Kobiety są równie aktywne na rynku pracy, co mężczyźni. Jednak w odmienny sposób. Częściej zmieniają pracę, decydują się na inne formy zatrudnienia niż umowa o pracę, mają także więcej przerw w zatrudnieniu. Nie jest to wynik chaotycznej pogoni za finansową niezależnością, a próba połączenia wielu ról społecznych, jakie współczesna kobieta musi przyjąć, aby uniknąć wykluczenia i ubóstwa na starość.
Piętno historii
Ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego w państwach UE, w przypadku mężczyzn, w wieku 65-75 lat wynosi 16,9%. Natomiast w przypadku kobiet – 20,1% (Eurostat).
To pokłosie podbojów napoleońskich i wprowadzenia kodeksu, którego zasady jeszcze do połowy XX wieku, stanowiły o całkowitej zależności kobiet od mężów lub ojców. Sytuacja powoli się zmienia. Kobiety są coraz bardziej świadome swoich praw – zarówno społeczno-politycznych, jak i ekonomicznych. Jednak nadal stoją przed trudnym zadaniem – jak z wywalczonych praw korzystać i czy da się je łączyć?
Praca czy rodzina?
Współczesna kobieta łączy role pracownika lub przedsiębiorcy, z opiekunką ogniska domowego. Ma wielki apetyt na karierę zawodową i naukową, ale także chce mieć rodzinę. Wielozadaniowość wymaga jednak kompromisów, które powodują ograniczenia. Bycie jednocześnie matką nie pozwala na bycie pełnoetatowym pracownikiem. Decyzja o podjęciu pracy w niepełnym wymiarze lub na umowę cywilno-prawną, skutkuje zmniejszeniem lub pominięciem składki emerytalnej. Przepisy prawa pracy w Polsce także nie są dla kobiet przychylne.
Nawet przy zatrudnieniu na umowę o pracę – nie wszystkie okresy opieki nad dzieckiem traktowane są jako okresy składkowe. Częste korzystanie z przerw w zatrudnieniu, aby poświęcić czas dziecku, przekłada się ostatecznie na prawo do emerytury lub jej wysokość.
Emerytura? To mnie nie dotyczy
Aż 1/4 badanych przez Fundację Kronenberga kobiet stwierdziła, że nie interesuje się powiększeniem swojego przyszłego świadczenia emerytalnego, ponieważ mają na to jeszcze czas. Wśród nich największy jest odsetek kobiet do 29 roku życia oraz w wieku 30-39 lat. 12% kobiet inwestuje nadwyżki finansowe na rynku kapitałowym. Jednak nie precyzują swoich celów. Oszczędzają najczęściej na „czarną godzinę”- a w tym koszyku mieści się wszystko – od nowej pralki, po rodzinne wakacje. Jeśli młode, aktywne kobiety nie zmienią swojego stosunku do osobistego planowania przyszłości – ich sytuacja emerytalna może być trudna.
Jak znaleźć dla siebie odpowiednią inwestycję? W obrębie tematów, jakimi się interesujemy, marek z jakimi się stykamy na co dzień, które lubimy, cenimy, którymi się otaczamy. Nie ma nic prostszego od inwestowania, w to na czym się znamy. Zatem niech przykładem dla aktywnych zawodowo kobiet, które lubią dobre marki i zakupy w Zalando będzie fundusz, który ma w swoim portfelu właśnie m.in akcje znanego sklepu wysyłkowego z odzieżą znanych marek. To PKO Dóbr Luksusowych, który od początku swojej działalności do dn. 8 czerwca zarobił 13,41% (niecałe 2 lata). Koniecznie sprawdź, jak wygląda wykres teraz, kliknij tutaj.