Strona główna » Caspar Akcji Europejskich pod lupą także w lipcu!

Caspar Akcji Europejskich pod lupą także w lipcu!

autor Redakcja
0 komentarze

Czerwiec nie był łaskawy dla inwestujących w fundusze akcyjne, które w przypadku Caspar Akcji Europejskich oraz Investor Niemcy, straciły odpowiednio 3,26% i 2,58%, jedynie inwestujący w fundusz z TFI Altus (Altus ASZ Dłużny) zarobili 0,48%. Patrząc na dane i wydarzenia z zeszłego miesiąca najważniejsze dla rynku funduszy inwestycyjnych były trzy wydarzenia: posiedzenie EBC, publikacja indeksu instytutu Ifo oraz wstępne szacunki inflacji CPI w Polsce za czerwiec.

Te wydarzenia zdominowały wyniki w czerwcu

8 czerwca br. prezes Mario Draghi, w nieco gołębim tonie, zapowiedział kontynuację obecnie prowadzonej polityki pieniężnej. Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe i parametry programu skupu aktywów bez zmian. Jednocześnie EBC zrezygnował z możliwości dalszego cięcia stóp procentowych. Był to pozytywny bodziec dla giełd, mimo ostatecznych spadków wycen większości funduszy.

W przypadku publikacji indeksu instytutu Ifo z 26 czerwca br., który znalazł się na poziomie 115,1, był to rekordowo wysoki poziom. Tak wysokiego odczytu nie odnotowano jeszcze nigdy w sięgającej grudnia 1991 roku historii tego wskaźnika. Sugeruje to boom gospodarczy u naszych zachodnich sąsiadów.

Ekonomiści uważają, że za tak dobre nastroje w niemieckich firmach odpowiadał mocny popyt wewnętrzny oraz kwitnący eksport. Reasumując, to, że w czerwcu indeks Ifo – obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców, a pośrednio także stan koniunktury giełdowej – wspiął się na rekordowy poziom, interpretujemy to jako oznakę wejścia koniunktury giełdowej w mocno zaawansowaną fazę.

30 czerwca br. poznaliśmy wstępne szacunki inflacji CPI w Polsce za czerwiec i ich spadek do 1,5% z 1,9%, wobec oczekiwań na poziomie 1,7%. Wyhamowanie tempa wzrostu cen było oczekiwane. Był to efekt spadających cen paliw i braku wyraźnych podwyżek cen żywności. Obserwowane wyższe niż rok temu ceny części warzyw i owoców nie miały dużego wpływu na wskaźnik cen publikowany przez GUS. Koszty transportu obniżył też dość silny złoty. Naszym zdaniem wzrost cen w najbliższych miesiącach nie będzie gwałtowny. Nie oznacza to jednak, że Polacy go nie zauważą. Pamiętać należy również, że dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Pełne informacje o inflacji w czerwcu poznamy 11 lipca.

Przez cały czerwiec, głównie wobec tych wydarzeń, obserwowaliśmy Caspar Akcji Europejskich, Investor Niemcy oraz Altus ASZ Dłużny.

Czy Niemcy pobiją rekord wszech czasów?

Z kolei w lipcu bacznie będziemy przyglądać się 5 wydarzeniom:

  1. inflacji w Chinach
  2. PKB W Chinach
  3. inflacji w Strefie Euro
  4. sprzedaży detalicznej w Polsce
  5. indeksie Ifo w Niemczech.

W lipcu nadal będziemy obserwować fundusze Caspar Akcji Europejskich, Investor Niemcy oraz Altus ASZ Dłużny. Do listy obserwowanych dodajemy również MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich.

Dziś tj. 10 lipca br. poznaliśmy inflacje w Chinach za czerwiec br. Otóż, ceny producentów w Chinach utrzymały dynamikę, sygnalizując tym samym, ze popyt w drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarce nadal utrzymuje swoje tempo, choć nie jest ono satysfakcjonujące, co jest efektem m.in. ograniczeń prawnych i wprowadzanych od pewnego czasu restrykcji.

17 lipca br. poznamy PKB w Chinach r/r za II kw. 2017 roku oraz inflację konsumencką r/r w Strefie Euro za czerwiec. Obawy o spowolnienie wzrostu PKB w Chinach są źródłem ryzyka dla wzrostu gospodarczego w otoczeniu zewnętrznym Polski. Dlatego należy bacznie obserwować tę daną. Jeśli chodzi natomiast o inflację w Strefie Euro, to będzie miała ona istotne znaczenie z punktu widzenia kształtowania się dalszej polityki monetarnej EBC. Spodziewane jest wyhamowanie jej tempa do 1,3% r/r z 1,4% r/r.

19 lipca br., poznamy sprzedaż detaliczną r/r w Polsce za czerwiec. Prognoza zakłada wzrost o 6,8% wobec 8,4% w maju. Z kolei w całym 2017 roku, prognoza sprzedaży detalicznej w Polsce zakłada 5,3-proc. wzrost, zaś w całej Unii Europejskiej – 1,4% wzrostu w tym okresie. W Polsce prognozowany wzrost ma wynieść 5,3% ze względu na umocnienie polskiej waluty oraz rosnące dochody i ceny. Nawet grecki handel, po dwóch latach malejących obrotów, może w 2017 roku zanotować niewielki wzrost, na poziomie 1%.

W końcu, z głównych wydarzeń jakie warto obserwować w lipcu, 25.07 poznamy indeks Ifo w Niemczech. Przekonamy się więc, czy zostanie pobity rekord wszech czasów, o co będzie naprawdę ciężko. Wszelkie wysokie odczyty potwierdzałyby tylko zaawansowany etap koniunktury giełdowej, z jakim mamy obecnie do czynienia.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.