Publikujemy dla Was odpowiedź na ważne pytanie, które padło na spotkaniu z ekspertem Targeto.pl – Aleksandrem Matusiewiczem. Pytanie dotyczy przygotowania się do inwestowania w fundusze. Jeśli już zdecydowałeś się porzucić tradycyjną świnkę skarbonkę lub lokatę z niewielkim zyskiem i Twoją uwagę przykuły fundusze inwestycyjne – musisz zapoznać się z tymi radami. Pytanie w miniony piątek 7 lipca zadała Pani Monika Wiklińska.
Najprościej zacząć od decyzji, że chcemy inwestować. Należy od razu oddzielić pojęcie inwestowania od oszczędzania. Umieszczając pieniądze na lokacie w banku, czy zakładając konto oszczędnościowe z góry wiemy, ile możemy na nim zyskać. To jest oszczędzanie.
Inwestowanie środków wiąże się z ryzykiem. W zależności, w co dany fundusz inwestuje – ryzyko może być bardzo niskie (dla funduszy rynku pieniężnego) po bardzo wysokie (fundusze akcyjne i surowcowe). Czasem warto sprawdzić ryzyko SRRI, które znajdziesz na stronie Targeto.pl w szczegółach funduszu lub w dokumentach każdego funduszu. Poziom 1 to fundusze najmniej ryzykowne, a 7 najbardziej.
Następnym krokiem będzie zadanie samemu sobie kilku pytań, które pozwolą nam wybrać fundusze, w które zainwestujemy pieniądze.
- W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić zasady (strategię), jak będziemy inwestować. Dzięki ustaleniu tego wcześniej – unikniemy niepotrzebnych emocji w trakcie inwestycji.
- Warto ustalić cel naszych inwestycji i jak długo chcemy inwestować.
- Kiedy zaczynamy i kiedy kończymy inwestycję.
- Następnie ustalamy, jaką stratę jesteśmy w stanie zaakceptować i ile chcemy zarobić. To najtrudniejsze. Nikt nie chce tracić. Ale inwestycje zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko. Musimy być tego świadomi i je akceptować. W zależności, czy cenimy bezpieczeństwo, czy skłonni jesteśmy zaakceptować wyższe ryzyko w zamian za potencjalne wyższe zyski, wybieramy odpowiedni fundusz inwestycyjny.
Inwestując na długoterminowe cele jak emerytura czy studia dziecka możemy akceptować wyższe ryzyko. Inwestowanie w długim terminie oznacza, że liczymy się z ryzykiem sporej straty w odstępie kilku czy kilkunastu miesięcy. Naszym celem jest zgromadzenie kapitału w długim okresie – nawet kilkunastu lat, w którym fundusze akcyjne są w stanie wypracować wysokie zyski.
Inwestując na kilka miesięcy, czy kilka lat nie powinniśmy wybierać ryzykownych funduszy. Ich jednostka zmienia się dynamicznie i w krótkim czasie rośnie prawdopodobieństwo nieosiągnięcia zysku. Realizowanie krótkoterminowych celów, jak odłożenie pieniędzy na wakacje czy kupno nowego samochodu, powinniśmy realizować przy pomocy bezpieczniejszych funduszy. Takich jak fundusze rynku pieniężnego lub obligacji.
Raz ustalone zasady muszą być przestrzegane. Inwestowanie bez zasad, ale z emocjami kończy się bardzo szybko i bardzo źle dla naszego portfela. Więcej informacji o tym, że inwestowanie w fundusze jest dla wszystkich znajdziesz w tym artykule: Fundusze są dla wszystkich!
W pierwszy piątek miesiąca nasz ekspert – Aleksander Matusiewicz odpowiada na grupie dyskusyjnej na pytania dotyczące inwestowania w fundusze. Zapraszamy do dołączenia do grona najlepiej poinformowanych inwestorów już teraz na Praktycznie o funduszach inwestycyjnych.