dane z wcześniejszego tygodnia pokazały nawet niewielki wzrost zapasów. Tymczasem o tej porze – gdy trwa sezon wakacyjnych wyjazdów w USA – zapasy ropy powinny się zmniejszać. Warto obserwować tą daną, która ma przełożenie na wyceny naszej okazji inwestycyjnej hot FUND BPH Globalny Żywności i Surowców.

Dobra passa danych z Niemiec prawdopodobnie w kontynuacji

W piątek o 8.00 rano poznamy natomiast produkcję przemysłową rok do roku w Niemczech za maj. Ostatni odczyt wniósł 2,9% i był lepszy od prognoz. Teraz spodziewamy się również wysokiego odczytu, z uwagi na całokształt dobrych danych makro w kraju naszego zachodniego sąsiada. Obserwuj Investor Niemcy.

Rynek pracy w USA może pozytywnie zaskoczyć

Z kolei w piątek o godzinie 14.30 poznamy sytuację na rynku pracy USA w czerwcu. Zwracamy szczególną uwagę na zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, która w zeszłym miesiącu negatywnie zaskoczyła i wyniosła 138 000. Mimo wszystko wskaźnik bezrobocia wynosi w USA 4,3% i jest obecnie najniższy od 16 lat. Tendencja spadkowa utrzymuje się i, jak twierdzą eksperci, dalej tak pozostanie. W piątek analitycy spodziewają się zmiany zatrudnienia na poziomie 180 000. Potwierdzenie oczekiwań powinno wpłynąć pozytywnie na amerykańskie indeksy, dlatego ponownie obserwuj wcześniej wspomniany Franklin US Opportunities Fund.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.