8-ego czerwca odbędą się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. To wydarzenie wpłynie na wyceny funduszu akcji europejskich. Zmienność głównych klas aktywów przybiera na sile. Podczas gdy, Partia Pracy jeszcze bardziej zbliża się do Torysów – rośnie widmo sprawowania władzy przez rząd mniejszościowy. Ewentualna mniejszościowa wygrana Partii Konserwatywnej byłaby lepszym rozwiązaniem dla rynków akcji europejskich.
Jeszcze w połowie kwietnia, przewaga Partii Konserwatywnej nad Partią Pracy wynosiła 24 punkty procentowe. Jednak od tamtego czasu systematycznie spada. Ostatnie sondaże YouGov z 31 maja dają Konserwatystom 42%, a Torysom 39% poparcia. Fundusze akcji europejskich, w miarę zawężania się różnicy, zyskiwały na wartości.
Rządy mniejszościowe Partii Konserwatywnej oznaczają ograniczoną możliwość nacisku na tzw. twardy Brexit, co podoba się rynkom. Lecz z drugiej strony taka kombinacja oznacza mniej stabilny rząd dla Wielkiej Brytanii, co jest negatywną stroną. Brytyjskiej giełdzie, w maju, pomaga też słabszy funt, gdyż większość firm z FTSE100 zyskuje na rosnących przychodach z eksportu. Pozostałe giełdy europejskie będą zyskiwały na korzystnych rozwiązaniach dla reszty Europy. W połowie kwietnia, w momencie spadku przewagi partii Konserwatywnej nad Partią Pracy – fundusz Caspar Akcji Europejskich zyskał 7,48%. To wyniki godny podziwu wypracowany zaledwie w 1,5 miesiąca.
Poniżej prezentujemy podstawowe poglądy największych ugrupowań w sprawie Brexit:
- Utrzymać jednolity rynek i unię celną
- Odrzucić „brak ugody” z UE
Opuścić jednolity rynek i unię celną
- Brak ugody jest lepszy niż zła ugoda z UE
- Kontrola imigracji