Polscy inwestorzy indywidualni zaznajomili się już z inwestowaniem w nieruchomości w modelu condo. Liczne inwestycje, prognozowany wyższy procent zwrotu z najmu oraz mniejsze obciążenie wynajmującego utrzymaniem lokalu sprawiają, że rynek condo rośnie jak na drożdżach.
W samym Wrocławiu rynek condohoteli wzrósł w ciągu 3 lat o 550 proc.
W ciągu trzech ostatnich lat liczba lokali na różnym stopniu zaawansowania deweloperskiego wzrosła o 174 procent. Według raportu Inwestycjewkurortach.pl pt.: „Aparthotele/Condohotele w największych miastach w Polsce” w ciągu 3 lat na rynku condo pojawiło się 15 nowych deweloperów rywalizujących o portfele inwestorów. W samym Wrocławiu liczba apartamentów w modelu condo wzrosła o 550 proc., w Warszawie o 138 proc., a w Gdańsku o 239 proc.
Pod koniec 2018 roku w ofercie sprzedaży było blisko 5,74 tys. apartamentów w obiektach condo. Szacując uśrednioną cenę pojedynczego lokalu na poziomie 360 tys. złotych możemy przyjąć, że Polacy do końca 2018 roku zainwestowali blisko 740 mln złotych w lokale condo, a kolejne 2,06 mld złotych zostały zainwestowane w projekty na wczesnych etapach rozwoju i sprzedaży.
Co więcej, deweloperzy w 2019 i 2020 roku mają zamiar zaoferować nieruchomości z łączną liczbą 2,39 tys. apartamentów condo, co według szacunków stanowić będzie 0,95 mld zł dodatkowej puli kapitału na rynku nieruchomości.
Do 2020 roku na rynku może pojawić się nawet 16 tys. apartamentów condo
Należy jednak zwrócić uwagę na to, że prezentowane liczby stanowią wyłącznie niewielki procent rynku, bowiem raport „Aparthotele/Condohotele w największych miastach w Polsce” obejmuje wyłącznie 50 obiektów z największych miast kraju.
Pamiętajmy, że znaczna część inwestycji w modelu condo oferowanych jest w wakacyjnych kurortach oraz turystycznych miejscowościach, a sam rynek jest mocno rozdrobniony. Raport Emmerson Evaluation opublikowany pod koniec ubiegłego roku wskazuje, że nad morzem oraz w górach łącznie funkcjonuje blisko 200 obiektów działających w modelu condo, a ponad 90 jest w fazie przygotowania.
Do 2020 roku podaż nowych lokali condo może osiągnąć liczbę 12,4 tys., a sumując to z planowaną liczbą lokali condo w dużych miejskich aglomeracjach, uzyskamy niemal 16 tys. nowych apartamentów condo gotowych dla inwestorów. Przy średniej cenie za lokal na poziomie 360 tys. złotych możemy przyjąć, że cały rynek condo do 2020 roku przyciągnie aż 5,7 mld kapitału.
Nie ma róży bez kolców
Mimo ogromnego kapitału, który wpływa na rynek hoteli condo, należy zwrócić uwagę na ryzykowność inwestycji w nieruchomości w tym modelu biznesowym. Rozwiązanie to niesie dla inwestora mnóstwo korzyści – m.in. łatwość operowania i zarządzania nieruchomością, a także możliwość scedowania operatorowi nieruchomości utrzymania w niej porządku, marketingu, zachowania lokalu w odpowiednim stanie technicznym czy prowadzenia harmonogramu gości.
Same inwestycje condo mogą przynosić nawet 7 proc. stopy zwrotu, jednak przy decydowaniu się na tego typu inwestycję, należy kierować się obiektywnymi wskaźnikami i specyfiką rynku, niźli wyłącznie opierać się na deklaracjach właściciela obiektu. Więcej o kryteriach bezpiecznego wyboru i zakupu nieruchomości w modelu condo pisaliśmy w tym artykule.
Rynek condo weryfikowany przez UOKIK
Dynamiczny wzrost rynku condo skupił uwagę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który do tej pory rozesłał ankiety do ponad 50 deweloperów zaangażowanych w rozwój condohoteli. Wśród pytań ankiety znalazły się zagadnienia związane z gwarantowanymi zwrotami z inwestycji obiecywanymi klientom deweloperów.
Instytucja ma zastrzeżenia dotyczące gwarancji oraz wysokości zwrotu, które mogą odbiegać od średniej rynkowej. Decyzje UOKIK w sprawie rynku condo powinny zapaść jeszcze w bieżącym roku.
Błąd: Brak formularza kontaktowego.