W tym tygodniu na naszej liście obserwowanych znajduje się nieco mniej funduszy. Interesują nas bowiem te fundusze, odnośnie których publikowane są dane makroekonomiczne. Najdłużej jest z nami Caspar Akcji Europejskich, który od momentu dodania (10.04.17r.) do naszej listy zarobił blisko 8%. Obserwujemy również fundusz Altus ASZ Dłużny oraz Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN. Zapraszamy do naszej cotygodniowej prognozy zysków!
Co tydzień w poniedziałek będziemy dla Was publikować naszą listę obserwowanych funduszy. Pokażemy Wam, jak wydarzenia makroekonomiczne mogą wpłynąć na jej zawartość. Na koniec każdego miesiąca wskażemy, czy w badanym okresie na liście znalazł się fundusz, który warto dodać do swojego wirtualnego portfela.
Nasza aktualna lista obserwowanych prowadzona od 31.07.2017r. Utwórz swoją za darmo tutaj i prowadź obserwacje danych o funduszach razem z nami.
Caspar Akcji Europejskich może dostać sygnał do wzrostów
Inwestorzy obserwujący wyniki funduszu Caspar Akcji Europejskich w tym tygodniu powinny śledzić dane PMI dla przemysłu (piątek 01.09) ze Strefy Euro. Prognoza mówi o bardzo wysokim poziomie 57,4 pkt, co oznaczałoby powrót do aktywności gospodarczej euro zony z czerwca br. Dla porównania odczyt lipcowy wskazał pułap 56,6 pkt., czyli 3-miesięczne minimum. Na razie przemysł w strefie euro rozwija się najszybciej od ponad sześciu lat. Sprzyja mu rosnący, pomimo aprecjacji euro, popyt zagraniczny.
Poprawa, i tak wysokiego wskaźnika PMI, powinna zadziałać wzrostowo na wyceny Caspar Akcji Europejskich.
Dane z polski ważne dla wycen Altusa
Na wyceny funduszu Altus ASZ Dłużny w tym tygodniu będzie oddziaływać czwartkowa (31.08) informacja o wysokości szybkiego szacunku (wstępne dane) dynamiki zmian cen w Polsce za sierpień. Ostatnio dynamika inflacji lekko przyśpieszyła i wzrosła w ujęciu rocznym do 1,7% w lipcu. Teraz prognoza mówi o odczycie na poziomie 1,8%, co oznaczałoby dalsze wzrosty. Co jednak ważne inflacja na razie utrzymywana jest w ryzach (choć naszym zdaniem to się zmieni). Również we czwartek opublikowane zostanie finalnie PKB Polski za II kw. br. Prognoza mówi o poziomie 3,9% r/r. Dobry wstępny odczyt PKB potwierdza komfortową sytuację polityki pieniężnej – w przeciwieństwie do niektórych gospodarek regionu jak Czechy, a zwłaszcza Rumunia, Polska nie wykazuje oznak przegrzewania.
Jeśli wzrost PKB i inflacja zaczną przyspieszać, to będą to pozytywne wiadomości dla rynków obligacji. W tej sytuacji możemy liczyć na wzrosty wycen Altus ASZ Dłużny.
Gorsze dane z USA, a spowolnienie cyklu podwyżek stóp
Na wyceny nowo dodanego do naszej listy obserwowanych funduszu Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN, wpływ będą miały przede wszystkim informacje na temat raportu ADP (środa 30.08), dane dotyczące PKB Stanów (również 30.08) oraz dane z rynku pracy (piątek 01.09). Raport ADP to raport przedstawiający szacunkową zmianę zatrudnienia w USA w poprzednim miesiącu, w sektorze prywatnym, poza rolnictwem. Wskazuje on na ciągle solidny przyrost miejsc pracy w USA (w lipcu odczyt wniósł 178 tys. i taka sama wartość prognozowana jest na sierpień).
Następnie poznamy dynamikę PKB USA za II kw. br., to może być istotne w kontekście przyszłej polityki Fed. Prognozowany jest dobry odczyt na poziomie 2,7%, co może – raczej krótkoterminowo, korekcyjnie i umiarkowanie – umocnić dolara. W końcu poznamy sytuację na rynku pracy w USA za sierpień. Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym ma wynieść 175 tys. wobec 205 tys. w lipcu. Ponadto, poza ww. danymi we wtorek opublikowany zostanie indeks zaufania konsumentów Conference Board w USA za sierpień.
Gorszych danych nie należy się bać. Mogą zadziałać tutaj pozytywnie na amerykańską giełdę i doprowadzić do wzrostu wycen Franklin U.S. Opportunities Fund N (acc) PLN.
Rozczarowujące dane z amerykańskiej gospodarki, będą bowiem oznaczały najprawdopodobniej spowolnienie cyklu podwyżek stóp procentowych.