poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna » 9 najważniejszych informacji o IKZE

9 najważniejszych informacji o IKZE

autor Redakcja
0 komentarz

IKZE to efektywna forma oszczędzania na prywatną emeryturę – całkowicie niezależną od rządowych planów i reform. Dlatego warto się z nią bliżej zapoznać i już teraz zacząć odkładać tam pieniądze. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy więc 9 najczęściej zadawanych pytań o IKZE i odpowiedzieliśmy na nie. Zapraszamy do lektury!

Czym jest IKZE?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to forma dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru. Oznacza to dla Ciebie, że istnieje sposób na samodzielne oszczędzanie na emeryturę poza systemem ZUS i składkami w OFE.

Kto może oszczędzać w IKZE?

Oszczędzającym może być każdy z nas – osoba fizyczna lub małoletni (powyżej 16 roku życia). Oznacza to, że o IKZE możesz myśleć na każdym etapie swojej drogi zawodowej. Mając pierwszą pracę lub mając już znaczny staż zawodowy i stabilną sytuację finansową.

Możesz także nauczyć swoje dziecko lub wnuczka, jak inwestować pieniądze, zamiast napełniać nimi skarbonkę. 16 lat to dobry wiek, aby nauczyć się dbać o przyszłość!

Pamiętaj, że w roku kalendarzowym nie możesz dokonać wpłat wyższych, niż wynagrodzenie za pracę wykonywaną na podstawie umowy o pracę.

Na IKZE nie możesz także gromadzić oszczędności wspólnie! To Twoje indywidualne konto, Twoje oszczędności, Twoja przyszłość!

Gdzie można założyć IKZE?

IKZE możemy założyć w instytucjach, które je oferują. Są to: Zakłady Ubezpieczeń na życie, banki, Dobrowolne Fundusze Emerytalne zarządzane przez PTE, Fundusze Inwestycyjne Otwarte zarządzane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, a także podmioty prowadzące działalność maklerską.

Wiele podmiotów oferuje otwarcie IKZE i zarządzanie nim przez Internet. Więc nie musisz tracić czasu na wizyty w banku.

Ile należy wpłacać do IKZE i od czego to zależy?

Wpłaty na IKZE nie mogą przekroczyć 120% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok.

W 2019 roku roczna suma wpłat nie może przez to być większa od kwoty  5 718 PLN


Już teraz możesz otworzyć konto IKE lub IKZE przez internet. Wystarczy dowód osobisty i 15 minut wolnego czasu. Wybierz jednego z liderów naszego rankingu.

–> Otwórz konto IKZE od NN Investment Partners

–> Otwórz konto IKZE od AXA TFI

PROMOCJA! Skorzystaj z kodu promocyjnego tfiikze2019, wpłać na konto 2000 zł do końca 2019 i otrzymaj bonus od AXA TFI w wysokości 200 zł


Czy są jakieś korzyści podatkowe od uczestniczenia w IKZE?

Oczywiście! Samodzielność finansowa jest nagradzana! Jeśli zaczniesz oszczędzać w IKZE, możesz co roku odliczać wpłaty od podstawy opodatkowania.

Wpłaty w roku 2018 możemy odliczyć w roku 2019, przy składaniu PIT. Dzięki oszczędzaniu w IKZE – zyskujesz nie tylko zabezpieczenie swoich oszczędności emerytalnych, ale także zapłacisz niższy podatek. To się po prostu opłaca!

Środki, które zgromadzisz na IKZE powinieneś wypłacić w wieku 65 lat. Można to także zrobić wcześniej, jednak pamiętaj wtedy o odprowadzeniu podatku PIT od powiększonego w ten sposób dochodu.

Czy istnieją jakieś dodatkowe opłaty przy wypłacie zgromadzonych środków?

Przy wypłacie zgromadzonych środków należy odprowadzić podatek dochodowy w wysokości 10%.

Czy możliwe jest dziedziczenie środków zgromadzonych w IKZE?

Śmierć i finanse to zwykle podwójnie trudny temat. Nie tym razem! W razie śmierci osoby oszczędzającej, środki zgromadzone na IKZE podlegają dziedziczeniu. Można wskazać jedną lub kilka osób dziedziczących zgromadzone oszczędności. Wówczas wszystko zostanie wśród najbliższych!

Dlaczego warto odkładać na emeryturę w IKZE?

Przede wszystkim, nie musimy płacić „podatku Belki” od naszych zysków.

Minimalna wpłata na IKZE to jedynie 50 zł. Konto to jest prowadzone za darmo. Sami wybieramy kiedy wpłacamy i jaką kwotę. Rezygnacja z prowadzenia IKZE, bądź przeniesienie środków nic nie kosztuje.

W IKZE zatem może oszczędzać każdy, kto jest w stanie odmówić sobie pewnych wydatków za kwotę min. 50 zł miesięcznie. Jeśli włożymy ten minimalny wysiłek – emerytura gwarantowana przez system będzie odrobinę większa. Bo dodatkowe pieniądze zapewniliśmy sobie sami.

Czy IKZE jest pewniejszym sposobem zabezpieczenia emerytury niż gromadzenie składek ZUS i OFE?

Tak. I i II filar zapewniają zaledwie 48% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Wyobrażasz sobie w pierwszym miesiącu po przejściu na emeryturę wszystkie swoje wydatki obciąć o połowę?

Oszczędzając w IKZE – tylko Ty masz wpływ na to jak wysoką kwotę na Twoją dodatkową emeryturę poza ZUS uda Ci się zgromadzić. Po upłynięciu 65 roku życia otrzymasz to, co w IKZE udało Ci się zabezpieczyć. Nie jest to zatem elektroniczny zapis, na który nie masz wpływu, jak ten w ZUS, czy części składek zgromadzone na co rusz reformowanym OFE. To Twoje Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – całkowicie niezależne od ZUS, dzięki któremu obniżysz co roku PIT.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.