Strona główna » Tanie inwestowanie. Co lepsze? Fundusze polskie, czy zagraniczne?

Tanie inwestowanie. Co lepsze? Fundusze polskie, czy zagraniczne?

autor Redakcja
0 komentarze

Polski inwestor wielokrotnie słyszał opinię o zagranicznych funduszach inwestycyjnych, jako tych tańszych w porównaniu do polskich.  Czy faktycznie zagraniczne fundusze są tańsze? Odpowiedzi poszukamy, analizując fundusze akcyjne inwestujące w różnych częściach globu. Szczegółowo zbadamy opłaty, jakie ponosi inwestor w funduszach akcji azjatyckich, europejskich, amerykańskich oraz globalnych. Wynik naszej analizy da nam jednoznaczną odpowiedź, które fundusze mają niższe koszty.

Koszty dystrybucji i opłaty bieżące są najważniejsze

Określając fundusz tanim bądź drogim, odnosimy się do kosztów, jakie inwestor musi ponieść na początku oraz w trakcie inwestycji. Na starcie inwestor może zostać obciążony opłatą dystrybucyjną nazywaną również manipulacyjną. Może, ale nie musi, ponieważ na naszym rynku funkcjonuje wielu dystrybutorów, u których można kupić on-line jednostki uczestnictwa funduszy bez opłat manipulacyjnych. Do najpopularniejszych należą Supermarket Funduszy Inwestycyjnych mBank oraz Bossafund. F-Trust często oferuje promocje zwalniające z opłaty dystrybucyjnej przy zakupie jednostek uczestnictwa funduszy zagranicznych.

W trakcie inwestycji fundusze ponoszą różne koszty oraz pobierają od uczestników opłatę za zarządzanie. Sumą kosztów poniesionych przez fundusz w danym roku obrotowym jest opłata bieżąca, którą tak naprawdę płaci posiadacz jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Nie odczuwa jednak jej bezpośredniego wpływu i nie musi jej dodatkowo opłacać, ponieważ jest ona już zawarta w wycenie jednostki. Pobierana jest przez fundusz automatycznie.

Na pierwszy ogień idą opłaty w funduszach akcji azjatyckich

Polskie fundusze inwestujące na rynkach azjatyckich stanowią wciąż nieliczną grupę. Wysokość opłaty dystrybucyjnej w tej grupie waha się pomiędzy 4% (Allianz India Equity) a 5,25%, przy czym średnia opłata manipulacyjna wynosi 4,83%. W przypadku zagranicznych funduszy inwestycyjnych opłata dystrybucyjna zaczyna się od 5%, a kończy na 5,75%. Zarówno w przypadku polskich, jak i zagranicznych funduszy najczęściej spotkamy się z opłatą w wysokości 5%.

Rozpiętość opłaty bieżącej, jaką ponoszą posiadacze jednostek uczestnictwa polskich funduszy inwestujących w akcje azjatyckie, jest duża. Może wynosić 1,12% w przypadku PKO Akcji Rynku Japońskiego do nawet 4,92% pobierane przez Investor Indie i Chiny. W przypadku zagranicznych TFI wartość ta waha się pomiędzy 1,59% w przypadku Schroders ISF Japanese Equity USD, a 3,15% dla Allianz Litle Dragons – A – USD, jest więc nieco niższa. Średnia wartość opłat bieżących dla funduszy polskich inwestujących na rynkach azjatyckich to 3,32%, a dla funduszy zagranicznych 1,96%.

Tabela 1. Opłaty pobierane przez fundusze akcji azjatyckich

Opłata dystrybucyjnaOpłata bieżąca
Polskie funduszeZagraniczne funduszePolskie funduszeZagraniczne fundusze
Minimalna4%5%1,12%1,59%
Maksymalna5,25%5,75%4,92%3,15%
Średnia4,83%5,07%3,32%1,96%
Najczęściej występująca5%5%brak1,86%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych targeto.pl

Czy taniej inwestować w akcje europejskie przez polskie, czy zagraniczne fundusze?

Fundusze inwestujące w akcje europejskie stanowią drugą najliczniejszą grupę w ofercie polskich TFI. Najniższą standardową opłatę dystrybucyjną pobiera Credit Agricole Akcji Nowej Europy 2,5%, przy czym dla zagranicznych TFI zaczyna się ona od 3% (Schroder ISF Emerging Europe EUR). Średnia opłata dystrybucyjna wynosi z kolei odpowiednio 4,10% i 5% dla polskich i zagranicznych TFI. Nieco inaczej wyglądają opłaty bieżące. Choć dla polskich TFI średnia opłata bieżąca wynosi 3,65%, to możemy znaleźć fundusze, takie jak PKO Akcji Rynku Europejskiego  z opłatą równą 0,84%. Średnia opłata bieżąca dla zagranicznych TFI wynosi 1,87%.

