Pytanie czy warto inwestować w złoto w okresie pandemii koronawirusa towarzyszyło nie tylko inwestorom, ale także każdemu, kto szukał skutecznego sposobu na ochronę kapitału. Zachęcamy do zapoznania się z RAPORTEM o sytuacji złota w czasach pandemii. W publikacji znajduje się szczegółowa analiza wyników szlachetnego metalu. Ponadto pada odpowiedź na pytanie czy warto inwestować w złoto? A także, co prócz królewskiego kruszcu powinno znaleźć się w portfelu inwestora.
Inwestycja w złoto – jako bezpieczna przystań
Gdy oprocentowanie depozytów w ujęciu realnym jest ujemne, rentowności obligacji skarbowych są bardzo niskie, a obecna sytuacja na popularnym dotychczas rynku nieruchomości mieszkalnych jest trudna do oceny. Z uznawanych za bezpieczne i rozpoznawalne przez konsumentów rozwiązania, pozostaje zatem inwestycja w złoto.
Pandemia koronawirusa wywołała niepewność gospodarczą i zmienność na rynkach finansowych. Jednak warto mieć na uwadze, że sytuacja obniżonych stóp procentowych, niskiego lub ujemnego PKB oraz wysokiej inflacji – sprzyja inwestowaniu właśnie w złoto.
Czy warto inwestować w złoto? 8 CECH antyinflacyjnych złota
Cechy złota, które świadczą o jego antyinflacyjnym charakterze:
- Podczas wysokiej inflacji gotówka i odsetki płatne od bezpiecznych aktywów tracą na wartości. Kapitał przesuwa się w stronę złota, ponieważ ma ono realną wartość i pozwala zachować siłę nabywczą.
- Złoto ma postać materialną, a roczna podaż jest ograniczona (1-2%). Jest towarem skończonym i w przeciwieństwie do papierowego pieniądza nie można go „wydrukować”, tym obniżając jego wartość.
- Złoto nie jest obciążone ryzykiem emitenta. Złoto jest, i zawsze było, świetną „obligacją skarbową” — długoterminowym aktywem, które jest pozbawione ryzyka niewypłacalności, a przez to bardzo bezpieczne (lub przynajmniej postrzegane jako takie), i z tego powodu sprzedawane z premią w stosunku do obligacji skarbowych.
- Wyższa cena złota jest pozytywna dla banków centralnych, ponieważ posiadają mnóstwo złota w skarbcach. Czyli wzrost wyceny złota będzie im rekompensował straty na walutach papierowych.
- Złoto może być środkiem płatniczym.
- Przez tysiące lat złoto było jedyną walutą powszechnie akceptowaną na całym świecie. Niezależnie od siebie uznane za wartościowe w różnych kulturach i okresach historycznych.
- Złoto można w razie potrzeby wywieźć do innego miejsca lub kraju.
- Nie koroduje (w odróżnienia od srebra).
RAPORT o sytuacji złota – co znajduje się w publikacji
W niniejszym raporcie dokonamy szczegółowej analizy rynku złota. W pierwszej części skupimy się na minionej i obecnej sytuacji. Natomiast w drugiej części publikacji dokonamy oceny szans i ryzyka inwestycji w szlachetny metal. Odpowiemy przede wszystkim na pytanie: czy warto inwestować w złoto? Na podstawie historycznych danych wskażemy także, jakie rozwiązania inwestycyjne znajdowały się w zyskujących portfelach.
Spis treści:
- Sytuacja na rynku złota w kryzysie
- Struktura popytu na złoto w I kwartale 2020r. – trendy
- Rekordowa I połowa 2020r. funduszy ETF
- Złoto w bankach centralnych
- Podaż złota w I kwartale 2020r. – trendy
- Złoto na tle innych klas aktywów
- Perspektywa cen złota w najbliższych kwartałach
- 8 antyinflacyjnych cech złota
- Polityka banków centralnych a ceny złota
- Ryzyko spadku ceny złota
- Perspektywy inwestycyjne dla złota w 2020r.