Branża deweloperska jest na fali. Wszystko wskazuje na to, że w 2017r. został pobity wynik nowych mieszkań oddanych do użytku z 2016r. Co więcej – 12 z 17 największych deweloperów, którzy dotychczas podali liczbę sprzedanych lokali, poprawili wyniki z roku poprzedniego. Popyt na nowe mieszkania ciągle rośnie. Z jednej strony stopy procentowe są na bardzo niskich poziomach i Polacy chętnie zaciągają kredyty na zakup mieszkania. Z drugiej strony jest dobra koniunktura. Rośnie zatrudnienie, społeczeństwo się bogaci i szuka lokali z rynku pierwotnego. Można na tym zarobić. Oprócz tradycyjnego wynajmu, istnieją także innowacyjne sposoby pomnażania oszczędności na rynku nieruchomości. Jednym z nich są obligacje korporacyjne deweloperów.
Tradycyjne inwestowanie na rynku nieruchomości
Dobrą koniunkturę na rynku mieszkaniowym w Polsce można wykorzystać na wielu płaszczyznach. Najprościej można kupić mieszkanie w stanie surowym i wykończyć je „pod klucz”, po czym sprzedać (flipy). Kolejna propozycją jest zakup nieruchomości w celach wynajmu. Co miesiąc będziemy otrzymywać stałą płatność od najemców. Jednak takie rozwiązanie niesie za sobą kilka niedogodności, o których często zapominamy np.: okresowe remonty, problemy z lokatorami, czy okres bez najemców.
Dla tych, którzy chcą zainwestować kapitał na rynku nieruchomości, ale nie chcą zajmować się obowiązkami związanymi z wykończeniem, remontem, lokatorami – tradycyjne formy inwestowania w nieruchomości przestają być atrakcyjne. Wielu inwestorów czekało na polskie REIT-y. Jednak uchwały w tej sprawie nie zostały podjęte. Na horyzoncie są jednak inne propozycje inwestowania na rynku nieruchomości – takie jak fundusze zamknięte czy obligacje korporacyjne deweloperów.
Produkty kapitałowe oparte o rynek deweloperski – obligacje korporacyjne i fundusze inwestycyjne
Na polskim rynku mieszkaniowym można również zarabiać inwestując w produkty kapitałowe oparte o rynek deweloperski. O tej formie zwiększania kapitału pisaliśmy w artykule Produkty kapitałowe oparte o rynek nieruchomości. W zależności od wielkości kapitału, oczekiwanego zysku i akceptacji ryzyka oferta produktów jest bardzo szeroka. W jakie aktywa związane z rynkiem deweloperskim można inwestować oraz ich porównanie znajduje się w tym artykule Porównanie inwestycji deweloperskich.
Niekwestionowaną przewagą produktów kapitałowych jest ich bezobsługowy charakter, brak dodatkowych kosztów w trakcie inwestycji oraz zróżnicowanie wielkości minimalnej kwoty inwestycji. Ostatni argument sprawia, że produkty kapitałowe powiązane z rynkiem deweloperskim dostępne są dla każdego, kto zainteresowany jest inwestowaniem na rynku nieruchomości.
Obligacje korporacyjne deweloperów wypłacają zyski w ciągu trwania inwestycji
Firmy deweloperskie chętnie pożyczają pieniądze od inwestorów w drodze emisji obligacji. Dlaczego się na to decydują i jaki ma to wpływ na ich sukcesy na rynku – pisaliśmy w tym artykule Obligacje korporacyjne Murapolu.
Inwestorzy lubią obligacje korporacyjne, ponieważ już w trakcie inwestycji regularnie otrzymują odsetki. W zależności od emitenta może to być raz, dwa lub cztery razy w roku. Wypłacone odsetki można reinwestować lub przeznaczyć na zaplanowane wydatki.
Oprocentowanie obligacji deweloperów jest dużo wyższe niż lokaty bankowej, jednak taka inwestycja jest też dużo bardziej ryzykowna. Wysokie odsetki płacą firmy, które potrzebują kapitału i mogą mieć problem z jego późniejszym spłaceniem. Przy wyborze obligacji deweloperów należy zachować ostrożność i wybierać przedsiębiorstwa o stabilnej sytuacji finansowej. Tylko takie firmy nie powinny mieć problemów, aby zwrócić inwestorom pożyczone pieniądze i oczywiście odsetki. O najbardziej stabilnych firmach deweloperskich więcej przeczytasz tutaj Najlepszy deweloper w Polsce.
Ponad 6% na obligacjach Murapol w rok
Obecnie na rynku obligacji korporacyjnych Catalyst notowanych jest 6 serii obligacji Murapol. Obecnie można na nich zarobić ponad 6% rocznie. Wysokość odsetek uzależniona jest od stałej marży 4,60%-4,70% (w zależności od serii) i części zmiennej tj. 3-miesięczny WIBOR.
Na chwilę obecną stawka WIBOR 3M wynosi 1,72%. Jeśli ta stawka się nie zmieni, to na obligacjach Murapol będzie można zarobić nawet 6,42% w tym roku. WIBOR jest uzależniony od stóp procentowych, których poziom powinien się utrzymać przez ten rok, a w następnym wzrosnąć. Jeśli tak się stanie to posiadacze obligacji Murapol na tym zyskają.
Obligacje korporacyjne deweloperów mogą być dobrym dopełnieniem portfela inwestycyjnego
Obligacje korporacyjne Murapol mogą być ciekawą opcją inwestycyjną. Po pierwsze branża deweloperska przeżywa obecnie dobry okres. Rośnie liczba sprzedawanych mieszkań. Dobra koniunktura i niskie stopy procentowe zachęcają ludzi do kupna mieszkania. Rośnie popyt na mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloperzy rozwijając działalność szukają finansowania. Emitują obligacje i płacą spore odsetki. Posiadacze obligacji Murapol otrzymuje odsetki co kwartał.
Sama firma Murapol ma silne fundamenty finansowe i wyróżnia się na tle konkurencji. Od dawna jest liderem branży w sprzedaży lokali. W chwili obecnej, jak i horyzoncie średnioterminowym, nie widać, aby mogła mieć problemy ze spłatą swojego długu.
Błąd: Brak formularza kontaktowego.