Tabela 2. Opłaty pobierane przez fundusze akcji europejskich

Opłata dystrybucyjnaOpłata bieżąca
Polskie funduszeZagraniczne funduszePolskie funduszeZagraniczne fundusze
Minimalna2,5%3%0,84%1,39%
Maksymalna5,25%5,75%5,17%2,53%
Średnia4,10%5%3,65%1,87%
Najczęściej występująca5%5%brak1,84%

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych targeto.pl

Największy rynek, a polskich funduszy inwestujących w akcje amerykańskie mamy mało

Funduszy w ofercie polskich TFI inwestujących w akcje amerykańskie nie ma wielu. Opłaty za subskrypcję mieszczą się w przedziale od 3% ( AXA Akcji Amerykańskich)( Santander Prestiż Akcji Amerykańskich) do 5,25%, natomiast średnia opłata wynosi 4,46%. Biorąc pod uwagę zagraniczne TFI, opłata dystrybucyjna waha się pomiędzy 5% (Schroder ISF US Smaller Companies USD) a 5,75%, jest więc nieco wyższa niż dla polskich TFI. W przypadku opłat bieżących sytuacja wygląda odwrotnie. Średnia opłata bieżąca dla polskich TFI wynosi 2,92%, a dla zagranicznych 1,86%. Najniższa opłata bieżąca – 1% występuje w funduszu PKO Akcji Rynku Amerykańskiego.

Tabela 3. Opłaty pobierane przez fundusze akcji amerykańskich

Opłata dystrybucyjnaOpłata bieżąca
Polskie funduszeZagraniczne funduszePolskie funduszeZagraniczne fundusze
Minimalna3%5%1%0,55%
Maksymalna5,25%5,75%4,21%2,27%
Średnia4,46%4,91%2,92%1,68%
Najczęściej występująca5%5%brak1,84%

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych targeto.pl

Najwięcej możliwości wyboru dają fundusze akcji globalnych

Zarówno w ofercie polskich, jak i zagranicznych TFI możemy znaleźć szeroki wachlarz funduszy inwestujących na rynku globalnym. W związku z obszerną gamą produktów występuje też duże zróżnicowanie wartości opłaty dystrybucyjnej. W przypadku polskich TFI średnia opłata wynosi 4,65%, choć możemy znaleźć fundusze, dla których wynosi ona nawet 2% (fundusz Opera Universa.pl). Dla zagranicznych TFI opłaty są już wyższe, zaczynają się od 5% i to właśnie z taką wartością spotkamy się najczęściej. W przypadku opłaty bieżącej spotykamy się z sytuacją odwrotną. Dla polskich funduszy średni koszt opłaty bieżącej to 4,10%. Dla zagranicznych funduszy średnia opłata będzie już niższa, wynosząc 1,86%.

Tabela 4. Opłaty pobierane przez fundusze akcji globalnych

Opłata dystrybucyjnaOpłata bieżąca
Polskie funduszeZagraniczne funduszePolskie funduszeZagraniczne fundusze
Minimalna2%5%1,35%1,34%
Maksymalna5,5%5,75%6,57%2,11%
Średnia4,65%5,13%4,10%1,86%
Najczęściej występująca5%5%3,78%1,85%

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych targeto.pl

Koszty polskich TFI będą spadać

Porównując opłaty tylko dla czterech grup, można wysunąć istotne wnioski. Opłata za dystrybucję jest na zbliżonym poziomie w funduszach polskich i zagranicznych. Jednak polski inwestor, korzystając z oferty wymienionych na początku dystrybutorów, może kupować on-line jednostki uczestnictwa bez opłat. U części podmiotów jest to oferta promocyjna, ale dla największych na rynku SFI mBank i Bossafund brak opłat pobieranych za nabywanie jednostek jest standardową ofertą. Można to uznać za przewagę, jeśli często nabywamy i sprzedajemy jednostki uczestnictwa.

Długoterminowe inwestowanie, bez wielu zmian funduszy, promuje zdecydowanie fundusze zagraniczne. Opłaty ponoszone przez inwestora w ciągu roku nieraz są dwukrotnie niższe niż w polskich odpowiednikach. Z tego powodu polski ustawodawca wprowadził rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości wynagrodzenia stałego towarzystwa za zarządzanie funduszem inwestycyjnym otwartym i specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym regulujące wysokość opłaty za zarządzanie w najbliższych 4 latach. Od tego roku polskie TFI za zarządzanie funduszami nie mogą pobierać opłaty wyższej niż 3,5%. W 2022 maksymalna opłata nie będzie mogła przekroczyć 2%. Opłata za zarządzanie jest częścią opłaty bieżącej, więc odgórne ograniczenie opłaty za zarządzanie obniży opłaty bieżące. W ciągu 3 lat opłaty w polskich funduszach ulegną sporym obniżkom i możliwe, że staną w jednym szeregu z opłatami funduszy zagranicznych. Pozostanie tylko jedno pytanie. Czy wtedy skończą się oferty kupna funduszy bez opłat dystrybucyjnych i zaczną nas obowiązywać stawki europejskie?

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.