– Moim zdaniem, reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca przyszłego roku. Jest to bardzo kompleksowa reforma, która nadal wymaga ustaleń międzyresortowych, ponadto przygotować się do niej musi również ZUS – powiedział Morawiecki.
Pierwsze plany wejścia w życie reformy emerytalnej – rząd zapowiadał na styczeń 2018 r. To na początku przyszłego roku środki zgromadzone w OFE miały trafić do Polaków. Jednak teraz minister Morawiecki jasno podkreślił fakt, że obecny system działa, a zmiany nie mogą być wprowadzane z pośpiechem. Zapowiadana przez ministra data – lipca 2018 roku to dodatkowe pół roku na przygotowanie technikaliów związanych także z reformą ZUS, a nie tylko oddaniem środków z OFE na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków.
Polacy muszą więc czekać na ostateczny kształt zapowiadanej przez rząd reformy. Jednak nowa reforma emerytalna nadal nie zagwarantuje większości z nas odpowiednich środków na jesień życia.
Czas spojrzeć prawdzie w oczy: każdy sam musi o nie zadbać.
Reforma nadal zakłada przejście 75% środków z OFE na konta emerytalne ubezpieczonych, dające większą elastyczność w inwestowaniu. Ma też powstać dobrowolny mechanizm oszczędzania – Pracownicze Plany Kapitałowe, na które będzie można przekazywać 3,5% pensji (2,5% od pracownika i dodatkowe 1,5% od pracodawcy). Czy to wystarczy?
Zdaniem ekspertów na emeryturę powinniśmy odkładać ok. 10% wynagrodzenia. Jednak, jak podaje dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik, środki z OFE będą stanowić średnio 6300 PLN per capita. Dodatkowe 3,5% z PPK nadal nie da pożądanej kwoty.
Uzupełniające zabezpieczenie na przyszłość jest więc dziś koniecznością. Nie można liczyć tylko na państwową emeryturę.
Tymczasem, według badania Deutsche Banku, jedynie 23% Polaków oszczędza na emeryturę, a jeśli już, to na lokatach, z których zyski rzadko przewyższają inflację. Tu rozsądniej jest postawić na fundusze inwestycyjne, z zachowaniem dywersyfikacji. Nie stosujmy jednak zasady „kup i zapomnij” – opłaca się śledzić trendy. Dobrze zainteresować się m.in. IKE lub IKZE, które są zwolnione z 19-procentowego „podatku Belki”. Warto oszczędzać nawet małe kwoty – fundusze inwestycyjne nie wymagają dużych wkładów, można zacząć już od 100 PLN. Im dłuższy horyzont inwestycji, tym bardziej ryzykowne, ale i zyskowne, opcje można wybrać – dobrze więc zacząć jak najwcześniej.
Koniecznie przeczytaj, co warto wiedzieć o samodzielnym oszczędzaniu na prywatną emeryturę. Nie czekaj na zmiany rządowe, które nie zakładają zwiększenia emerytury wypłacanej przez ZUS.
Informacje o IKE znajdziesz w artykule: Przeczytaj, zanim przelejesz pieniądze na IKE. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o IKZE, zanim będzie ono obowiązkowe znajdziesz w artykule: Już teraz poznaj, czym jest IKZE!