Przed nam ciekawy tydzień z uwagi na spływające ze świata dane makroekonomiczne. Najważniejszymi wydarzeniami makro będzie publikacja chińskiego PKB, danych o inflacji w Strefie Euro oraz o sprzedaży detalicznej w Polsce. W związku z tym, będziemy przede wszystkim obserwować fundusze MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich, Caspar Akcji Europejskich oraz naszą okazję inwestycyjną hotFUND Altus ASZ Dłużny. Ponadto, w bieżącym tygodniu warto też zwrócić uwagę na inne wybrane przez nas dane makro i powiązane z nimi fundusze. Zapraszamy do lektury!
Spodziewane przyśpieszenie tempa PKB w Chinach
W poniedziałek o 4.00 polskiego czasu zostanie opublikowany odczyt PKB w Chinach za II kwartał 2017r. Analitycy spodziewają się przyspieszenia dynamiki w drugim kwartale do 1,7% z 1,3%. Z kolei szacuje się, że PKB Chin r/r w II kwartale 2017 roku, wyniesie 6,8%. Byłoby to więc lekkie odbicie względem słabego jak na Państwo Środka tempa wzrostu z 2016 roku na poziomie 6,7%. Warto też zaznaczyć, że obok chińskiego PKB, w poniedziałek o 4.00, zostanie opublikowana sprzedaż detaliczna (prognoza za czerwiec 10,6% r/r) oraz produkcja przemysłowa (prognoza za czerwiec 6,5% r/r).
Jeśli prognozy się potwierdzą to możemy liczyć na kontynuację wzrostów na chińskim parkiecie zapoczątkowaną w połowie maja, dlatego obserwuj MetLife Akcji Chińskich. Warto przy tym zaznaczyć, że pozytywne dane z Chin, to również woda na młyn dla rynków wschodzących.
Wyhamowanie tempa inflacji w Strefie Euro
W poniedziałek o godzinie 11 poznamy inflację w Strefie Euro za czerwiec. Analitycy oczekują spadku inflacji do 1,3% z 1,4%. Mogą to być dobre informacje dla rynku akcyjnego z powodu jeszcze późniejszego zakończenia QE w Strefie Euro. Obserwuj jak te dane wpłyną na Caspar Akcji Europejskich.
Ponadto wyhamowanie tempa wzrostu cen w ujęciu nie tyle europejskim, co już nawet globalnym, może in minus wpływać na fundusz Investor Gold Otwarty.
Szacuje się pogorszenie danych o sprzedaży detalicznej w Polsce
W środę o godzinie 14 GUS poda dane o sprzedaży detalicznej w Polsce w czerwcu. Spodziewany jest spadek dynamiki do 6,8% z 8,4% w ujęciu rocznym. Dodatkowo, według Gfk prognoza sprzedaży detalicznej w Polsce zakłada 5,3% wzrostu w 2017 roku, zaś w całej Unii Europejskiej – 1,4% wzrostu w tym okresie.
Czerwcowe pogorszenie krajowych danych nie powinno wpłynąć negatywnie na wyceny naszej okazji inwestycyjnej hotFUND Altus ASZ Dłużny.
Mocny spadek zapasów ropy sprzyja jej cenom
Również w środę, ale o 16:30, amerykański Departament Energii EIA (ang. Energy Information Administration), poda jak zwykle tygodniowe dane o zmianie zapasów ropy typu WTI Crude w Stanach Zjednoczonych. Przy ostatnim marazmie na tym rynku, ostatni tydzień przyniósł nawet wzrosty cen ropy spowodowane znaczącym spadkiem zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych, a także informacjami o solidnym czerwcowym imporcie tego surowca do Chin.
Kolejne mocne spadki zapasów ropy mogą służyć naszemu hotFUND-owi – BPH Globalny Żywności i Surowców (BPH FIO Parasolowy).
Źródło: Macronext.pl
Czekamy na pozytywne dane makro z Japonii
W czwartek o 1:50 podane zostaną dane dot. handlu zagranicznego w Japonii za czerwiec. Chodzi o bilans handlu zagranicznego (JPY), eksport r/r oraz import r/r. Japonia to kraj bardzo uzależniony od eksportu. Ostatnio Ministerstwo Finansów poinformowało, że japoński eksport wzrósł w maju o 14,9 proc. w ujęciu rocznym i notuje najdłuższy okres wzrostu od dekady. To był również najmocniejszy wzrost za dany miesiąc od stycznia 2015 roku.
Warto więc obserwować akcje japońskie poprzez dwa fundusze inwestycyjne: NN (L) Japonia (NN SFIO) oraz PKO Akcji Rynku Japońskiego (PKO Parasolowy FIO).