W lipcu każdy z naszych portfeli modelowych zarobił. Jest to kolejny miesiąc, kiedy portfele przynoszą dodatnie stopy zwrotu. Jest to zasługa odpowiedniej selekcji funduszy. Wybór funduszy do każdego portfela przeprowadza się na podstawie aktualnego rankingu. Jest on na początku każdego miesiąca aktualizowany. Najlepsze fundusze trafiają do odpowiednich portfeli, a te, których ocena jest niska są z niego usuwane. Comiesięczne korekty portfeli zwiększają szansę na wynik lepszy od przyjętego dla nich benchmarku.
Bezpieczne obligacje. Inwestycja z najniższym ryzykiem
Skład portfela w porównaniu z ostatnim miesiącem nie uległ zmianie. Najlepsze według naszego rankingu utrzymały swoje oceny. Najwięcej w portfelu „waży” Aviva Investors Niskiego Ryzyka (Aviva Investors FIO), którego udział pozostał na dotychczasowym poziomie 60%, PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (PZU FIO Parasolowy) o 20% udziale i UniObligacje Aktywny (UniFundusze SFIO) również 20% w całym portfelu.
Tabela 1. Bieżący skład portfela Bezpieczne Obligacje
Źródło: Opracowanie własne na postawie targeto.pl
Od początku roku portfel zarobił 1,97%, a od początku działalności tj. 5 lutego 2014 r. 16,55%. W tym czasie inflacja CPI w Polsce wyniosła 4,33%.
Wykres 1. Wynik portfela Bezpieczne Obligacje od początku działalności
Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl
Rentowne Obligacje Przedsiębiorstw. Mniejsze bezpieczeństwo, ale wyższe zyski
Od początku roku portfel zyskał 4,34%, ale dynamiczny wzrost zaczął się dopiero w czerwcu. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Rentowne Obligacje Przedsiębiorstw wypracowały 2,97%. Dobry wynik był zasługą funduszy inwestujących w dług europejski.
Tabela 2. Bieżący skład portfela Rentowne Obligacje Przedsiębiorstw
Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl
Od początku działalności portfel wypracował bardzo dobry wynik, 27,66%. W tym samym czasie indeks BofA ML Global Broad Market Corporate Index zyskał 26,16%.
Wykres 2. Wynik portfela Rentowne Obligacje Przedsiębiorstw
Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl
Wzrostowe Akcje. Najwyższy zysk i najmniejsze bezpieczeństwo
Pierwszy raz w historii portfeli modelowych doszło do sytuacji, że jeden z nich składa się z funduszy tylko jednego TFI. W tym miesiącu portfel Wzrostowe Akcje należy do funduszy od Investors TFI. Fundusze tego towarzystwa w mniejszym lub większym stopniu decydowały o wynikach tego portfela, jednak w nadchodzącym miesiącu (a może i dłużej) tylko fundusze Investors TFI zdecydują o sukcesie całego portfela.
Tabela 3. Bieżący skład portfela Wzrostowe Akcje
Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl
Od początku roku portfel Wzrostowe Akcje, głównie za sprawą Investor Ameryka Łacińska (Investor Parasolowy SFIO) (tylko w lipcu +14,07%) zarobił 17,01%, a od lutego 2014 r. 51,45%. Do szczytu z 25 lipca 2018 r. (58%) brakuje już niewiele.
Wykres 3. Wynik portfela Wzrostowe Akcje
Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl
W portfelach modelowych umieszczamy tylko najlepsze fundusze
Najefektywniejsze, to najlepsze fundusze. Takie podejście zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia wyniku lepszego niż reszta rynku. W każdym miesiącu sprawdzamy zmiany rankingu i w razie konieczności przeprowadzamy odpowiednie modyfikacje.