wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » W bieżącym tygodniu rządzą odczyty inflacyjne

W bieżącym tygodniu rządzą odczyty inflacyjne

by Redakcja
0 comment

Bieżący tydzień to prawdziwy wysyp wydarzeń makro ze świata. Największą uwagę skupimy na odczytach inflacyjnych z USA, China, Indii i Polski. Poza wieloma innymi danymi makro bardzo interesujący był także niedzielny wynik wyborów prezydenckich we Francji. Zgodnie z prognozami wygrał Emmanuel Macron – czy w związku z tym czeka na korekcyjna faza realizacji zysków?

Czekamy na pozytywne dane z Chin i Indii
W tym tygodniu poznamy istotne informacje z Azji. Najpierw poznamy chiński bilans handlu zagranicznego, który wzrósł w marcu do 23,9 mld dolarów wobec ponad 9 mld dolarów deficytu miesiąc wcześniej.

Dobre dane oznaczałyby ciągle nadwyżkę i przyśpieszenie eksportu. Z kolei trochę później poznamy inflację CPI za kwiecień r/r Państwa Środka.

Ostatnie dane wskazujące na wzrost produkcji przemysłowej przełożyły się również na odczyty inflacyjne. W końcu opublikowane zostaną dane o inflacji CPI r/r oraz produkcji przemysłowej r/r Indii.

Liczymy na pozytywne odczyty. W kontekście tych publikacji warto obserwować fundusz Investor Indie i Chiny cechujący się u nas ponadprzeciętną oceną rankingową.

Niskie stopy procentowe w Polsce sprzyjają akcjom
Przed nami również dane z krajowego podwórka. Po pierwsze zapadnie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych w Polsce. Prognozy wskazują na utrzymanie ich poziomów w niezmienionym stanie, w tym głównej stopy referencyjnej wynoszącej 1,50%.

Coraz więcej ekonomistów skłania się ku scenariuszowi, że podwyżek nie zobaczymy nawet do przyszłego roku. Oznacza to, że kredyty pozostaną rekordowo tanie.

Jednocześnie posiadacze lokat w bankach nie mają co liczyć na wyższe zyski. Jest to kolejny argument za inwestycjami poprzez fundusze inwestycyjne. W kontekście stóp procentowych warto również sprawdzić piątkowy odczyt inflacji CPI r/r w naszym kraju. Ta, według konsensusu analityków, ma pozostać na poziomie 2%, tj. 0,5 pp. poniżej celu inflacyjnego. Spodziewane niezmienione stopy procentowe oraz kontrolowany poziom inflacji mogą być czynnikami sprzyjającymi inwestycjom na GPW.

Uważamy, że warto mieć aktualnie w portfelu fundusze MetLife Akcji Małych Spółek oraz Skarbiec Top Funduszy Akcji z wysokimi notami rankingowymi.

Ważne dane z USA i Niemiec
Spośród danych ze świata, opublikowana zostanie także inflacja konsumencka (CPI) w USA rok do roku za kwiecień. Ostatnie jej odczyty przyniosły spadek. Ewentualne kolejne słabe dane inflacyjne, mogą spowolnić tempo podwyżek stóp procentowych dyktowanych przez Rezerwę Federalną w 2017 roku.

Warto więc obserwować fundusze inwestujące w akcje amerykańskie z najwyższymi notami rankingowymi na Targeto.pl. Ponadto w piątek poznamy także niemieckie PKB za I kwartał w ujęciu dynamiki kwartalnej.

Z PKB sięgającym 3,1 bln euro Niemcy są najsilniejszą gospodarką UE, wytwarzając ponad jedną piątą (21,1 proc.) unijnego PKB. Jeżeli dobry odczyt potwierdzi się, będziemy mieć najprawdopodobniej do czynienia ze wzrostami wycen jednostek funduszu Investor Niemcy.

Zapasy ropy w USA ciągle w dół
Jak co środę poznamy także tygodniową zmianę zapasów ropy typu Crude w USA. Ostatnie 4 odczyty tego wskaźnika przyniosły łączny spadek zapasów czarnego złota w Stanach o -7,7 mln baryłek. To pozytywny trend spadkowy, którego kontynuacji spodziewamy się również maju. Mimo ostatnich wahań cen ropy jesteśmy cały czas pozytywnie nastawieni do zmian cen tego surowca. Dlatego polecamy zainteresować się notowaniami funduszu PKO Surowców Globalny.

Emmanuel Macron prezydentem Francji
Centrysta Emmanuel Macron zwyciężył w wyborach prezydenckich we Francji. Według wyników po podliczeniu 99,99 proc. głosów, zagłosowało na niego 66,06 proc. wyborców. jego rywalka Marine Le Pen otrzymała 33,94 proc. głosów.

Warto zwrócić przy tym uwagę, że już 11 i 18 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. Wynik Le Pen może sygnalizować, że jej obóz ma szansę za kilka tygodni stać się liczącą się siłą w parlamencie.

To byłby argument za realizacją zysków na GPW, stanowiąc swoistą pożywkę dla giełdowych niedźwiedzi przez najbliższe kilka tygodni.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.