sobota, 27 lipca, 2024
Strona główna » Jak się wypisać z PPK – 3 sposoby

Jak się wypisać z PPK – 3 sposoby

autor Redakcja
0 komentarz

Kiedy i jak wypisać się z PPK oraz jak zadbać o to, aby ponownie nie trafić na listę? To w ostatnim czasie często powtarzające się pytanie. Przedstawiamy 3 sposoby na to, jak wypisać się z PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe nie obejmą wszystkich. Warto znać swoje prawa i obowiązki.

Nie jest tajemnicą, że Polacy niechętnie chcą dbać o swoją przyszłość na emeryturze. Kolejne reformy emerytalne budzą w nas raczej niechęć i brak wiary w powodzenie. Podobnie jest z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Eksperci wskazują, że po porażce OFE – kolejna reforma ma negatywne skojarzenia jeszcze przed jej wprowadzeniem. Wiele osób już dziś zadaje pytania o obowiązek uczestniczenia w PPK oraz o możliwość trwałego wypisania się z programu. Przedstawiamy więc 3 sposoby na wypisanie się z PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe nie obejmą wszystkich

Trzeba pamiętać, że wprowadzane zmiany w systemie emerytalnym nie obowiązują wszystkich, ponieważ nie jest to system powszechny. Docelowo PPK obejmą 11,5 mln osób. Z programu wyłączone są osoby samozatrudnione, służby mundurowe oraz rolnicy.

Należy także pamiętać, że Pracownicze Plany Kapitałowe są quasi-obowiązkowe dla każdego pomiędzy 19 a 55 rokiem życia. Osoby w wieku 55-69 lat będą mogły uczestniczyć w PPK w sposób całkowicie dobrowolny, nie będą zapisywane automatycznie i nie będą musiały składać deklaracji o odstąpieniu. Każdy, powyżej 70 roku życia nie będzie miał możliwości zapisania się do PPK.

PPK – etapy wprowadzania projektu

Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku, ale największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować jej przepisy od 1 lipca 2019 roku.

Podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób – od 1 stycznia 2020 roku, a firmy zatrudniające co najmniej 20 osób – od 1 lipca 2020 roku. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

Jak się wypisać z PPK ? Sposób 1 – zmienić pracę

Program przede wszystkim nie będzie obowiązywał wszystkich, którzy przestaną być zatrudnieni w podmiotach zobowiązanych do wprowadzenia PPK. Zatem jednym ze sposobów trwałego wypisania się z PPK jest zmiana branży i wielkości przedsiębiorstwa.

Jak się wypisać z PPK ? Sposób 2 – złożyć pisemną deklarację przed wprowadzeniem PPK w przedsiębiorstwie

Jeśli jednak nie chcemy zmieniać pracy, w terminie przed podpisaniem umowy o prowadzenie PPK powinniśmy złożyć pisemną deklarację do pracodawcy o niedokonywaniu wpłat. Wówczas na nasz wniosek żadne wpłaty nie zostaną odprowadzone do PPK. Termin na podpisanie przez pracodawcę umowy o prowadzenie PPK:

      • 1 lipca 2019r. – 12 listopada 2019r. w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 250 osób
      • 1 stycznia 2020r. – 11 maja 2020r. w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 osób
      • 1 lipca 2020r. –  10 listopada 2020r. w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 20 osób
      • 1 stycznia 2021r. – 10 maja 2021r. w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 1 osobę
      • 1 stycznia 2021r. – 10 kwietnia 2021r. sektor finansów publicznych

Jak się wypisać z PPK ? Sposób 3 – złożyć pisemną rezygnację w trakcie trwania PPK i dbać, aby co 4 lata kolejne wpłaty nie zostały potrącane

W przypadku, gdy podjęliśmy decyzję o przystąpieniu do PPK, ale po pewnym czasie zdecydowaliśmy, że nie chcemy odprowadzać części pensji – również możemy zrezygnować.

