Strona główna » Ranking PPK – jak wybrać PPK samodzielnie?

Ranking PPK – jak wybrać PPK samodzielnie?

autor Redakcja
0 komentarze

Każdy, kto stoi przed wyborem PPK dla firmy – na podstawie wytycznych ustawy może zrobić własny ranking PPK. Wykonanie szczegółowego zestawienia parametrów pomoże w podjęciu decyzji, która z 20 ofert pogodzi interesy pracowników i pracodawcy oraz wzmocni wizerunek firmy.

Od 1 lipca 2019 roku trwa I etap wprowadzenia PPK – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób muszą wybrać rozwiązanie emerytalne. W przyszłym roku – obowiązek ten będzie dotyczył także podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób (w styczniu 2020) i co najmniej 20 osób (w lipcu 2021). W lipcu 2021 PPK będą musiały mieć także pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki sektora finansów publicznych. To ostatni dzwonek, aby rzetelnie przygotować analizy dostępnych rozwiązań i wybrać takie, z którego pomocą którego wpłaty pracowników faktycznie będą zwiększały ich emeryturę. Jak to zrobić?

Z jakich ofert można stworzyć ranking PPK?

Lista dostępnych ofert PPK
1. Millennium PPK SFIO od Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
2. Dedykowany PPK BPS Emerytura Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty od BPS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
3. Fundusze Zdefiniowanej Daty PPK Pocztylion od Pocztylion – Arka Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
4. Skarbiec PPK SFIO od Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
5. Pekao PPK SFIO od Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
6. Nationale‑Nederlanden DFE Nasze Jutro od Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
7. PKO Emerytura SFIO od PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
8. Aviva SFIO PPK  od Aviva Investors Poland Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
9. Emerytura SFIO od AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A AXA
10. Santander PPK SFIO od Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
11. PPK inPZU Specjalistyczny Fundusz inwestycyjny Otwarty od Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU S.A
12. Investor PPK SFIO od Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A
13. Fundusze Zdefiniowanej Daty Aegon PPK od Aegon Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
14. Horyzont SFIO od Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A
15. Allianz Plan Emerytalny SFIO od Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Allianz Polska S.A.
16. NN Emerytura SFIO od NN Investment Partners TFI S.A.
17. BNP Paribas PPK SFIO od BNP Paribas Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
18. Fundusze Zdefiniowanej Daty Compensa PPK od Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group
19. Millennium PPK SFIO Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
20. PFR PPK Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty od PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PFR TFI jest częścią Grupy PFR, 100% akcji Towarzystwa należy do Polskiego Funduszu Rozwoju. Pełni rolę wyznaczonej instytucji finansowej. Działa tak samo, jak inne instytucje finansowe, które mogą zarządzać PPK. Oferta instytucji dedykowana jest wszystkim przedsiębiorcom, którzy nie zdążą z wyborem PPK, nie podpiszą umów w terminach lub będą zwlekać z formalnościami – skutkiem czego instytucja finansowa pierwszego wyboru odmówi obsługi. PFR TFI ma obowiązek podpisania umowy z każdym pracodawcą, który wyrazi taką wolę, niezależnie od wielkości firmy.

Jak stworzyć własny ranking PPK?

Aby samodzielnie stworzyć ranking PPK, należy przyjrzeć się wytycznym ustawy. W dokumencie tym każdy przedsiębiorca znajdzie informacje, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze produktu. Zadanie to nie jest łatwe. Wybór i  wdrożenie najlepszego PPK wymaga wiedzy, doświadczenia i czasu na analizę.

Mimo to warto podjąć próbę samodzielnego wyboru oferty. Choćby po to, aby znaleźć punkt wyjścia do rozmów z instytucjami, czy niezależnym doradcą. Rozeznanie w oferowanych PPK, pozwoli sprawniej dopasować program do potrzeb firmy.

Tworząc własny ranking PPK warto ustalić wagę dla poszczególnych zapisów ustawy:

  1. Cena warunków zarządzania środkami PPK

Aby trafnie dokonać analizy, wystarczy sprawdzić tabelę opłat każdej oferty PPK. Problemem może być spore zaangażowanie czasu. Niezbędne jest bowiem porównanie między sobą 20 tabel.

  1. Interes osób zatrudnionych

Tutaj warto zastanowić się, która oferta przede wszystkim ułatwi administrowanie PPK i dostarczy jak najmniej nowych obowiązków. Warto więc uwzględnić m.in. czy:

  • instytucja finansowa udostępnia aplikację do obsługi PPK,
  • prowadzi szkolenia informacyjno-edukacyjne,
  • udziela pomocy po uruchomieniu PPK.
  1. Doświadczenie w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi

Najlepiej wybierać te instytucje, które zarządzają środkami w pracowniczych programach emerytalnych (PPE). Mają one niepodważalne i wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu środkami pracowników w programach emerytalnych.

  1. Efektywność w zarządzaniu aktywami

Niestety, w tym punkcie bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, samodzielne ocenienie ofert będzie najtrudniejsze. Aby nie pomijać tego ważnego kryterium – można samodzielnie sprawdzić wyniki i oceny funduszy inwestycyjnych za pomocą rankingu na www.targeto.pl. Przeanalizowane wyników wszystkich funduszy, w ramach każdego PPK – może zająć sporo czasu. Aby przyspieszyć wybór produktu — warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. W tym celu stworzyliśmy pakiet wdrożenia PPK online.

Czy ranking PPK faktycznie pomoże wybrać najlepsze PPK?

Obowiązek wprowadzenia PPK to bardzo ważna zmiana w organizacji pracy całego podmiotu zatrudniającego. Nowe zadania otrzymują pracownicy działu kadr i HR, którzy muszą (w porozumieniu z pracownikami i właścicielem podmiotu) wybrać taki produkt, który spełni oczekiwania wszystkich stron. Ponadto niezbędne jest poinformowanie pracowników o funkcjonowaniu programu emerytalnego. Nie bez znaczenia jest też odbycie stosownych szkoleń i spotkań, w celu usystematyzowania wiedzy o całym procesie administracyjnym w ramach PPK.

Samodzielny wybór najlepszego PPK, które pogodzi interesy pracowników i pracodawcy oraz wzmocni wizerunek firmy jest niezwykle czasochłonny. Na dopasowanie oferty pozostało niewiele czasu. Warto go zaoszczędzić, korzystając ze wsparcia niezależnego doradcy i zagwarantować firmie spokojne wypełnienie obowiązku ustawowego.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.