Przed nami bardzo ciekawy tydzień ze względu na dane makroekonomiczne. Tematem tygodnia jest oczywiście decyzja Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku, w sprawie stóp procentowych w USA. Jeżeli na konferencji po tym wydarzeniu, retoryka Janet Yellen okaże się gołębia, będziemy mieć m.in. szansę na wzrosty funduszy opartych na złocie. Poza tym, ze względu na wydarzenia makro, będziemy obserwować fundusze akcji europejskich, niemieckich oraz surowców i innych. Zapraszamy na naszą cotygodniową prognozę makroekonomiczną!
Stopy procentowe w USA w górę
W środę o godzinie 20.00 poznamy decyzję Komitetu. Bez dwóch zdań jest to najważniejsze wydarzenie w tym tygodniu, a nawet miesiącu. Najpewniej (blisko 96% szansy) amerykańska Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe w USA do 1,00-1,25%. Droższy dolar oznacza podwyżkę stóp także w innych rejonach świata, także w Polsce. Podwyżka stóp za oceanem to kolejny dowód na to, że era taniego pieniądza rozpoczęta po kryzysie finansowym z 2008 r. dobiega końca. Będziemy przyglądać się temu wydarzeniu od strony funduszy inwestujących w złoto. Jednym z nich jest nasza okazja inwestycyjna hotFUND Investor Gold Otwarty. Od samej decyzji ważniejsza będzie konferencja prezes Janet Yellen. Jej gołębia retoryka będzie szansą na wzrosty funduszu Investor Gold Otwarty, który jest na naszej liście od 11 stycznia 2017r.
Bank Anglii może utrzymać dotychczasowy poziom stóp
W czwartek o godzinie 13.00 Bank Anglii podejmie decyzje w sprawie stóp procentowych. Obecna główna stopa procentowa w UK to 0,25%, co można uznać za poziom wręcz ultra niski. Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno David Stubbs, strateg rynkowy z JP Morgan Asset Management, twierdził, że prawdopodobnie w przeciągu roku czasu Bank Anglii nie dokona podwyżki stóp procentowych. Tak niskie stopy stymulują gospodarkę. Z posiedzenia Banku Anglii opublikowany zostanie także protokół z posiedzenia. Po zeszłotygodniowych wyborach Anglia jest pod szczególną obserwacją inwestorów. Akcje europejskie mogą zyskiwać. Obserwuj Caspar Akcji Europejskich!
Prawdopodobny spadek dynamiki inflacja w Strefie Euro
W piątek o godzinie 11.00 poznamy dane o inflacji w Strefie Euro. Analitycy przepytani przez główne agencje informacyjne spodziewają się spadku dynamiki do 1,4% z 1,9% (r/r). W takim wypadku nie widzimy szans na zmianę dotychczasowych działań ECB i spodziewamy się podtrzymania ultra luźnej polityki monetarnej. Dzięki temu notowania funduszu Caspar Akcji Europejskich powinny zyskiwać. Od momentu, kiedy zaczęliśmy go obserwować, tj. 10. kwietnia fundusz zarobił 7,31%.
Dane z Indii wesprą hinduską giełdę?
W poniedziałek, o godz. 14:00, zostanie opublikowana produkcja przemysłowa w Indiach za kwiecień r/r oraz inflacja konsumencka CPI r/r za maj. Liczymy na korzystne odczyty wspierające naszą okazję inwestycyjną hotFUND – Franklin India N (acc) PLN. Zwłaszcza ze perspektywy inwestycyjne w Indiach wyglądają cały czas korzystnie. Tegoroczne prognozy opadów monsunowych (nieznacznie słabszych od wieloletniej średniej), wprowadzenie długo oczekiwanego podatku GST (podatek od towarów i usług) oraz towarzyszące mu zmiany ograniczające możliwość zaniżania przychodów przez firmy będą wspierać notowania tamtejszych akcji. W związku z tym i notowania naszego hotFUND-a Franklin India Fund N (acc) PLN powinny piąć się ku górze.
Kolejne odczyty indeksu ZEW na horyzoncie
Z kolei, we wtorek, o godz. 11:00, poznamy odczyt indeksu instytutu ZEW. Indeks ZEW publikowany jest przez Zentrum fur Europaeische Wirtschaftsforschung (Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką) z siedzibą w Mannheim. Obrazuje on nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Indeks ten z ostatnim odczytem na poziomie 20,6 znalazł się na najwyższych poziomach od sierpnia 2015 roku. To wciąż dobre dane i potwierdza to komunikat instytutu wyjaśniający, że perspektywy wzrostu strefy euro cały czas się stopniowo polepszają, co powoduje poprawę klimatu dla niemieckiego eksportu. Na rynek te dane nie mają jednak większego przełożenia. Jest to jednak informacja uzupełniająca względem indeksu Ifo. W związku z dobrą passą gospodarki naszego zachodniego sąsiada, warto obserwować fundusz Investor Niemcy.
Odczyty inflacyjne istotną sprawą w kontekście stóp procentowych
W poniedziałek, wtorek oraz środę poznamy natomiast odczyty inflacji konsumenckiej za maj kolejno w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz USA. W naszym kraju prognoza zakłada odczyt na poziomie 1,9% r/r. Oznaczałoby to lekki spadek dynamiki wzrostu cen względem wcześniejszego miesiąca. Kontrolowany poziom inflacji w Polsce byłby ważną sprawą w kontekście następnego spotkania RPP. Jeśli niższy odczyt inflacji dojdzie do skutku, najpewniej nie ma co się martwić o ew. najbliższą podwyżkę stóp procentowych. Dla porównania odczyt inflacji konsumenckiej r/r z Wielkiej Brytanii oraz USA, według prognoz mają być na poziomie 2,7% oraz 1,9%. Warto obserwować notowania funduszy inwestujących w aktywa z ww. krajów.
Sprzedaż detaliczna w USA i UK ważnym wskaźnikiem
Ponadto, w środę oraz w czwartek poznamy wyniki sprzedaży detalicznej za maj odpowiednio w USA oraz Wlk. Brytanii. W przypadku największej globalnej gospodarki, analitycy przewidują jej wzrost w ujęciu miesięcznym o 0,2%. Z kolei, według szacunków, w Wlk. Brytanii będziemy mieć do czynienia ze spadkiem tego wskaźnika w ujęciu miesięcznym o -0,6%. Czyżby do była konsekwencja gospodarcza Brexitu? Gorszy odczyt, zwłaszcza po ostatnich wyborach, może negatywnie wpłynąć na notowania funduszu Skarbiec JPMorgan Europe Strategic Dividend Fund Polska.
Czekamy na pozytywny sygnał na rynku ropy
Dodatkowo, jak co środę, poznamy zmianę zapasów ropy typu Crude w USA. Ku zaskoczeniu analityków, ostatni odczyt, po 8 tygodniach dobrej passy, pokazał wzrost tychże zapasów o +3,3 mln baryłek. Zdecydowanie negatywne wpłynęło to na ceny surowca. Wydaje się, że za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest przede wszystkim wzrost wydobycia ropy typu Crude w USA. W związku z tym kolejne odczyty zmiany zapasów ropy mogą zadecydować, w którym kierunku podążą notowania cen czarnego złota. Obserwuj notowania naszej okazji inwestycyjnej hotFUND BPH Globalny Surowców i Żywności!