Lokatę bankową można określić jako umowę, na podstawie której klient przekazuje bankowi pieniądze na przechowanie na określony czas, otrzymując w zamian z góry ustalone odsetki. Można ją traktować jako pożyczkę, którą klient udziela bankowi. Tak. Nie mylisz się! Tym razem to Ty pożyczasz bankowi, a nie odwrotnie. Jak każde pożyczone pieniądze – są obarczone niewielkim ryzykiem. Musisz je jednak zaakceptować, jeśli chcesz otrzymać średnio 1,49% więcej w skali roku (tyle wynosi średnie oprocentowanie lokat w skali roku).
Bank przechowuje tylko część wpłaconych środków
Lokaty bankowe nie dają 100% bezpieczeństwa. Banki nie są zobowiązane do przechowywania wszystkich środków, które przekaże im klient. Obowiązkiem jest zabezpieczenie jedynie do 3,5% wysokości wpłaconych środków. Stanowią one tzw. rezerwę obowiązkową. Reszta środków przeznaczana jest w większości na udzielanie kredytów.
Weźmy pod uwagę sytuację, gdy wszyscy klienci banku postanowią w jednym okresie wypłacić wszystkie pieniądze. Wówczas bank nie będzie w stanie zrealizować wszystkich transakcji i stanie się niewypłacalny. Gdyby taka sytuacja miała miejsce w kilku bankach jednocześnie, środki zgromadzone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym nie wystarczyłyby, aby zwrócić pieniądze tym, którzy postanowili je bezpiecznie złożyć na lokacie.
Twoje oszczędności ratunkiem na kryzys gospodarczy
Innym, czyhającym niebezpieczeństwem na środki klienta, jest możliwość opodatkowania zgromadzonych środków. Tak stało się na Cyprze w 2013r., gdzie rząd był zmuszony do nałożenia podatku na lokaty w celu ratowania gospodarki.
Wymienione niebezpieczeństwa mogą mieć miejsce jedynie w skrajnych sytuacjach. Twoje oszczędności są zdecydowanie bardziej zagrożone np. niekontrolowanym wydawaniem, przechowywane w skarbonce lub na rachunku rozliczeniowym. Lokata jest jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania. Pewny i niewielki zysk, łatwy dostęp, popularny produkt i płynność. Jeśli zależy Ci na wyższych zyskach, może pora na zainwestowanie oszczędności i zmobilizowanie ich do wydajniejszej pracy?
Nie wiesz, co wybrać? Poznaj inne produkty finansowe w naszym artykule Dlaczego Polacy nie chcą inwestować swoich oszczędności?