Oferta Twojego banku przestała Ci odpowiadać, a opłaty za prowadzenie rachunku rosną z roku na rok? Przenieś się do innego banku! W artykule informujemy, jak mądrze zmienić konto bankowe oraz w jaki sposób zaplanować tę zmianę.
Czego oczekujesz od nowego banku?
Na wstępie zastanów się, co nie pasuje Ci w ofercie banku, z której obecnie korzystasz. Czy są to zbyt wygórowane opłaty? Brak możliwości darmowego wypłacania gotówki z bankomatów? Być może niedostosowana do Twoich potrzeb aplikacja mobilna?
Ustal własne priorytety oraz kryteria, na podstawie których wybierzesz nowy rachunek, który spełni Twoje oczekiwania. Następnie porównaj aktualne oferty banków – niezwykle pomocne okażą się w tym rankingi kont bankowych, które w jednym miejscu zestawiają i porównują opłaty i prowizje bankowe oraz korzyści, jakie oferują banki.
Przenoszenie konta bankowego
Konto bankowe można przenieść na dwa sposoby – samodzielnie otwierając nowy rachunek i zamykając stary lub korzystając z pomocy nowego banku, który załatwi wszystkie formalności w Twoim imieniu.
Zdecydowanie wygodniejszą opcją jest skorzystanie z usługi przeniesienia konta ze starego do nowego banku. Taka usługa możliwa jest od 2010 roku dzięki rekomendacji ZBP. Dzięki niej bank przeniesie listę zdefiniowanych odbiorców, a także powiadomi pracodawcę, ZUS i Srząd Skarbowy o zmianie rachunku konta bankowego.
Aby upoważnić bank do zajęcia się wszystkimi formalnościami, należy złożyć pełnomocnictwa, które zostaną nam wydane zwykle po skontaktowaniu się z pracownikami banku. Niekiedy bank wymagać będzie złożenia podpisu we wkładanym wniosku, dlatego też nadanie pełnomocnictwa trzeba będzie załatwić w placówce banku lub kurierem.
O czym pamiętać przed zmianą banku?
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na upoważnienie nowego banku do przeniesienia konta, czy samodzielnie się tym zajmiemy, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, których dopilnowanie pozwoli bezproblemowo przenieść konto.
Pierwszym aspektem jest oczywiście uregulowanie wszelkich zobowiązań i opłat, które naliczane są ze starego rachunku. Następnie należy otworzyć nowy rachunek bankowy, przelać na niego własne środki, a także skopiować wszelkie dane zdefiniowanych odbiorców, ustawić od nowa polecenia zapłaty i zlecenia stałe, a następnie zamknąć je na starym rachunku. Dopiero po zamknięciu wszelkich zobowiązań stary rachunek może zostać zamknięty.
Kto powinien wiedzieć o Twojej zmianie konta bankowego?
Zmiana numeru konta bankowego nie obędzie się bez echa. W przypadku pracy na etacie o zmianie numeru konta bankowego należy powiadomić przede wszystkim pracodawcę, by ten omyłkowo nie przelał wypłaty na stary, nieaktywny już numer konta. W tym celu zwykle wystarczy powiadomić dział księgowy lub dział kadr. W związku z okresem przejściowym między starym a nowym rachunkiem warto poczekać ze zmianą konta bezpośrednio po uzyskaniu wypłaty.
Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, konieczne jest poinformowanie o zmianie numeru konta swoich aktywnych kontrahentów.
Poza tym takie instytucje jak ZUS i US również muszą zostać poinformowane. W US załatwisz to poprzez wypełnienie druku aktualizacyjnego ZAP-3. Obowiązek poinformowania ZUS-u dotyczy głównie rencistów oraz emerytów.
Pamiętaj o okresie wypowiedzenia
Od wpłynięcia do banku polecenia zamknięcia rachunku bankowego obowiązuje 30 dni okresu wypowiedzenia. Warto potraktować ten okres jako dodatkowy bufor czasowy, podczas którego można pozałatwiać ostatnie kwestie związane z przeprowadzką do innego banku.
Nie wiesz jakie konto wybrać? Sprawdź konta, które przeanalizowaliśmy tutaj.