wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Interesujące dane makro z Polski

Interesujące dane makro z Polski

by Redakcja
0 comment

W bieżącym tygodniu warto zwrócić uwagę na dane makro przede wszystkim z Polski. Ponadto ciekawe będą wydarzenia gospodarcze z Chin, Strefy Euro, w tym Niemiec oraz z Japonii. Czekamy na pozytywne dla giełd odczyty. Należy jednak pamiętać przy tym, że dobre dane makro to nie wszystko, przy inwestowaniu. Z tyłu głowy należy mieć wciąż ryzyko polityczne, które w najbliższym czasie powinno przybierać na sile. Mimo wszystko zgodnie z teorią cyklu koniunkturalnego uważamy, że warto jeszcze obecnie posiadać zaangażowanie szczególnie w akcjach, czy surowcach.

Ambitne oczekiwania co do polskiego PKB

W tym tygodniu poznamy ważne dane makroekonomiczne z naszego kraju. Po pierwsze: wstępny szacunek PKB r/r za I kw. 2017 r. Po drugie: produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa. Po trzecie: sprzedaż detaliczna. Te ostatnie to będą dane kwietniowe. Zasadniczo dane makro są w ostatnich miesiącach i kwartałach całkiem niezłe, co oczywiście lubią podkreślać przedstawiciele polskiego rządu. Wzrost sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej należy też wiązać z rosnącą inflacją. Konsumenci zdecydowali się na wydawanie pieniędzy, a firmy na ich inwestowanie. To oczywiście może spowodować dalsze pogłębienie inflacji. Jeśli chodzi natomiast o PKB r/r to prognoza jest bardzo ambitna i wynosi 3,8%. Jeśli te dane potwierdziłyby się, to oznaczałoby to impuls wzrostowy dla GPW.

Pozytywne dane z Chin to nie wszystko

Tym razem interesujące będą także dane z Państwa Środka. Ostatnio w przypadku Chin lepsza od oczekiwań była sprzedaż detaliczna (10,9 proc.) i produkcja przemysłowa (7,6 proc.). Wzrost produkcji przemysłowej o 7,6 proc. rok do roku to był najlepszy wynik od grudnia 2014 r. Teraz konsensus ekspertów wskazuje wzrost sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej odpowiednio o 10,6% i 7,1%. Byłyby to solidne odczyty. Patrząc jednak na gospodarkę chińską jako na całość sytuacja nie jest szczególnie dobra nawet mimo, że ostatnie odczyty makro nie są najgorsze. Najbardziej niepokoi nas kwestia nadmiernego zadłużenia i znaczny udział parabanków w tamtejszej gospodarce. Strukturalnie jest więc co poprawiać, choć nie spodziewamy się jeszcze recesji, czy kryzysu.

Euroland ma się nieźle

Bieżący tydzień to również zrewidowane dane dot. PKB Strefy Euro, które poznamy we wtorek. Szacunki zakładają, że w 1 kw. w ujęciu kwartalnym gospodarka Unii wzrośnie o 0,5% natomiast w ujęciu rocznym o 1,7%. Na razie na podstawie wstępnych danych, wychodzi na to, że Euroland rozwija się już szybciej od USA. Gospodarka Stanów Zjednoczonych rosła bowiem w pierwszym kwartale w tempie 0,7 proc., co stanowi najgorszy wynik od początku 2014 roku. Wszystko wskazuje na to, że gospodarkę Strefy Euro napędzają głównie zarówno konsumpcja prywatna, jak i inwestycje przedsiębiorstw. Jako że koniem napędowym Unii są Niemcy, warto również szukać potwierdzenia dobrych danych u naszego największego partnera eksportowego. Prognozy zakładają, że tamtejszy indeks ZEW mierzący oczekiwania co do sytuacji gospodarczej, wzrośnie w maju do poziomu 19,8 pkt. Potwierdzałoby to solidną aktywność gospodarczą w Niemczech. Pozytywne dane z Niemiec, implikują także rozwój polskiej gospodarki.

Japoński jen przed szansą na wzrosty

Ponadto, w obecnym tygodniu, poznamy także wstępne dane dotyczące PKB Japonii. Szacuje się, że od stycznia do marca gospodarka kraju Kwitnącej Wiśni wzrośnie o 0,3% wobec wcześniejszego kwartału. Dane lepsze od prognozy będę działa pro wzrostowo na japońskiego jena, a gorsze powinny mieć negatywne przełożenie na japońską walutę.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.