poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Inwestowanie w złoto – poznaj sposoby

Inwestowanie w złoto – poznaj sposoby

by Redakcja
0 comment

W złoto inwestuje się z wielu powodów np. zabezpieczeniem przed inflacją, w celu dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, czy czysto spekulacyjnym. Istnieje też wiele sposobów inwestowania w złoto. Niezależnie od tego, w jakim celu chcemy zacząć inwestować w złoto, należy zastanowić się, w jaki sposób to robić. Pierwsze, co przychodzi na myśl, słysząc o inwestycji w złoto, jest nabycie fizycznego kruszcu np. w formie sztabek złota. Możliwości jest jednak więcej.  

Inwestowanie w złoto fizyczne – czy to się opłata?

Jednym ze sposobów jest nabycie fizycznego kruszcu. Jednak taka inwestycja wiąże się z kilkoma dodatkowymi kosztami. Pierwszym z nich są marże, pobierane przy kupnie złota przez pośredników. Według danych firmy BullionVault kształtują się one na poziomie od 0,05% (od 75 000 USD) do nawet 0,5% (do 75 000 USD) od transakcji. Kolejnym dodatkowym wydatkiem są koszty magazynowania i ubezpieczenia. W zależności od wartości przechowywanego złota roczne koszty wynoszą 0,96% (min. 48 USD) dla złota o wartości 5 000 USD i spadają do 0,12% (min. 48 USD) dla złota o wartości powyżej 40 000 USD. Kolejnym problemem są fałszerze złota. Aby uniknąć ryzyka zakupu fałszywego kruszcu, fizyczne złoto należy kupować jedynie u renomowanych sprzedawców.

Gdzie przechowywać złoto fizyczne

Nabyte złoto można przechowywać w skrytkach sejfowych w banku jednak liczba placówek, które oferuje takie usługi jest niewielka. Za to koszty są wysokie np. bank PKO BP pobiera min. 350 zł rocznie za wynajęcie skrytki sejfowej.

Złoto i inne kosztowności można trzymać również w domu. Można je ukryć w przeróżnych miejscach np. nodze od kuchennego stołu, wmurowane w ścianę lub zakopane w ogródku. Należy tylko kogoś bliskiego o tym miejscu poinformować, aby na wypadek śmierci właściciela spadkobiercy wiedzieli, gdzie szukać skarbu. Klasycznym sposobem na przechowywanie kosztowności w domu jest również sejf.

PKO Akcji Rynku Złota – inwestycja w złoto na sterydach

Istnieją jednak alternatywne sposoby inwestowania w złoto, których powyższe ograniczenia nie dotyczą. Pierwszy z nich to kupno jednostek funduszu inwestycyjnego np. PKO Akcji Rynku Złota. Jest to fundusz inwestujący w akcje spółek, których głównym przedmiotem działalności jest pozyskiwanie, wydobycie i produkcja metali szlachetnych. Jest to fundusz „na sterydach”. Zmiany wycen funduszu poruszają się zgodnie z kierunkiem cen złota, ale są silniejsze. Dzieje się tak z powodu inwestowania w spółki, a nie fizyczny kruszec. Aby to wyjaśnić załóżmy, że w średnim terminie wszystkie koszty ich działalności są stałe (np. 1200 USD za uncję), dlatego przy rosnących cenach złota z 1300 do 1350 USD za uncję zyski spółek rosną o 50% ( ze 100 do 150 USD za uncję) podczas, gdy cena złota wzrosła o 3,85%. W sytuacji, kiedy złoto traci na wartości i spada z 1300 do 1250 USD za uncję zyski spadają o 50% (ze 100 do 50 USD za uncję), a cena złota tylko o 3,85%.  Należy o tym pamiętać przed zainwestowaniem pieniędzy w ten fundusz.

Można go nabyć w Banku PKO BP, SFI mBank, Bossafund, CDM Pekao lub TFI PKO. Minimalna kwota inwestycji to 100 zł, a maksymalna kwota za nabycie wynosi 4,49%. W ciągu roku opłata za zarządzanie wynosi 4%.

Szczegółowe i aktualne informacje dotyczące funduszu PKO Akcji Rynku Złota znajdują się na stronie targeto.pl.

Quercus Gold

Aktywa kolejnego funduszu Quercus Gold inwestowane są głównie w kontrakty terminowe na złoto notowane na rynku COMEX. Można go nabyć w Alior Bank, BGŻ Optima, BM BGŻ BNP Pariba, CDM Pekao oraz F-Trust. Pierwsza wpłata nie może być niższa niż 20 000 PLN. Maksymalna opłata za nabycie wynosi 3,80%, a roczne koszty zarządzania wynoszą 3,80%. Nabywanie jednostek funduszy w SFI mBank oraz Bossafund jest zwolnione z opłat. Istnieje również możliwość zwolnienia z opłat na platformie F-Trust.

Szczegółowe i aktualne informacje dotyczące funduszu Quercus Gold znajdują się na stronie targeto.pl.

Fundusze ETF na złoto – niskie opłaty i wiele możliwości

Ostatnim sposobem inwestowania w złoto są ETF-y. Fundusze ETF mają za zadanie jak najdokładniej śledzić notowania swojego benchmarku np. cen złota i charakteryzują się niskimi kosztami zarządzania. Możemy wyróżnić 3 grupy funduszy, które inwestują w złoto:

  • Inwestujące w fizyczne złoto
  • Inwestujące w kontrakty terminowe na złoto
  • Inwestujące w spółki z rynku złota

Pierwszy rodzaj funduszu ma pokrycie w fizycznym kruszcu, przykładem jest iShares Gold Trust (IAU). Nabywane przez fundusz złoto przechowywane jest w skarbcach m.in. w Londynie i Nowym Jorku, Roczna opłata za zarządzanie wynosi jedynie 0,25%. Fundusz inwestujący w złoto poprzez rynek terminowy np. ProShares ULTRA Gold (UGL), jest to ETF, który ma wbudowaną dźwignię. Zmiany jego notowań będą 2-krotnie większe niż cen złota na giełdzie w Londynie. Roczna opłata za zarządzanie wynosi 0,95%. Ostatnią grupą ETF-ów są fundusze inwestujące w akcje spółek wydobywających metale szlachetne jak np. VanEck Vectors Junior Miners (GDXJ). Roczna opłata za zarządzanie wynosi 0,54%.

Wszystkie wymienione wyżej fundusze notowane są na giełdzie w Nowym Jorku (NYSE Arca). Nabyć je można za pośrednictwem rachunku maklerskiego z dostępem do giełd zagranicznych. Prowizje maklerskie od zleceń na giełdach zagranicznych są kwestią indywidualną każdego biura maklerskiego, ale z reguły wynoszą 0,29-0,39%.

Sposoby inwestowania w złoto – jest ich wiele

Sztabki i monety, spółki oraz fundusze lokujące kapitał na rynku złota są najbardziej popularnymi formami inwestowania w złoto. Szczególnie w okresach zawirowań na rynkach finansowych i w warunkach rosnącej inflacji. Inwestorzy mogą bezpośrednio nabywać fizyczne złoto i przechowywać je w najlepiej strzeżonych skarbcach świata lub w domowym zaciszu albo zainwestować w produkty finansowe oparte o złoto. Mnogość sposobów inwestycyjnych sprawia, że każdy będzie mógł wykorzystać złoto do przechowania wartości, dywersyfikacji portfela inwestycyjnego lub do spekulacji na jego cenie.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.