Jeśli jesteście już po lekturze wpisu Inwestowanie w fundusze jest dla wszystkich, to kolejnym krokiem po wybraniu odpowiednich dla nas funduszy, będzie zakup ich jednostek uczestnictwa. Można to zrobić w kilku miejscach. Tradycyjnie w oddziale lub za pomocą Internetu. W banku, na stronie Internetowej Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych lub przez platformę transakcyjną. Instytucje pośredniczące w sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, różnią się między sobą. Każdy sposób zakupu jednostek i rozpoczęcia inwestowania ma swoje wady i zalety. Poznajcie je!
W banku – pomoc konsultanta, ale wąska oferta
W banku i na stronie TFI oferta będzie wąska, ograniczona do jednego Towarzystwa. Z zalet w banku można wymienić szybki transfer środków z konta inwestora na konto funduszu. Na stronach www Towarzystw bardzo często można kupić ich fundusze bez żadnych opłat.
Platformy i rachunki on-line – samodzielnie i bez wychodzenia z domu
Platformy transakcyjne można podzielić na dwa rodzaje. Te, które są powiązane z rachunkiem bankowym. Instytucje prowadzące takie platformy mogą przyjmować wpłaty od klientów. Aby móc nabywać fundusze, musimy założyć rachunek bankowy lub maklerski w tych instytucjach. Do najpopularniejszych należą mBank i Bossafund. Dzięki bezpośrednim wpłatom na rachunek tych instytucji kupno funduszy odbywa się jednym przyciskiem. Zasilamy rachunek instytucji, a następnie po wybraniu funduszu wciskamy „kup”. Koniec, kupiliśmy jednostki uczestnictwa.
Inaczej to wygląda na platformach takich jak F-Trust, czy Starfunds, które nie mogą przyjmować wpłat. Po wybraniu funduszu nie możemy go od razu kupić. Otrzymujemy za to niezbędne dane do wypełnienia przelewu bankowego. Kolejnym krokiem jest wysłanie przelewu z rachunku bankowego. Wydłuża to proces zakupu jednostek uczestnictwa funduszy. Po potwierdzeniu wpłaty otrzymujemy informację z platformy, że nabyliśmy fundusz.
Na platformach transakcyjnych oferta funduszy jest bardzo szeroka. Na niektórych platformach możemy wybierać nawet w funduszach zagranicznych. Platformy transakcyjne nie pobierają opłat za otwarcie, prowadzenie i co najważniejsze za zakup jednostek uczestnictwa funduszy.
Jeśli nie chcesz tracić czasu na umawianie wizyt w banku i chcesz mieć szeroką ofertę wyboru funduszy, które dadzą zarobić i pomogą zrealizować Twój cel finansowy – wybierz samodzielne inwestowanie. Jeśli czujesz, że potrzebne jest Ci wsparcie specjalisty – skorzystaj z rankingu i wybierz tylko te fundusze, które oceniliśmy najwyżej. Oceny A+ i A otrzymują tylko te fundusze, które osiągają najwyższe wyniki przy porównywalnym ryzyku w swojej grupie.