Strona główna » 5 najważniejszych informacji od BlackRock

5 najważniejszych informacji od BlackRock

autor Redakcja
0 komentarze

Niskie stopy zwrotu powrócą na rynki. Rządy rozgrzewają się do wsparcia fiskalnego. Niezwykle rozłamowe wybory prezydenckie w USA stanowią nieprzyjemną perspektywę. Czego inwestorzy powinni spodziewać się w ostatnim kwartale tego roku?

Zdaniem specjalistów z BlackRock, zagranicznej firmy zarządzającej aktywami, istnieją pozytywne perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego, ale także większej zmienności rynku w najbliższej przyszłości. Nadejdzie ona po letnim zastoju, rekordowych zyskach z amerykańskich akcji i odbiciu aktywów rynków wschodzących. Zdaniem ekspertów, amerykańska Rezerwa Federalna będzie powoli podnosiła stopy procentowe podczas, gdy inne, główne banki centralne zaczynają się zbliżać do granic łagodzenia swoich polityk.

Przykładem jest Bank Japonii, który posiada już około 40% japońskich obligacji rządowych. Według szacunków BlackRock, przy obecnym tempie zakupu, będzie posiadać dwie trzecie aktywów do 2020 r. Dodatkowe środki łagodzenia polityki banków centralnych mogą spowodować pomniejszanie przychodów firm i mieć niezamierzone konsekwencje.

5 kluczowych kwestii gospodarczych w czwartym kwartale 2016 r, wg BlackRock:

Polityka Banków Centralnych

Widzimy pierwsze oznaki zmian co do stóp zwrotu na rynkach ze względu na reflację USA. Globalny trzon polityki banków centralnych zmienia się ze stymulacji monetarnej w kierunku wsparcia fiskalnego.

Rynek akcji

Nasze oczekiwania co do stóp zwrotu są na poziomie w kierunku pokryzysowych dołków dla wszystkich klas aktywów. Uważamy jednak, że w długim terminie inwestorzy będą kompensowani za podejmowanie ryzyka inwestowania w akcje, dług, aktywa rynków wschodzących i alternatywne aktywa.

Zmienność na rynkach

Zakupy aktywów przez Banki Centralne tłamszą rynkową zmienność i popychają inwestorów do podejmowania większego ryzyka. Pokrótce mogliśmy jednak zobaczyć podwyższoną zmienność na giełdach. Działo się tak z powodu tego, że granice polityki pieniężnej tychże banków stają się wyraźniejsze.

Ryzyka inwestycyjne

Stopy zwrotu z akcji i obligacji są coraz bardziej skorelowane i mogą spadać w „tandemie”, a rosnące rentowności długoterminowe stanowią ryzyko, które może spowodować niechciane zaostrzenie kondycji finansów. Rozłamowe wybory prezydenckie w USA stanowią największe ryzyko polityczne. Krótkoterminowe ryzyko w Chinach ustępuje w obliczu stopniowej deprecjacji waluty i polepszenia eksportu w Azji. Stabilność chińskiego yuana i narastanie długu pozostają jednak ryzykami średnioterminowymi.

Rynki inwestycyjne

Specjaliści z BlackRock preferują krótkotrwałe amerykańskie obligacje rządowe i faworyzują wybrany drugorzędny dług strefy euro w stosunku do innych papierów. Ogólnie podobają im się obligacje korporacyjne w strefie euro, Wielkiej Brytanii i USA. Uważają dług rynków wschodzących za atrakcyjny, ale stają się bardziej selektywni i widzą dalszy potencjał wzrostowy w akcjach EM. Akcje spółek dywidendowych mogą być pod naciskiem wyższych rentowności obligacji, więc eksperci wolą firmy, których dywidendy rosną w zrównoważonym stopniu.

Spośród najlepszych funduszy inwestujących w ww. aktywa znajdziemy m.in. następujące:

Jak widać, większość z powyższych funduszy dostępna jest na platformie F-trust. Jest to swoisty supermarket funduszy inwestycyjnych online, gdzie bez opłat dystrybucyjnych nabędziemy ponad 1000 funduszy polskich i zagranicznych.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany inwestowaniem w pozostałe aktywa, które poleca BlackRock, to na naszej stronie z poziomu rankingu funduszy inwestycyjnych znajdzie pole „Filtrowanie funduszy”, gdzie można wyszukać najlepsze fundusze po konkretnych aktywach inwestycyjnych.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.