poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Oszczędności czy przyjemności? Kobiece finanse na co dzień

Oszczędności czy przyjemności? Kobiece finanse na co dzień

by Redakcja
0 comment

Mąż jest głową rodziny, ale żona szyją – głosi żartobliwe polskie powiedzenie. W wielu domach to właśnie kobieta dba o rozsądne zarządzanie domowym budżetem. Jednocześnie według badania Nationale-Nederlanden aż 69 proc. Polek deklaruje, że pod wpływem impulsu wydało pieniądze na coś, czego nie potrzebują. Zatem rozważne czy romantyczne są Polki w kwestii wydawania pieniędzy i oszczędzania? Przy okazji Dnia Kobiet, warto przyjrzeć się jak naprawdę wyglądają kobiece finanse.

Historia dostarcza wielu przykładów inspirujących kobiet. Na listach najważniejszych przedstawicielek płci pięknej nie brak władczyń, ikon pop kultury czy pisarek. Kiedy jednak spojrzymy na najnowszą listę wpływowych kobiet według Forbesa, okaże się, że szczyt zestawienia opanowały przedstawicielki świata polityki i finansów. O tym, że finansowe zagadnienia nie są obce także Polkom potwierdza raport „Dojrzałość finansowa Polaków”.

Jak sobie zaplanujesz, tak się wyśpisz

Polki niewątpliwie cenią wartości rodzinne. Dla 63 proc. z nich odpowiedzialność oznacza troskę o swoich bliskich. Jednocześnie 62 proc. kobiet podkreśla, że za przejaw odpowiedzialności uważają także planowanie wydatków. To zadanie staje się coraz prostsze wraz z rozwojem technologii. Podczas gdy tradycjonalistki chwalą sobie tabelki zapisane w zeszycie, inne kobiety coraz częściej korzystają z arkuszy kalkulacyjnych czy przeznaczonych do tego celu aplikacji. Na rynku znajdziemy nie tylko narzędzia pozwalające gromadzić w jednym miejscu dane o rachunkach albo kategoryzować wydatki, ale nawet kalkulatory spalania paliwa czy gazetki promocyjne w wersji na telefon.

Choć świadomość co do konieczności planowania budżetu jest dość wysoka, mniej niż jedna trzecia respondentek uważa, że zabezpieczenie finansowe na wypadek ciężkiej choroby czy z myślą o emeryturze to przejaw odpowiedzialności. Zarazem ponad połowa (59 proc.) utrzymuje, że jest odpowiedzialna finansowo, ponieważ ich bieżące wydatki nie przekraczają pensji.

Zabezpieczenie na czarną godzinę

Jednak zdaniem ekspertów, brak długów nie jest jeszcze przesłanką, by uznać swoją sytuację finansową za wystarczająco stabilną.

Ponad jedna trzecia Polek przyznaje, że nie posiada jakichkolwiek oszczędności. To niepokojące zjawisko – szczególnie jeśli dodamy do tego fakt, że według deklaracji badanych zaledwie 47 proc. matek odkłada pieniądze na przyszłość swoich dzieci. Niemal co druga z nich wskazuje jako przyczynę zbyt niskie zarobki – pensja pozwala im w najlepszym wypadku pokryć codzienne wydatki. W efekcie znaczna część społeczeństwa nie posiada wystarczającej poduszki finansowej w razie nagłej choroby członka rodziny, a szczególnie tzw. żywiciela, czyli osoby, na której barkach spoczywa utrzymanie rodziny – podkreśla Michał Nestorowicz, dyrektor ds. Badań i Analiz w Nationale-Nederlanden.

Choć odkładanie pieniędzy na przyszłość dzieci nie jest w Polsce jeszcze wystarczająco rozpowszechnione, pociesza fakt, że matki, które odkładają z myślą o przyszłości dzieci, zazwyczaj robią to już od momentu ich narodzin (63 proc. wskazań). Ponadto, 42 proc. matek, które dotąd nie oszczędzały na ten cel, deklaruje, że w ciągu najbliższego roku zaczną to robić. Jednak w wielu przypadkach rzeczywistość weryfikuje te zapewnienia. Jak podaje serwis IDoneThis, na podstawie danych użytkowników ich aplikacji, niemal połowa zapisanych tam zadań nie zostaje nigdy zrealizowana. Jednocześnie blisko co piąta kobieta przyznaje, że nie myśli jeszcze o oszczędzaniu, a kolejne 12 proc. woli wydać pieniądze na przyjemności niż odkładać je na koncie.

Dojrzałość kontra marzenia

Według powszechnej opinii młodzi ludzie często stają się bardziej dojrzali po narodzinach dziecka. Potwierdzają to badania Nationale-Nederlanden. O swojej dojrzałości znacznie częściej zapewniają matki niż bezdzietne kobiety – w pierwszej z grup odsetek deklaracji wyniósł aż 88 proc. Pozytywnie zaskakuje także fakt, że zdaniem badanych odpowiedzialność za bliskich nie jest równoznaczna z wyrzeczeniami. Niemal 90 proc. kobiet popiera stwierdzenie, że można ją połączyć z realizacją swoich pasji oraz marzeń.

To przekonanie promują m.in. blogerzy podróżniczy, którzy w ostatnich latach coraz częściej zabierają w podróże swoje pociechy. Choć w przypadku ekstremalnych celów wypraw może budzić to kontrowersje, nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać malucha na wyprawę dookoła Polski czy do któregoś z europejskich miast.

Choć posiadanie dziecka nie oznacza konieczności rezygnowania z marzeń, nakłada na rodziców także pewne obowiązki – także dotyczące edukacji finansowej. Ponad połowa Polek deklaruje, że zachęca swoje dzieci do oszczędzania, jednak tylko co trzecia rozmawia z nimi o finansach. Zarazem aż 82 proc. Polek uważa, że o finansach warto rozmawiać z dziećmi od najmłodszych lat.

Dążąc do perfekcyjności

Za przejaw dojrzałości finansowej można uznać również dbanie o przyszłość, w tym zabezpieczenie siebie oraz swoich najbliższych. Najczęstszą formą ubezpieczenia, z której korzystają Polki, jest ubezpieczenie grupowe, które posiada połowa badanych. Indywidualną polisę na życie ma co prawda 27 proc. kobiet między 20. a 50. rokiem życia. Ale jednocześnie już 44 proc. Polek, które nie posiada takiego produktu, rozważa jego zakup w ciągu najbliższych dwóch lat.

Oprócz rozwiniętych umiejętności planowania kobiety lubią być wobec siebie bardzo wymagające. Co trzecia z nich ocenia swoją wiedzę finansową jako niewystarczającą. Taka krytyczna samoocena i świadomość  pewnych braków może jednak zachęcić do pogłębienia informacji na temat oszczędzania czy ubezpieczeń. Ich zrozumienie może okazać się niezbędne do bycia perfekcyjną w kwestii finansów.

Nationale Nederlanden

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.