https://www.facebook.com/targetoPL/videos/1554226904627831/
Atrakcyjny wskaźnik wyprzedzający koniunkturę PMI, niezły PKB, umacniająca się lira oraz taniość akcji znad Bosforu, to główne argumenty za tym, aby zwrócić uwagę na Quercus Turcja. Dlatego też ten fundusz znalazł się na naszej liści okazji inwestycyjnych hotFUND. Od początku roku turecka giełda wzrosła o niemal 40%, przy czym nasz hotFUND zarobił dla inwestorów, którzy zauważyli wzrosty 22,7%. Nasza analiza wskazuje, że rynek turecki ma szansę stać się również inwestycyjna gwiazdą w II poł. 2017 roku.
Prezydent Turcji po wygranym referendum w sprawie zmiany ustroju politycznego, zajął się wreszcie gospodarką. Zapraszamy do lektury pełnego raportu!
Przedsiębiorcy znad Bosforu wyraźnie dostrzegają coraz lepsze warunki prowadzenia działalności. W czerwcu turecki PMI wzrósł z 53,5 pkt w maju do 54,7 pkt, osiągając 43-miesięczne maksimum. Skala wzrostu nowego biznesu w Turcji była najwyższa od lutego 2011 roku. Dane od ankietowanych menedżerów wskazały na szczególnie silny popyt krajowy, podczas gdy nowe zamówienia eksportowe wzrosły w drugim najwyższym tempie od ostatnich 3 lat. Ponadto presja inflacyjna była najniższa od 10 miesięcy, a wzrost zatrudnienia był największy od 29 miesięcy. Jako że wskaźnik PMI wyprzedza koniunkturę, spodziewamy się tym samym, bezpiecznego, jeśli chodzi o dane gospodarcze, III kwartału 2017 roku. Zwłaszcza biorąc pod uwagę działania stymulacji fiskalnej rządu i fazę ekspansji w Europie, z którą Turcy mają największą wymianę handlową.
Turecki PKB pozytywnie zaskakuje
Jeśli popatrzymy na turecki PKB, okazuje się, że w ujęciu rocznym wzrósł o 5% w I kw. 2017 roku, o 1,5 p.p. więcej niż w poprzednim okresie. Dla porównania – prognozy analityków zakładały wzrost o 4%, co oznacza pozytywną niespodziankę rynkową.
Taka pozytywna ekspansja była napędzana wyższymi wydatkami rządowymi, inwestycjami oraz eksportem. Po nieudanym puczu z zeszłego roku, który zaszkodził tureckiemu PKB, tamtejszy rząd wsparł swoimi wzmożonymi wydatkami również m.in. wynagrodzenia. Z kolei ekspansywna polityka fiskalna, spowodowała wzrost konsumpcji gospodarstw domowych. W ujęciu kwartalnym, w I kw. 2017 roku wzrost PKB w Turcji wyniósł natomiast 1,4%. Ostatni lepszy od oczekiwań wzrost PKB w ujęciu rocznym był większy od średniego tempa wzrostu PKB w Turcji w latach 1999-2017, które wynosiło 4,68%. Zdaniem Envera Erkana, analityka z Reek Kapital Securities w Istambule, wzrost PKB Turcji w najbliższym czasie będzie również wspierany poprzez stymulację rządową. Prywatna konsumpcja, a także popyt, zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny będzie ku temu wspierający.
Zadowalająca produkcja przemysłowa w Turcji
Analizując perspektywy dla tureckiego rynku akcji, warto również sprawdzić aktualny poziom produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. W Turcji manufaktura jest najważniejszym sektorem i odpowiada za 84% produkcji całkowitej.
