poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna » Widoczne ożywienie na rynkach rozwiniętych

Widoczne ożywienie na rynkach rozwiniętych

autor Redakcja
0 komentarz

W ubiegłym tygodniu, uwaga rynkowych graczy koncentrowała się na napływających danych z różnych gospodarek, w tym bogatych w wartość prognostyczną indeksom PMI. Bardzo istotne dane spłynęły natomiast z rynku pracy w USA. Poza tym, ważnym wydarzeniem był szczyt krajów OPEC, który przyniósł pierwsze od 8 lat porozumienie kartelu. Tym razem wzrost cen ropy, nie pomógł jednak najważniejszym giełdom, na których mieliśmy do czynienia z korektą wcześniejszych wzrostów.

Prognozy gospodarcze – indeks PMI

Mieliśmy prawdziwy wysyp publikacji indeksów PMI, które z wyprzedzeniem dyskontują przyszłość gospodarczą poszczególnych państw. Warto zwrócić uwagę na Chiny, gdzie w dalszym ciągu PMI dla tamtejszego sektora przemysłowego przekracza 50 pkt. (próg oddzielający recesję od ekspansji gospodarczej). Jednak eksperci prognozują, że dane z Chin mogą ulec pogorszeniu w najbliższych miesiącach, także należy zachować szczególną czujność w tym przypadku. Ponadto, z gąszczu danych PMI można ogólnie wysnuć wnioski, iż mamy do czynienia z pogorszeniem sytuacji w Indiach (gorszy od oczekiwań scenariusz GST), coraz silniejszym ożywieniem w strefie euro (ale uwaga na ryzyka takie, jak włoskie referendum, posiedzenie EBC i wybory w Austrii), świetnymi danymi z Rosji (uważamy, że na chwilę obecną warto tam inwestować) oraz mieszanym sentymencie w Brazylii (ta gospodarka wciąż nie może się rozruszać).

OPEC doszło do porozumienia

Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń rynkowych w zeszłym tygodniu był szczyt krajów OPEC we Wiedniu. Rynek generalnie nie spodziewał się, aby OPEC wypracowało wspólne stanowisko. Ku zaskoczeniu inwestorów, tak się jednak stało. W efekcie mieliśmy do czynienia z pierwszym od 2008 roku, porozumieniem w ramach kartelu. W tym celu, od początku 2017 roku kartel planuje ograniczyć wydobycie o ok. 4%, przy czym do największego cięcia produkcji zobowiązała się Arabia Saudyjska, czyli kraj będący liderem pod kątem wydobycia wśród krajów zrzeszonych. Dodatkowo Rosja, która dotychczas była sceptyczna cięciu produkcji, zadeklarowała chęć dołączenia do porozumienia i redukcję wydobycia ropy o niecałe 3%. Ograniczenie podaży surowca przy jednoczesnym wzroście popytu w 2017 miałoby prowadzić do redukcji nadpodaży na rynku i wzrostu cen.

Pytanie, czy producenci ropy faktycznie będą przestrzegać ustalonych limitów i czy dojdzie do zmniejszenia wydobycia wewnątrz kartelu oraz w Rosji? Historycznie bowiem różnie bywało z przestrzeganiem takich ustaleń. Obecnie cena gatunku ropy naftowej Brent przekracza już 53 USD za baryłkę. W okolicach ok. 57 USD do gry może zacząć wchodzić ponownie USA i wygenerować dodatkową podaż surowca, co znowu negatywnie przełożyłoby się na jego ceny. Jednak na razie droższa ropa będzie służyła krajom takim jak m.in. Rosja, czy Brazylia.