W dowolnym możemy złożyć pisemną deklarację o niedokonywaniu wpłat u pracodawcy. Co 4 lata do ostatniego dnia lutego pracodawca informuje pracownika o ponownym dokonywaniu wpłat.

Od 1 kwietnia pracodawca zaczyna odprowadzać wpłaty do PPK w imieniu pracownika. Pieniądze może wypłacić (zwrot) i zamknąć PPK lub utrzymywać PPK, ale nowe wpłaty potrącane od wynagrodzenia nie będą pobierane.

Jak wygląda zwrot środków w teorii?

Środki na PPK będą pochodzić z 3 źródeł. Po pierwsze wpłaty finansowane przez pracodawcę stanowią 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika. Pracownik sfinansuje 2% ze swojego wynagrodzenia brutto, ale odprowadzone zostanie to od jego wynagrodzenia netto. Państwo dorzuci do każdego PPK wpłatę powitalną w wysokości 250 zł i co roku dołoży kolejne 240 zł.

Jest to ważna informacja przy zwrocie środków z PPK, ponieważ stosuje się do tych trzech części zupełnie odrębne zasady wypłaty. Od pieniędzy (wpłat i osiąganych dzięki nim zysków), pochodzących z części finansowanej przez pracodawcę – w pierwszej kolejności potrącane jest 30%, które zasilą Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Pozostałe 70% podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym (19% od zysku).

Od środków pochodzących z części finansowanej przez pracownika (ponownie wpłaty i osiągnięte z nich zyski), potrącony zostanie podatek dochodowy (19% od zysku).

W tym miejscu należy zaznaczyć, że wypłacając przed czasem pieniądze z PPK – od wpłat, pochodzących od pracodawcy następuje podwójne opodatkowanie. Pierwsze przy wpłacie do PPK, drugie przy wcześniejszej wypłacie.

Wypłacając oszczędności przed osiągnięciem ustawowego wieku 60 lat, przepada również wpłata powitalna, jak i dopłaty roczne oraz wszystkie zyski, jakie zostały dzięki nim wypracowane. Te środki trafiają do Funduszu Pracy.

Czy PPK się opłaca? – KALKULATOR

PPK wzbudza wiele kontrowersji. Natomiast należy pamiętać, że nie jest to program, który obejmie każdego, aktywnego zawodowo Polaka i Polkę.

Każdy, kto stanie przed decyzją przystąpienia do PPK, może obliczyć, jak będzie wyglądało jego dodatkowe świadczenie. Polski Fundusz Rozwoju stworzył kalkulator, oparty na realnych wskaźnikach. Dzięki niemu można obliczyć ile zgromadzimy na przyszłą emeryturę.

Kalkulator dostępny jest na stronie internetowej https://ppkkalkulator.pfr.pl/.

Nie rezygnuj z prywatnej emerytury. Wybierz IKZE

Każdy z nas będzie miał wybór. Nie będzie przymusu uczestnictwa w PPK. Przed podjęciem decyzji warto zadać sobie pytanie, czy chcę na emeryturze otrzymywać ¼ obecnej pensji? Jeśli nie, to już teraz należy zadbać o swoje oszczędności. Warto oszczędzać i inwestować z myślą o emeryturze.

Dzięki prywatnym środkom poziom życia po przejściu na emeryturę będzie odpowiednio wysoki. Do efektywnego budowania prywatnej emerytury wybieraj IKZE i IKE. To Ty zdecydujesz, czy IKZE/IKE będzie rachunkiem oszczędnościowym, maklerskim, czy funduszem inwestycyjnym. Korzystając z nich, nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych, a wpłaty na IKZE odliczysz od podstawy opodatkowania.

Więcej o korzyściach piszemy tutaj. Bez prywatnych oszczędności Twoja emerytura z ZUS będzie głodowa. Zacznij dziś dbać o swoją bezpieczną i spokojną przyszłość emerytalną.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.