Otóż produkcja przemysłowa, w ujęciu rocznym, wzrosła w maju 2017 r. zgodnie z oczekiwaniami o 3,5%, o 3,2 p.p. mniej aniżeli w kwietniu (ten miesiąc był najlepszy pod tym względem od sierpnia 2015 roku). Zatem w ujęciu miesięcznym odnotowany został spadek na poziomie 1,5%. Dla porównania średnia wartość produkcji przemysłowej w Turcji w latach 1986-2017 to wzrost o 4,65%. Można powiedzieć, że mimo spadku w ujęciu miesięcznym, w maju br. produkcja przemysłowa utrzymywała się ciągle na zadowalających poziomach. Z kolei sprzedaż detaliczna, w ujęciu rocznym wzrosła o 1,2% w maju 2017 roku, następując po spadku rzędu 0,1% w poprzednim miesiącu. Był to pierwszy wzrost w ciągu ostatnich 8 miesięcy. W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,3% w maju 2017 roku. Dla porównania sprzedaż detaliczna rok do roku wyniosła w latach 2006-2017 średnio 5,49%. Pocieszające jest jednak to, że prezydent Turcji po wygranym referendum w sprawie zmiany ustroju politycznego, zajął się wreszcie gospodarką – chociaż póki co przez stymulację fiskalną. Może to zwiększyć konsumpcję gospodarstw domowych w przyszłości, a co za tym idzie sprzedaż detaliczną w Turcji.
Czy turecka lira będzie się ciągle umacniać?
Istnieje szansa na odwrócenie długoterminowego trendu umacniania się dolara. Od początku 2017 roku, turecka lira umacnia się względem amerykańskiego dolara. Od 11. stycznia do 18. lipca lira wobec dolara umocniła się 9,76%.
Obserwowane odbicie z początku 2017 roku na tej parze walutowej może być zwiastunem trwalszego trendu wzrostowego dla liry. Obserwujemy zwiększony popyt na walutę turecką. Kapitał płynie do Turcji. Widać to również po spadających od początku rentownościach tureckich obligacji 10-letnich. Od szczytu z 11. stycznia do 18. lipca rentowności spadły o blisko 9,5%.
Tureckie akcje są tanie
Przy analizie akcyjnego rynku tureckiego warto sprawdzić również wskaźnik C/Z Shillera (znany też jako wskaźnik CAPE lub P/E10), aby stwierdzić, czy wyceny tamtejszych akcji są na atrakcyjnych poziomach. Wskaźnk C/Z Shillera całkiem nieźle się sprawdza przy przewidywaniu przyszłych 10-letnich zwrotów. Kiedy jego wartość jest niska, zwroty te zapowiadają się ciekawe. Według najnowszych danych wskaźnik ten wynosi obecnie w Turcji 11,1, co oznacza nieznaczny wzrost z poziomu z początku roku wynoszącego 9,4. Dla porównania na rynkach wschodzących średnio poziom tego wskaźnika wynosi 15,6. Oznacza to więc względnie tani poziom wyceny akcji tureckich, nawet nieznacznie tańszy aniżeli w Polsce (12,1).
Wykres 5: Wyniki inwestycyjna Quercus Turcja od początku działalności
Okazja inwestycyjna hotFUND Quercus Turcja znajduje się już na naszej liście okazji inwestycyjnych. Aktywuj listę, aby otrzymywać powiadomienia, kiedy inwestycja osiągnie zakładane przez nas progi bezpieczeństwa.
poziom wejścia 113,17
stop loss 100,91
take profit 124
Sygnał nie jest ofertą, czy rekomendacją (w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców) kupna bądź sprzedaży funduszy inwestycyjnych, ani nie stanowi zachęty do żadnej działalności inwestycyjnej.Sygnał został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Opinie wyrażone w sygnale nie są skierowane do konkretnego typu inwestora. Aktywa inwestycyjne, rynki inwestycyjne oraz strategie mogą nie być odpowiednie dla każdego inwestora. Niniejszy materiał jest przeznaczony dla nieokreślonego odbiorcy, ponieważ nie uwzględnia celów, potrzeb ani sytuacji finansowej inwestora. Należy pamiętać, że wynik z inwestycji może podlegać wahaniom i może zarówno wzrastać, jak i spadać. Z tego względu inwestor może wypłacić mniej, niż wpłacił. Należy zwrócić uwagę na daty dokumentu, ponieważ mogą zawierać informacje ważne tylko w tych datach i nie powinny być uwzględnianie później.