Strona główna » Quercus Agresywny – kluczem do sukcesu jest zarządzający

Quercus Agresywny – kluczem do sukcesu jest zarządzający

autor Redakcja
0 komentarze

Sebastian Buczek, jeden z dwóch zarządzających Quercus Agresywny, to niewątpliwie jeden z najlepszych inwestorów w Polsce. Jego postać jest kluczem do sukcesu tego funduszu, który zarówno w naszym rankingu, jak i ratingu uzyskał najlepsze noty. Jego portfel charakteryzuje się szeroką dywersyfikacją, a charakter tego produktu jest ciągle bardzo skoncentrowany na akcjach, głównie spółek z GPW. Warto mieć ten fundusz w portfelu.

Dlaczego fundusz Quercus Agresywny osiąga sukces?

Inwestowanie przede wszystkim na GPW, świetny timing, odpowiednia dywersyfikacja i wyłapywanie niekończących się na polskim rynku okazji – z takiej właśnie strony mogliśmy poznać Sebastiana Buczka, prezesa zarządu Quercus TFI oraz profesora nadzwyczajnego na SGH, w publicznym programie „Milion w portfelu”. Od początku, do końca trwania programu, został on jego liderem. Liderem, którym obok Bartłomieja Cendeckiego, pozostaje także na co dzień zarządzając funduszem Quercus Agresywny. Najwyższej jakości kapitał ludzki, pozostaje kluczem do sukcesu tego funduszu.

Efektywność zarządzania – kluczem do sukcesu

O zarządzającym można się rozpisywać wiele, jednak warto przybliżyć profil tego funduszu. Jak sama nazwa wskazuje – Quercus Agresywny to fundusz, który nie boi się odważnego inwestowania w ryzykowne aktywa. Ponad 90% portfela ulokowanych jest w akcje, z czego – zgodnie z polityką inwestycyjną – zdecydowaną większość stanowią polskie walory. Tym samym, z jednej strony fundusz ten cechuje większe ryzyko niż nawet klasyczny fundusz akcyjny, ale z drugiej strony charakteryzuje go również większy potencjał wzrostowy od tegoż w okresach hossy. Biorąc pod uwagę ostatni okres wakacyjnej mini-hossy na midcapach, jego wynik na poziomie +6,4% jest wynikiem bardzo dobrym. Zwłaszcza, że realnym benchmarkiem tego produktu pozostaje WIG, który urósł w tym czasie ok. 5%. Fakt, że fundusz bije benechmark na łopatki, ogółem od początku jego powstania, przyciąga uwagę inwestorów. W rozwiązaniu tym ulokowane jest bowiem 562,6 mln PLN, co czyni go funduszem stosunkowo popularnym.

Zarządzający przewidzieli ekspansję Altus TFI

Wchodząc w skład portfela na koniec czerwca br. możemy dostrzec aż 107 akcji, co świadczy o szerokiej dywersyfikacji. Po stopniu zaangażowania, widać, że zarządzający, obstawili na m.in. ekspansję Altus TFI, co zresztą ma obecnie miejsce. Piotr Osiecki, prezes Altus TFI chce, aby wartość aktywów funduszy zarządzanych przez spółkę przekroczyła na koniec 2016 roku 10 mld zł. Wszystko dzięki systematycznemu wprowadzaniu do oferty produktów o strategiach o niskiej korelacji z indeksami giełdowymi. Na koniec września 2016 r. wartość aktywów netto 77 funduszy zarządzanych przez Altus TFI wyniosła 9,757 mld zł, co oznacza wzrost mdm o 1,91 proc., a rdr o 45,73 proc. Ten bardzo dobry wynik, powinien przełożyć się na odpowiedni wzrost akcji spółki, a pośrednio jednostek funduszu ze stajni Quercus TFI w najbliższym czasie.

Zarządzający, tj. Sebastian Buczek oraz Bartłomiej Cendecki, doważają również spółkę MCI Capital, która jest funduszem typu private equity. Jest to jedna z najdynamiczniejszych grup Private Equity we Wschodzącej Europie. Fundusz specjalizuje się w procesach transformacji cyfrowej, inwestując w czyste modele internetowe (tzw. pure players), spółki przenoszące model biznesowy z tradycyjnej do cyfrowej gospodarki oraz spółki działające na rynku rozwoju infrastruktury internetowej. Inwestycje realizowane są w obszarze early stage, growth stage i expansion/buyout stage w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a także w Niemczech i Austrii (DACH), w krajach byłego Związku Radzieckiego (CIS) i w Turcji. MCI Capital S.A. to jedna z najdynamiczniejszych grup Private Equity we Wschodzącej Europie. Fundusze, których certyfikaty inwestycyjne posiada MCI Capital S.A., zrealizowały łącznie ok. 60 projektów inwestycyjnych oraz ponad 30 wyjść z inwestycji. Jednocześnie, osiągnęły średnioroczną stopę zwrotu na poziomie ok. 23%, co uplasowało je w czołówce europejskich funduszy Private Equity.

Stabilne spółki w portfelu

Poza tym, fundusz posiada stosunkowo duży udział akcji znanych chyba wszystkim instytucji finansowych PKO BP oraz PZU. Są to jedne z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. PKO BP to największy bank w Polsce, natomiast PZU największy ubezpieczyciel w naszym kraju. Obie spółki płacą okazałą dywidendę. Wszystko wskazuje na to, że zarządzający Sebastian Buczek, stosuje się do zasady – inwestuj w to, na czym się dobrze znasz i rozumiesz i jako profesor nadzwyczajny z katedry finansowej przeważa sektor finansowy w swoim portfelu w oparciu o tamtejsze najbardziej perspektywiczne spółki.

Fundusz Quercus Agresywny otrzymał od analityków Targeto.pl najlepszą, tj. wysoką ocenę rankingową dot. jakości i efektywności zarządzania, a także ocenę ratingową z pozytywną perspektywą wzrostu na najbliższe 12 miesięcy. Polecamy obserwowanie tego funduszu ze względu na jego potencjał. Bez wątpliwości zasługuje on, aby znaleźć się w portfelu.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.