poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Wybory w UK w centrum uwagi

Wybory w UK w centrum uwagi

autor Redakcja
0 komentarz

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będą wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, zaplanowane na 8 czerwca br. Są to wybory przedterminowe. Premier Theresa May zwołała je, wykorzystując bardzo mocne poparcie dla swojej partii, aby zwiększyć ilość przedstawicieli w parlamencie oraz wydłużyć okres sprawowania swoich rządów o minimum kolejne dwa lata.

Ich wynik wpłynie na wyceny funduszy akcji europejskich. Od połowy kwietnia, kiedy mimo wszystko zmniejsza się przewaga Konserwatystów nad Partią Pracy – fundusz akcji europejskich z oceną A+ Caspar Akcji Europejskich zyskał 7,5%.

 

Wybory w UK: Przewaga Konserwatystów nad Partią Pracy

 

Można powiedzieć, że ewentualne rządy mniejszościowe Torysów, z uwagi na ograniczoną presję na tzw. twardy Brexit będą sprzyjać funduszom akcji europejskich. Dodaj więc fundusz Caspar Akcji Europejskich do swojej listy obserwowanych!

Gołębia wypowiedź Mario Draghiego w cenie

W czwartek o godzinie 13.45 kolejne ważne informacje, które wpłyną na wyceny funduszy akcji europejskich. Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. W ubiegły wtorek agencja Reuters, powołując się na źródła w Radzie Prezesów EBC podała, że w tym tygodniu EBC oceni, iż bilans ryzyka dla strefy euro jest „zasadniczo zrównoważony”.

Do tej pory EBC oceniał, co powtórzył w ubiegły poniedziałek również prezes banku Mario Draghi, że w bilansie ryzyka przeważają czynniki negatywne, choć w coraz mniejszym stopniu. O 14.30 odbędzie się konferencja prasowa Mario Draghi’ego. Jeśli retoryka wypowiedzi prezesa Banku pozostanie gołębia, liczymy na dalsze wzrosty funduszu Caspar Akcji Europejskich.

Rosnąca inflacja sprzyja surowcom

W piątek o 3.30 poznamy dane o inflacji w Chinach. Od pewnego czasu ceny żywności w Państwie Środka rosną, więc w podobnym kierunku powinna podążać również ogólna zmiana cen. Przypomnijmy, że jesteśmy w inflacyjnej fazie ożywienia gospodarczego. W takich warunkach zyskują fundusze surowcowe.

Jak nasz typ na okazję inwestycyjną hotFUND – BPH Globalny Żywności i Surowców. 24 lutego dodaliśmy go do listy. Aktywuj usługę hotFUND, aby zobaczyć go na swojej liście obserwowanych.

Inflacja CPI i PPI w Chinach

 

Indeksy PMI cenną wskazówką

W tym tygodniu, w poniedziałek, wtorek oraz czwartek – opublikowane zostaną także indeksy PMI oraz także ISM (w przypadku USA) dla usług dla różnych krajów na świecie. Poza Stanami, gdzie ważniejszy jest ten drugi odczyt, poznamy dane PMI m.in. dla Chin, Indii, Wielkiej Brytanii.

Odczyty te z reguły wpływają na wyceny funduszy akcji dedykowanych państwu, skąd pochodzi ich publikacja. W przypadku krajów o tak wielkich gospodarkach jak USA, czy Chiny wpływ tychże danych ma natomiast wymiar już międzynarodowy.

Przypomnijmy, że ostatni PMI przemysłowy Chin po raz pierwszy od czerwca ubiegłego roku spadł poniżej poziomu 50 pkt, co oznacza jego wejście do strefy recesji. Jest to niepokojąca wiadomość, chociaż rynek ją zlekceważył. Chociaż ten przemysłowy odczyt jest na razie ważniejszy. Posiadacze funduszy akcji powinni bacznie przyglądać się jego usługowemu odpowiednikowi. Obserwuj fundusze akcji globalnych.

Środowy wysyp istotnych danych

Z kolei w środę, poznamy po pierwsze decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Tutaj, nie spodziewamy się negatywnego dla krajowych funduszy akcji zaskoczenia. Przypomnijmy, iż w RPP naszym kraju od 2015 roku utrzymuje podstawową stopę procentową na poziomie 1,5 proc. Jest to niski poziom, stymulujący gospodarkę. Dlatego spodziewamy się pozostawienia stóp bez zmian.

Po drugie, poznamy także finalny odczyt PKB dla Strefy Euro w I kw. 2017 r. Prognoza zakłada wzrost w ujęciu rocznym i kwartalnym odpowiednio o 1,7% i 0,5%. Byłyby to więc wyniki stabilne, podobne do IV kw. 2016 r. Ewentualne zaskoczenie tych wyników in plus byłoby czynnikiem pro wzrostowym dla funduszy akcji europejskich.

Po trzecie, poznamy zmianę zapasów ropy typu WTI Crude w USA. Jak pokazują dane, od 12 kwietnia br. zapasy te systematycznie maleją. Z drugiej strony inwestujący w ropę mają negatywne nastroje, ponieważ produkcja surowca jest obecnie na najwyższym poziomie od sierpnia 2015 r., za co odpowiedzialne są przede wszystkim Stany.

W kontekście danych, na które czekamy, warto obserwować naszego hotFUND-a (okazję inwestycyjną) – BPH Globalny Żywności i Surowców.

Zmiana zapasów ropy typu WTI Crude w USA od początku 2017r. (w mln baryłek) - wykres

Źródło: Macronext.pl

 

Czy Chiny będą kontynuować dalszy rozwój handlu zagranicznego?

Co więcej, w czwartek poznamy także bilans handlu zagranicznego w Chinach za maj. W marcu oraz kwietniu chiński handel zagraniczny odnotował rozwój. Warto przy tym pamiętać, że pod względem obrotów Chiny są największym partnerem gospodarczym Polski w Azji.

Dlatego odczyty te mają pewne przełożenie na polską gospodarkę. Trzymamy kciuki za jak najlepszy wynik, co stanowiłoby czynnik pro wzrostowy dla funduszy akcyjnych.

Obserwuj najwyżej ocenione fundusze inwestujące w akcje polskie takie jak Investor Akcji i Altus Akcji.

W końcu w tym dniu poznamy także PKB Japonii, produkcję przemysłową w Niemczech, inflację konsumencką w Szwajcarii oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.