sobota, 27 lipca, 2024
Strona główna » Dobry zarządzający wyciśnie rynek akcji jak cytrynę

Dobry zarządzający wyciśnie rynek akcji jak cytrynę

autor Redakcja
0 komentarz

Polska gospodarka ma się dobrze. Świadczą o tym dane makroekonomiczne. Kapitał zagraniczny płynie do Polski. Polskie aktywa są na fali. Od połowy listopada zeszłego roku polska giełda urosła o 33,44%. Ten wynik jest bardzo dobry. Widać też symptomy na jego poprawę.

Od początku maja WIG zdecydowanie wyhamował wzrosty. Patrząc na dane fundamentalne i wspomagając się analizą techniczną – jest szansa, żeby wróciły zdecydowane wzrosty na polskiej giełdzie. Przyglądając się zebranym danym wybraliśmy spośród wszystkich dostępnych na polskim rynku funduszy akcji – kolejną okazją inwestycyjną hotFUND. Jest nią Credit Agricole Akcyjny (Credit Agricole FIO). Na jego pozytywne perspektywy wpływa nie tylko koniunktura na polskiej giełdzie, ale również strategia zarządzającego – Jakuba Płotki.

Polska gospodarka pokazała moc

W pierwszym kwartale 2017r. PKB Polski w ciągu roku wzrósł o 4,0%. W relacji do poprzedniego kwartału o 1,0%. Oba odczyty przebiły oczekiwania analityków głównych agencji informacyjnych o 0,1 p.p. Spowodowane to było głównie wzrostem popytu krajowego o 4,1% w skali roku. Wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł +3,9 p.p. (wobec +1,7 p.p. w IV kw. 2016r.). W pierwszym kwartale 2017r. udział eksportu netto (w porównaniu z wcześniejszym kwartałem +0,8 p.p.) był niewielki i wyniósł +0,1 p.p. Wzrost w I kw. 2017r. był najwyższy od IV kw. 2015r.

Dynamika Polskiego PKB jest na wysokim poziomie, co przyciąga zagranicznych inwestorów.

Dynamika sprzedaży ciągle rośnie

Niedawno program 500+ obchodził swoje urodziny. Rząd wprowadził ten program w celu wyrównania różnic społecznych. Obywatele otrzymali dodatkowe pieniądze, które postanowili wydać na bieżące potrzeby. Odzież, jedzenie, leki, kolonie, zajęcia dodatkowe, podróże czy nowe samochody. Miliardy złotych z programu Rządowego napędzały sprzedaż.

Od połowy 2016r. dynamika sprzedaży w każdym kolejnym odczycie przekracza 4% (w relacji rok do roku).

Jak widać na poniższym wykresie dynamika sprzedaży ma tendencję rosnącą. Pytanie jak długo trwać jeszcze będzie efekt 500+?

Sprzedaż detaliczna w Polsce r/r - wykres

Wykres 1. Dynamika sprzedaży w Polsce
Źródło: Opracowanie własne na podstawie investing.com

Zagranica lubi polskie akcje

Od połowy listopada 2016r. widać również na polskim parkiecie, jak pozytywnym sentymentem inwestorzy zagraniczni darzą rynki wschodzące . To, że znacząco wpływają na nasz rynek widać po kursie złotego wobec dolara i euro. W IV kw. Zeszłego roku zarówno kurs USD/PLN i EUR/PLN osiągnął swój szczyt.

Wraz z pojawieniem się inwestorów zagranicznych, którzy zaczęli zgłaszać popyt na naszą walutę złotówka zaczęła się umacniać.

Od szczytu z 15-12-2016 kurs USD/PLN do 31-07-2017 spadł o 15,5%. Na poniższym wykresie widzimy umocnieni się złotego wobec dolara amerykańskiego od końca 2017r.

Kurs USD do PLN - wykres

Wykres 2. Kurs USD/PLN
Źródło: Kurs USD do PLN, opracowanie własne na podstawie stooq.pl

Przemysł potwierdza dobre nastroje

Ostatni odczyt PMI dla przemysłu za czerwiec, wypadł wprawdzie poniżej oczekiwań analityków (52,3), ale od listopada 2014r. indeks znajduje się powyżej poziomu 50pkt. Na gorszy odczyt wpłynęły subindeksy dotyczące zamówień oraz dynamiki produkcji. Należy zwrócić uwagę, że pomimo spadku głównego indeksu – subindeks dotyczący zatrudnienia wzrósł. Gorsze odczyty  mogły być spowodowane również czynnikami sezonowymi. Jest to kolejny punkt dla polskiej gospodarki. Poniżej widać odczyty wskaźnika za ostatnie 3 lata.

