Strona główna » RANKING IKE w banku 2019 – emerytura na lokacie i na koncie oszczędnościowym – LUTY 2019

RANKING IKE w banku 2019 – emerytura na lokacie i na koncie oszczędnościowym – LUTY 2019

autor Redakcja
0 komentarze

To nasz RANKING IKE w banku – aktualne oferty na 2019r. Zdecydowaliśmy się stworzyć niezależny ranking Indywidualnych Kont Emerytalnych w bankach, ponieważ najczęściej pytaliście naszego eksperta właśnie o te rozwiązania. Zachęcamy do korzystania z publikacji.

IKE w banku: lokata lub konto oszczędnościowe – tylko w 5 bankach

W przygotowanym rankingu IKE w bankach 2019r. wzięliśmy pod uwagę tylko te instytucje, które prowadzą rachunki IKE w formie konta oszczędnościowego lub depozytu. Pominęliśmy, więc bankowe IKE powiązane z funduszem inwestycyjnym. Nie uwzględniliśmy też banków spółdzielczych. Po analizie dostępnych rozwiązań sprawdziliśmy ofertę 5 banków.

Niskie oprocentowanie – realne straty. Ale lokaty i konta wciąż są popularne

Oszczędzający na lokatach bankowych i kontach oszczędnościowych nie są rozpieszczani przez oferty banków. Winne temu są podwyżki stóp procentowych, z którymi oszczędzający mają do czynienia od 2012r.

Obecnie, nie licząc promocji, przeciętne oprocentowanie rocznego depozytu nie przekracza 1,5%. Przy obecnym poziomie inflacji, jaki podaje GUS (1,3%), oszczędzanie na przeciętnej lokacie nie przynosi korzyści.

Większość rachunków IKE w bankach w lutym 2019r.  wpada niestety w ten trend. Mimo to Polacy wciąż niechętnie rezygnują z kont oszczędnościowych i lokat na rzecz innych rozwiązań.

Ranking IKE w banku 2019 – tylko jeden bank oferuje wysokie oprocentowanie

W tej chwili tylko na jednym rachunku IKE oprocentowanie konta oszczędnościowego jest w miarę atrakcyjne. Mowa tu o ofercie IKE w banku Millennium. Produkt ten daje 3% stopę zwrotu. To na tle konkurencji (innych kont oszczędnościowych) wygląda bardzo atrakcyjnie.

Bank zastrzega sobie możliwość modyfikacji oprocentowania w przypadku zmiany stóp procentowych NBP lub stawek WIBOR, EURIBOR, WIBID. Zastrzeżenie takiej modyfikacji może zadziałać na niekorzyść oszczędzającego. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której stopy procentowe zaczynają rosnąć, co powinno się przełożyć na lepsze warunki, a bank ciągle proponuje 3% na koncie IKE.

Kolejnym produktem, który wyróżnia się, jest oferta Idea Bank. Bank ten proponuje oprocentowanie na poziomie 2% w pierwszym roku, a w kolejnych latach zastrzega sobie zmiany zgodne z 3-miesięczną stawką WIBOR.

Z kolei mBank oferuje na swoim rachunku IKE 1,75% – z zastrzeżeniem, że oprocentowanie nie spadnie poniżej 80% stawki WIBOR 1m. W banku BGŻ BNP Paribas rachunek oszczędnościowy IKE oprocentowany jest zgodnie ze stawką WIBOR 3m, która obecnie wynosi 1,72%.

Obecnie najniższe oprocentowanie oferuje Getin Noble Bank 1,5% – zgodnie ze stopą referencyjną NBP.

Ranking IKE w bankach (1)

Konsekwencje likwidacji IKE – występują opłaty i utrata odsetek

Tylko w banku Getin Noble Bank nie ponosi się żadnych konsekwencji w momencie likwidacji rachunku IKE w ciągu pierwszych 12 miesięcy. mBank pobiera opłatę w wysokości 150zł. Natomiast w Idea Banku – oszczędzający traci odsetki. Pozostałe warunki są zbliżone i oferty nie różnią się bardzo. Do rankingu IKE w bankach w lutym 2019r. dodaliśmy IKE Obligacje – konto, z którego można nabywać tylko obligacje skarbowe na rynku pierwotnym. Obligacje skarbowe są najbezpieczniejszym instrumentem dostępnym dla inwestora indywidualnego, dlatego umieściliśmy ten rachunek w IKE w bankach.

[inbound_button font_size=”20″ color=”#009fe3″ text_color=”#ffffff” icon=”” url=”https://targeto.pl/wp-content/uploads/2019/02/Ranking-IKE-w-bankach.pdf” width=”” target=”_blank”]Pobierz ranking IKE w bankach[/inbound_button]

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.