W złoto inwestuje się z wielu powodów np. zabezpieczeniem przed inflacją, w celu dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, czy czysto spekulacyjnym. Istnieje też wiele sposobów inwestowania w złoto. Niezależnie od tego, w jakim celu chcemy zacząć inwestować w złoto, należy zastanowić się, w jaki sposób to robić. Pierwsze, co przychodzi na myśl, słysząc o inwestycji w złoto, jest nabycie fizycznego kruszcu np. w formie sztabek złota. Możliwości jest jednak więcej.
Inwestowanie w złoto fizyczne – czy to się opłata?
Jednym ze sposobów jest nabycie fizycznego kruszcu. Jednak taka inwestycja wiąże się z kilkoma dodatkowymi kosztami. Pierwszym z nich są marże, pobierane przy kupnie złota przez pośredników. Według danych firmy BullionVault kształtują się one na poziomie od 0,05% (od 75 000 USD) do nawet 0,5% (do 75 000 USD) od transakcji. Kolejnym dodatkowym wydatkiem są koszty magazynowania i ubezpieczenia. W zależności od wartości przechowywanego złota roczne koszty wynoszą 0,96% (min. 48 USD) dla złota o wartości 5 000 USD i spadają do 0,12% (min. 48 USD) dla złota o wartości powyżej 40 000 USD. Kolejnym problemem są fałszerze złota. Aby uniknąć ryzyka zakupu fałszywego kruszcu, fizyczne złoto należy kupować jedynie u renomowanych sprzedawców.
Gdzie przechowywać złoto fizyczne
Nabyte złoto można przechowywać w skrytkach sejfowych w banku jednak liczba placówek, które oferuje takie usługi jest niewielka. Za to koszty są wysokie np. bank PKO BP pobiera min. 350 zł rocznie za wynajęcie skrytki sejfowej.
Złoto i inne kosztowności można trzymać również w domu. Można je ukryć w przeróżnych miejscach np. nodze od kuchennego stołu, wmurowane w ścianę lub zakopane w ogródku. Należy tylko kogoś bliskiego o tym miejscu poinformować, aby na wypadek śmierci właściciela spadkobiercy wiedzieli, gdzie szukać skarbu. Klasycznym sposobem na przechowywanie kosztowności w domu jest również sejf.
PKO Akcji Rynku Złota – inwestycja w złoto na sterydach
Istnieją jednak alternatywne sposoby inwestowania w złoto, których powyższe ograniczenia nie dotyczą. Pierwszy z nich to kupno jednostek funduszu inwestycyjnego np. PKO Akcji Rynku Złota. Jest to fundusz inwestujący w akcje spółek, których głównym przedmiotem działalności jest pozyskiwanie, wydobycie i produkcja metali szlachetnych. Jest to fundusz „na sterydach”. Zmiany wycen funduszu poruszają się zgodnie z kierunkiem cen złota, ale są silniejsze. Dzieje się tak z powodu inwestowania w spółki, a nie fizyczny kruszec. Aby to wyjaśnić załóżmy, że w średnim terminie wszystkie koszty ich działalności są stałe (np. 1200 USD za uncję), dlatego przy rosnących cenach złota z 1300 do 1350 USD za uncję zyski spółek rosną o 50% ( ze 100 do 150 USD za uncję) podczas, gdy cena złota wzrosła o 3,85%. W sytuacji, kiedy złoto traci na wartości i spada z 1300 do 1250 USD za uncję zyski spadają o 50% (ze 100 do 50 USD za uncję), a cena złota tylko o 3,85%. Należy o tym pamiętać przed zainwestowaniem pieniędzy w ten fundusz.
Można go nabyć w Banku PKO BP, SFI mBank, Bossafund, CDM Pekao lub TFI PKO. Minimalna kwota inwestycji to 100 zł, a maksymalna kwota za nabycie wynosi 4,49%. W ciągu roku opłata za zarządzanie wynosi 4%.
Szczegółowe i aktualne informacje dotyczące funduszu PKO Akcji Rynku Złota znajdują się na stronie targeto.pl.
Quercus Gold
Aktywa kolejnego funduszu Quercus Gold inwestowane są głównie w kontrakty terminowe na złoto notowane na rynku COMEX. Można go nabyć w Alior Bank, BGŻ Optima, BM BGŻ BNP Pariba, CDM Pekao oraz F-Trust. Pierwsza wpłata nie może być niższa niż 20 000 PLN. Maksymalna opłata za nabycie wynosi 3,80%, a roczne koszty zarządzania wynoszą 3,80%. Nabywanie jednostek funduszy w SFI mBank oraz Bossafund jest zwolnione z opłat. Istnieje również możliwość zwolnienia z opłat na platformie F-Trust.
Szczegółowe i aktualne informacje dotyczące funduszu Quercus Gold znajdują się na stronie targeto.pl.
Fundusze ETF na złoto – niskie opłaty i wiele możliwości
Ostatnim sposobem inwestowania w złoto są ETF-y. Fundusze ETF mają za zadanie jak najdokładniej śledzić notowania swojego benchmarku np. cen złota i charakteryzują się niskimi kosztami zarządzania. Możemy wyróżnić 3 grupy funduszy, które inwestują w złoto:
- Inwestujące w fizyczne złoto
- Inwestujące w kontrakty terminowe na złoto
- Inwestujące w spółki z rynku złota
Pierwszy rodzaj funduszu ma pokrycie w fizycznym kruszcu, przykładem jest iShares Gold Trust (IAU). Nabywane przez fundusz złoto przechowywane jest w skarbcach m.in. w Londynie i Nowym Jorku, Roczna opłata za zarządzanie wynosi jedynie 0,25%. Fundusz inwestujący w złoto poprzez rynek terminowy np. ProShares ULTRA Gold (UGL), jest to ETF, który ma wbudowaną dźwignię. Zmiany jego notowań będą 2-krotnie większe niż cen złota na giełdzie w Londynie. Roczna opłata za zarządzanie wynosi 0,95%. Ostatnią grupą ETF-ów są fundusze inwestujące w akcje spółek wydobywających metale szlachetne jak np. VanEck Vectors Junior Miners (GDXJ). Roczna opłata za zarządzanie wynosi 0,54%.
Wszystkie wymienione wyżej fundusze notowane są na giełdzie w Nowym Jorku (NYSE Arca). Nabyć je można za pośrednictwem rachunku maklerskiego z dostępem do giełd zagranicznych. Prowizje maklerskie od zleceń na giełdach zagranicznych są kwestią indywidualną każdego biura maklerskiego, ale z reguły wynoszą 0,29-0,39%.
Sposoby inwestowania w złoto – jest ich wiele
Sztabki i monety, spółki oraz fundusze lokujące kapitał na rynku złota są najbardziej popularnymi formami inwestowania w złoto. Szczególnie w okresach zawirowań na rynkach finansowych i w warunkach rosnącej inflacji. Inwestorzy mogą bezpośrednio nabywać fizyczne złoto i przechowywać je w najlepiej strzeżonych skarbcach świata lub w domowym zaciszu albo zainwestować w produkty finansowe oparte o złoto. Mnogość sposobów inwestycyjnych sprawia, że każdy będzie mógł wykorzystać złoto do przechowania wartości, dywersyfikacji portfela inwestycyjnego lub do spekulacji na jego cenie.