poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Czy Niemcy są w końcowej fazie ożywienia gospodarczego?

Czy Niemcy są w końcowej fazie ożywienia gospodarczego?

autor Redakcja
0 komentarz

W kolejnym tygodniu, czeka nas ciekawy pakiet danych makroekonomicznych, które powinny mieć wpływ na globalny rynek akcyjny. Najważniejsze będę odczyty z Niemiec, USA i Polski, dlatego będziemy przede wszystkim obserwować Investor Niemcy, Franklin U.S. Opportunities Fund oraz naszą najnowszą okazję inwestycyjną hotFUND Altus ASZ Dłużny. Zaczynamy!

Niemcy zbliżają się do szczytu cyklu koniunkturalnego

W poniedziałek o godzinie 10.00 zostanie opublikowany indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców za czerwiec. Indeks Ifo, a właściwie indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo publikowany jest przez Instytut Badań nad Gospodarką z siedzibą w Monachium. Jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji niemieckiego gospodarki. Ostatni odczyt, w maju, wyniósł 114,6 i był najwyższy w historii. Rekordowo wysokie odczyty m.in. tego wskaźnika mogą wskazywać, że Niemcy są w końcowej fazie ożywienia gospodarczego. Jeszcze wyższy odczyt wpłynie pozytywnie na akcje niemieckie, dlatego obserwuj Investor Niemcy.

Odczyt Conference Board USA może pozytywnie zaskoczyć

We wtorek o godzinie 16.00 poznamy czerwcowy odczyt Conference Board. Jest to raport sporządzany na podstawie badań ankietowych przeprowadzanych na próbie 5000 gospodarstw domowych. Badani udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące oceny bieżących i oczekiwań w stosunku do przyszłych warunków ekonomicznych, w tym zatrudnienia, dochodów, planowanych zakupów. Im wyższy odczyt indeksu tym bardziej optymistyczne odpowiedzi uzyskano w badaniu. W maju indeks nieoczekiwanie spadł do 117,9. Prognoza na czerwiec wynosi 117. Wyższy od oczekiwań wynik byłby pozytywną niespodzianką i może wspomóc giełdy w USA. Obserwuj Franklin U.S. Opportunities Fund.

Ceny paliw sugerują niższy odczyt inflacyjny

W piątek o godzinie 14.00 GUS poda wstępne szacunki inflacji w Polsce w czerwcu. W maju inflacja w ujęciu rocznym wyniosła 1,9%. Niższe ceny paliw sugerują nieco niższy odczyt. Słabsza dynamika w czerwcu przełoży się na wyższe wyceny naszej okazji inwestycyjnej hotFUND Altus ASZ Dłużny.

Prawdopodobnie kolejne dobre informacje z rynku pracy w Polsce

Z istotniejszych danych warto również zwrócić uwagę na poniedziałkowy odczyt (godz. 10:00) stopy bezrobocia w Polsce. Prognoza zakłada 7,4%. Byłoby to o 0,3 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,6 pkt. proc. mniej niż rok temu. Czekamy więc na kolejne dobre informacje z rynku pracy. Bezrobocie w kolejnych miesiącach powinno spadać, gdyż prognoza pod koniec tego roku to jest stopa na poziomie ok. 7 proc. Taki scenariusz wspierałby fundusze akcji polskich.

Czekamy na dobre wieści z kraju Kwitnącej Wiśni

W końcu, w czwartek o godz. 1:50 zostanie opublikowana sprzedaż detaliczna r/r za maj w Japonii, a w piątek o tej samej godzinie wstępne szacunki co do tempa wzrostu produkcji przemysłowej r/r tego kraju. Pozytywne odczyty, przełożyłyby się na lepsze wyceny jednostek funduszy akcji japońskich, np. NN (L) Japonia.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.