Wnioskowałeś o kredyt hipoteczny na mieszkanie, dom lub działkę? Jeśli tak, to na pewno spotkałeś się z terminem operatu szacunkowego. Jeżeli jesteś jeszcze przed wizytą w banku, koniecznie sprawdź, czym jest operat szacunkowy, ile kosztuje, a także, dlaczego bank go wymaga przy staraniu się o kredyt hipoteczny.
Czym jest operat szacunkowy?
Operatem szacunkowym nazywamy dokument określający wartość nieruchomości sporządzony przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Operat szacunkowy określa szacunkową wartość domu, działki, mieszkania czy obiektu komercyjnego i ma znamiona dokumentu urzędowego.
W operacie szacunkowym zawierane są wszelkie informacje związane z przeznaczeniem nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, opis wszystkich elementów i składowych, które mają wpływ na wycenę nieruchomości (np. jej lokalizację, stan, przewidywany wzrost wartości czy uśrednione ceny nieruchomości w okolicy). Rzeczoznawca w dokumencie przedstawia metody kalkulacji, użyte wzory, a także wszelkie informacje pozwalające zweryfikować jego metodę szacunków.
Operat szacunkowy to standardowy i podstawowy etap kredytowania nieruchomości. Bez niego bank nie udzieli kredytu hipotecznego, ponieważ nie będzie znał realnie oszacowanej wartości nieruchomości wraz z jej wszystkimi kluczowymi cechami. To właśnie dzięki temu dokumentowi bank może określić wysokość wkładu własnego, a także oszacować swoje zabezpieczenie podczas udzielenia kredytu. Operat szacunkowy warto także sporządzić przy gotówkowym zakupie nieruchomości – wówczas inwestor pozna dokładną i realną cenę domu, mieszkania czy działki.
Jaki jest koszt operatu szacunkowego?
Stawki za sporządzenie operatu szacunkowego różnią się zależnie od regionu, renomy rzeczoznawcy i rodzaju nieruchomości. Standardowo za operat szacunkowy działki budowlanej czy mieszkania interesariuszowi przyjdzie zapłacić od 300 do nawet 700 złotych. W przypadku bardziej skomplikowanego i pracochłonnego operatu szacunkowego domu ceny za wykonanie dokumentu mogą oscylować w granicach od 800 do nawet 1500 złotych.
Kosztem operatu szacunkowego obciążany jest kredytobiorca i kwota nie jest mu zwracana w sytuacji, gdy ostatecznie bank odrzuci wniosek kredytowy. Operat szacunkowy ważny jest przez 12 miesięcy od dnia sporządzenia. Można go przedłużyć o kolejne 12 miesięcy jedynie po potwierdzeniu aktualności wyceny. W przypadku istotnych zmian w nieruchomości operat szacunkowy może utracić swoją moc prawną.
Operat szacunkowy może utrudnić uzyskanie kredytu hipotecznego
Operat szacunkowy może być doskonałym argumentem do negocjowania ceny ze sprzedającym oraz z bankiem, jednak nie zawsze tak się dzieje. W przypadku, gdy cena nieruchomości jest wyższa niż szacunkowa kwota widniejąca na operacie szacunkowym, wówczas nabywca zyskuje świetną kartę przetargową w negocjacjach.
Jeżeli jednak cena nieruchomości jest niższa od rynkowych cen, wówczas kwota operatu szacunkowego poda wyższą wycenę nieruchomości, a przez to bank może zażądać wyższego wkładu własnego.