Wśród danych PMI z Polski wciąż obowiązuje trend spadkowy

Jeśli chodzi o krajowe podwórko, w minionym tygodniu mogliśmy bliżej przyjrzeć się finalnemu odczytowi PKB za III kw. br., który wyniósł zgodnie z prognozą 2,5%. Słaby odczyt został zatem potwierdzony. Ponadto, rynek spodziewał się spadku presji deflacyjnej. W przypadku inflacji odczytaliśmy wskazanie na poziomie 0,0% r/r. Odczyt zgodny z oczekiwaniami oznacza utrzymanie prawdopodobieństwa scenariusza osiągnięcia dodatnich wartości inflacji na przełomie grudnia 2016 r. i stycznia 2017 r. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również listopadowy odczyt PMI dla polskiego sektora przemysłowego, który okazał się lepszy zarówno od prognoz, jak i październikowych danych. Wzrósł on do 51.9 pkt. z 50.2 pkt. przed miesiącem i oczekiwanych przez rynek 51.0 pkt. Warto przypomnieć, że poprzednie wskazanie stanowiło negatywne zaskoczenie dla rynku i zbliżyło nas do kluczowej bariery 50 pkt., stąd dzisiejszy odczyt był dla inwestorów istotny Najnowsze dane, mimo wszystko, wskazują więc na pewne ożywienie polskiej gospodarki, po ostatnim marazmie. Choć z drugiej strony należy mieć na uwadze to, że wśród danych PMI z Polski wciąż obowiązuje trend spadkowy, a zaistniały odczyt może być jedynie swoistą fluktuacją wskaźnika.

Nie sposób pominąć także piątkowej zaskakującej decyzji agencji S&P. Instytucja podwyższyła perspektywę ratingu z negatywnej do stabilnej, pozostawiając ocenę na poziomie BBB+. W komunikacie czytamy, iż wedle agencji „krótkoterminowe obawy przed osłabieniem kluczowych instytucji w Polsce zmalały, a kondycja fiskalna kraju nie pogorszyła się mimo słabszego od oczekiwań wzrostu gospodarczego”.

Podwyżka stóp procentowych w USA w grudnia pewną opcją

W przypadku największej gospodarki świata, czyli USA – dowiedzieliśmy się, że annualizowany PKB w trzecim kwartale wzrósł o 3,2%, przy czym oczekiwano wzrostu o 3%. Podawany przez Conference Board indeks zaufania konsumentów wyniósł 107,1 pkt., a oczekiwano 101,1 pkt. Opublikowano też odczyt wstępny indeksu PMI dla sektora usług w listopadzie. Indeks wyniósł 54,7 pkt., a oczekiwano 54,8 pkt. Z kolei PMI dla amerykańskiego przemysłu ukształtował się na poziomie 54,1 pkt. (20-miesięczne maksimum) wobec prognozy 53,9.

Najistotniejszy był jednak raport dotyczący sytuacji na rynku w USA. Tamtejsza stopa bezrobocia wyniosła 4,6% w skali roku wobec konsensusu na poziomie 4,9%. Z kolei wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniósł 178 tys. (prognozy zakładały 175 tys.). Rozczarował jedynie wzrost zatrudniania w sektorze prywatnym, gdzie przybyło 156 tys. zatrudnionych, a szacunki obstawiały 170 tys.

Niemniej takie dane powinny utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że wzrost kosztu pieniądza w USA jeszcze w tym miesiącu jest pewną opcją.

Jak wydarzenia wpłyną na rynek funduszy?

Po osiągnięciu porozumienia przez państwa zrzeszone wokół OPEC i Rosję ciekawą inwestycją będą fundusze inwestujące w surowce energetyczne, a przede wszystkim ropę. Korzystając z Rankingu Targeto.pl wybieramy dwa najbardziej efektywne fundusze: Allianz Surowców i Energii oraz Franklin Natural Resources Fund Hedged N (acc) PLN. Oba fundusze w naszym Rankingu otrzymały ocenę Wysoką. Ich zaangażowanie w surowce energetyczne przekracza 90%.

Z polskich aktywów bacznie przyglądamy się obligacjom skarbowym. Od połowy sierpnia rentowności polskiego długu wzrosły o ponad 40%. Tak silne wzrosty przełożyły się na spadki wycen funduszy inwestujących w polskie obligacje skarbowe. Z drugiej strony po pozytywnym zaskoczeniu jakie na koniec zeszłego tygodnia zaserwowała nam agencja S&P liczymy na spadki rentowności i wzrosty wycen funduszy obligacji skarbowych.

Warto skorzystać z rankingu funduszy, w celu wyboru najbardziej efektywnych i najlepiej zarządzanych przez TFI funduszy dłużnych.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.