W minionym tygodniu globalne giełdy zyskiwały okazale na wartości. Wiele funduszy inwestycyjnych osiągało dodatnie stopy zwrotu. Z pozytywnych wiadomości, można wymienić korzystne dane makro, w tym przede wszystkim PMI, czy czynnik polityczny dot. Brexitu. Okazuje się bowiem, że decyzja o uruchomieniu procedury Brexit przez rząd musi się odbyć za zgodą brytyjskiego parlamentu. Z drugiej strony inwestorzy kończyli zeszły tydzień w gorszych nastrojach spowodowanych słabymi odczytami PKB w USA, a przede wszystkim danych o PCE core. Jest to wskaźnik, na który zwraca uwagę FED w kontekście podwyżek stóp procentowych.
Środa dniem ważnych wiadomości – decyzja FOMC
W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja FOMC w sprawie wysokości stóp procentowych w USA. Komitet poda swoją decyzję w środę o godzinie 20.00 czasu polskiego. Rynek ocenia na 96% prawdopodobieństwa, że na najbliższym posiedzeniu stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie 0,50 – 0,75%. Po decyzji nie będzie konferencji prezes FED Janet Yellen.
Również w środę opublikowany będzie raport ADP. Po ostatnim styczniowym odczycie i spadku do 153 tys. z 215 tys. w tym miesiącu rynek spodziewa się poprawy danych i wzrostu zatrudnienia do 165 tys.
Środowy odczyt będzie „tylko” preludium do piątkowych danych z rynku pracy w USA. Obok decyzji FOMC to właśnie informacje z rynku pracy będą najważniejsze w tym tygodniu. Zmiana zatrudnienia zarówno w sektorze pozarolniczym jak i sektorze prywatnym oczekuje się, że wzrośnie odpowiednio do 171 tys. (z 156 tys.) i 165 tys. (144 tys.).
Dopełnieniem bogatego kalendarza makroekonomicznego USA będą odczyty indeksów PMI dla przemysłu (oczekiwany wzrost do 55,1 z 54,3pkt.) oraz bardziej istotnego dla tej gospodarki ISM dla przemysłu (55 z 54,7pkt.) – to w środę. Z kolei w piątek poznamy PMI dla usług (spodziewany wzrost do 55,1 z 53,9 pkt.) oraz ważniejszy ISM dla usług (rynek przewiduje spadek do 57 z 57,2pkt.).
Ciekawy fundusz połączony z zachowaniem dolara – PKO Papierów Dłużnych USD
Po fatalnych danych PKB z USA z zeszłego piątku i korekcie na amerykańskiej walucie, którą mogło wywołać otoczenie prezydenta Trumpa i on sam twierdząc, że dolar jest przewartościowany, w tym tygodniu dolar może być bardzo ciekawą inwestycją. Raporty analityków sugerują, że najważniejsze informacje (dla dolara amerykańskiego) z rynku pracy oraz wskaźniki PMI i ISM ulegną poprawie. A dane makroekonomiczne z rosnącym deficytem napędzającym inflację wspierają wzrosty amerykańskiej waluty. W tej sytuacji z dostępnych funduszy bardzo ciekawie prezentuje się PKO Papierów Dłużnych USD. Fundusz inwestuje w instrumenty dłużne, depozyty oraz papiery wartościowe denominowane w dolarze amerykańskim. Jego notowania silnie połączone są z zachowaniem dolara.
Jeśli rzeczywiście dolar zacznie wzrosty w tym tygodniu, to przełoży się to na wzrosty wyceny PKO Papierów Dłużnych USD.