Od blisko 3 lat polscy przedsiębiorcy z sektora przemysłowego bardzo pozytywnie oceniają koniunkturę.

PMI dla przemysłu - wykres

Wykres 3. PMI dla przemysłu
Źródło: opracowanie własne na podstawie investing.com

 

Polskie akcje są nadal tanie

Wisienką na torcie jest wycena polskiego rynku giełdowego. Według wielu wskaźników akcje są tanie. Bardzo popularny i co ważne miarodajny wskaźnik Shiller P/E wycenia polskie akcje na poziomie 12,1 na koniec II kw. 2017r. Od polskich akcji tańsze są tylko akcje rosyjskie, tureckie, czy brazylijskie. Bardziej popularne wskaźniki jak P/E czy P/BV, które wynoszą odpowiednio 14,02 i 1,29 świadczą o dość tanim rynku.

Credit Agricole Akcyjny z oceną A+. To fundusz najlepiej zarządzany, czyli posiadający najwyższe stopy zwrotu przy porównywalnym ryzyku w swojej grupie funduszy akcji.

Naszą najnowszą okazją inwestycyjną jest Credit Agricole Akcyjny (Credit Agricole FIO).

Fundusz ten w naszym rankingu zawsze był wysoko, ale od kilku miesięcy przyznajemy mu najwyższą ocenę A+. Obecnie za funduszem przemawia wiele argumentów: dobre dane makroekonomiczne dla Polski, niskie wyceny polskich akcji oraz skuteczny zespół zarządzający BZ WBK TFI.

Fundusz inwestuje głównie na polskim rynku akcji. Około 15% aktywów inwestowanych jest w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, głównie Turcja, Austria, Węgry i Czechy. Dzięki poszerzeniu spektrum inwestycyjnego o te rynki zarządzający ma większe pole manewru i może osiągać regularnie dodatnie wyniki. Na poniższym wykresie przedstawiono zachowanie się funduszu na tle WIG za ostatni rok.

Wykres 4.  Credit Agricole Akcyjny na tle WIG

Credit Agricole Akcyjny na tle WIG, Źródło: Opracowanie własne na podstawie targeto.pl i stooq.pl

 

Jedyną niedogodnością jest możliwość kupna funduszu jedynie w placówce banku Credit Agricole. Wprawdzie placówek w największych polskich miastach jest sporo, ale w sytuacji kiedy większość funduszy otwartych możemy nabyć on-line może zniechęcić do kupna tego funduszu. A niesłusznie.

Nasze progi bezpieczeństwa dla tej inwestycji

okazja inwestycyjna hotFUND - Credit Agricole Akcyjny

Credit Agricole Akcyjny – obecny wynik od początku istnienia funduszu to +34,46%

Cena wejścia: 134,45 zł

Stop loss: 121,84 zł

Take profit: 150,56 zł

Okazja inwestycyjna od dziś dostępna jest na liście funduszy i liście alertów na Targeto.pl. Aby zobaczyć pełną listę aktywuj usługę ZA DARMO i zarejestruj swoje konto, aby nie utracić ustawień.

Sygnał nie jest ofertą, czy rekomendacją (w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców) kupna bądź sprzedaży funduszy inwestycyjnych, ani nie stanowi zachęty do żadnej działalności inwestycyjnej.Sygnał został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Opinie wyrażone w sygnale nie są skierowane do konkretnego typu inwestora. Aktywa inwestycyjne, rynki inwestycyjne oraz strategie mogą nie być odpowiednie dla każdego inwestora. Niniejszy materiał jest przeznaczony dla nieokreślonego odbiorcy, ponieważ nie uwzględnia celów, potrzeb ani sytuacji finansowej inwestora. Należy pamiętać, że wynik z inwestycji może podlegać wahaniom i może zarówno wzrastać, jak i spadać. Z tego względu inwestor może wypłacić mniej, niż wpłacił. Należy zwrócić uwagę na daty dokumentu, ponieważ mogą zawierać informacje ważne tylko w tych datach i nie powinny być uwzględnianie później.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.