Strona główna » Rynek diamentów tydzień 13, 2025 r.

Rynek diamentów tydzień 13, 2025 r.

autor Redakcja
0 komentarze

W tygodniu kończącym się 27 marca po raz kolejny ceny diamentów zachowywały się dobrze i po raz kolejny przewagę miały diamenty o wysokiej jakości, a małej wadze. Indeks RAPI dla diamentów 0,3-karatowych w kolorach D-H i czystości IF-VS2 wzrósł o 2,1%, a dla diamentów 0,5-karatowych wzrósł o 1%. Większe kamienie wysokiej jakości notowały wzrosty rzędu kilku dziesiątych procent. Ponownie wśród diamentów o niższej jakości zmienność cen była minimalna, a uwagę zwraca tylko wzrost indeks RAPI dla diamentów 3-karatowych w kolorach I-K i czystości VS-SI o 1,1%.

Źródło: Rapaport.com

Mimo niepewności co do wpływu polityki D. Trumpa na siłę konsumenta amerykańskiego, póki co nie obserwuje się większej skłonności do oszczędzania. Niepewność na pewno za to budzą plany podwyżki ceł na biżuterię i luźne diamenty w USA, które mają wejść od 2 kwietnia. Indyjski sektor diamentów próbuje się do tego przygotować, bo cła, których realny wzrost szacuje się na ponad 13%, mogą mocno uderzyć w eksport indyjskich szlifierni. Tymczasem Indie wyeksportowały oszlifowane diamenty o wartości brutto 6,69 miliarda dolarów w 2024 roku do USA, zgodnie z archiwami Rapaport opartymi na danych z United States International Trade Commission.

Informacją tygodnia jest z kolei zamiar przeprowadzenia oferty publicznej (IPO) spółki De Beers, co podał Bloomberg. Ponoć Anglo American, czyli spółka-matka, rozpoczęła w tej sprawie spotkania z kilkoma bankami. Jest to spójne z planami restrukturyzacji Anglo, które chce pozbyć się spółki wydobywczej diamentów i innych jednostek ze swojego portfolio, celem zapewnienia wzrostu i skupieniau się na swoich podstawowych działalnościach. Od czasu ogłoszenia zamiaru sprzedaży różnych jednostek, Anglo pozbyło się aktywów związanych z wydobyciem węgla, niklu i platyny, a De Beers jest ostatnim docelowym oddziałem, który wciąż szuka nabywcy. Planowane jest sfinalizowanie wyjścia z De Beers do końca bieżącego roku.

Najważniejsze informacje z 13 tygodnia roku:

Możliwe IPO De Beers

Według Bloomberga, spółka macierzysta De Beers, Anglo American, rozpoczęła spotkania z kilkoma bankami w sprawie przeprowadzenia oferty publicznej (IPO) De Beers. 

Ruch ten jest częścią planu restrukturyzacji, który Anglo American ogłosił w zeszłym roku, aby pozbyć się spółki wydobywczej diamentów i innych jednostek w swoim portfolio, celem zapewnienia wzrostu i skupieniu się na swoich podstawowych działalnościach. Tymczasem konglomerat również zamierza sprzedać spółkę.

„Anglo prowadzi dwutorowy proces w swoich staraniach o wyjście z De Beers, próbując znaleźć nabywcę dla borykającego się z problemami biznesu, a jednocześnie rozpoczynając przygotowania do pierwszej oferty publicznej jako rozwiązania zapasowego” — zauważył Bloomberg.

Od czasu ogłoszenia zamiaru sprzedaży różnych jednostek, Anglo pozbyło się aktywów związanych z wydobyciem węgla, niklu i platyny, a De Beers jest ostatnim docelowym oddziałem, który wciąż szuka nabywcy. Planowane jest sfinalizowanie wyjścia z De Beers do końca bieżącego roku. 

De Beers niedawno podpisało nową 10-letnią umowę sprzedaży z rządem Botswany, który posiada 15% udziałów w firmie wydobywającej diamenty, ale zamierza zwiększyć swój udział.

Jednak sprzedaż De Beers może nie być taka łatwa na tym stale słabym rynku diamentów, który zmaga się z wyzwaniami ekonomicznymi i odchodzeniem od diamentów na rzecz złota w Hongkongu i Chinach, jednym z największych rynków dóbr luksusowych. W lutym Anglo dokonało odpisu w kwocie 2,9 mld USD na aktywa De Beers. Stało się to zaledwie rok po tym, jak Anglo odnotowało utratę wartości firmy w wysokości 1,56 mld USD.

W najnowszych wynikach, opublikowanych w lutym, przychody De Beers spadły o 23% do 3,29 miliarda dolarów, podczas gdy firma odnotowała stratę netto w wysokości 288 milionów dolarów za rok 2024.

Obawy indyjskiego sektora diamentowego przed amerykańskimi cłami

Indyjski sektor diamentów przygotowuje się na potencjalne podwyżki ceł w USA od przyszłego tygodnia. Sektor chce powstrzymać ich wpływ lub chociaż zminimalizować. 

Członkowie branży spodziewają się, że USA nałożą cła na biżuterię i luźne oszlifowane diamenty w ramach szerokiego pakietu ceł Donalda Trumpa, które wejdą w życie od 2 kwietnia.

Rada ds. Promocji Eksportu Kamieni Szlachetnych i Biżuterii (GJEPC) zorganizowała we wtorek spotkanie dla członków branży, aby wyjaśnić sytuację i przedstawić działania podejmowane w celu zminimalizowania skutków.

Producenci diamentów wyrazili obawy dotyczące opłat, ponieważ Stany Zjednoczone są największym rynkiem eksportowym Indii dla oszlifowanych diamentów. W środę nie mieli jasności co do stawek taryfowych i tego, jak wpłyną one na dostawy przez inne lokalizacje.

Luźne diamenty z Indii nie podlegają obecnie żadnym cłom importowym przy wjeździe do USA, podczas gdy biżuteria ze złota podlega cłu w wysokości od 5,5% do 7%.

Raport z zeszłego miesiąca przygotowany przez indyjską Global Trade Research Initiative oszacował wzrost taryf o 13,3% na eksport diamentów, złota i srebra do USA. Oparł się na „luce taryfowej” obu krajów — średniej różnicy między indyjskimi cłami importowymi na towary amerykańskie w tych kategoriach a równoważnymi cłami w przeciwnym kierunku.

Indie pobierają 5% cła importowego na oszlifowane diamenty i 20% na biżuterię ze złota, srebra i platyny. GJEPC od dawna lobbuje za obniżeniem tych stawek.

Jednak uczestnicy branży ostrzegali, że nic nie będzie pewne, dopóki nie zostanie wydane oficjalne ogłoszenie. Amerykańska administracja dosyć zuchwale stosuje obecnie politykę celną, często jednak wycofując się z co bardziej kontrowersyjnych decyzji. 

GJEPC wyraziło rządowi Indii swoje obawy dotyczące wpływu na miejsca pracy i poprosiło go o „zapewnienie osiągnięcia wzajemnie akceptowalnego rozwiązania w celu zabezpieczenia indyjskiego eksportu kamieni szlachetnych i biżuterii” do USA.

Indie wyeksportowały oszlifowane diamenty o wartości brutto 6,69 miliarda dolarów w 2024 roku do USA, zgodnie z archiwami Rapaport opartymi na danych z United States International Trade Commission.

Oszczędności w Chow Sang Sang

Chow Sang Sang zamknął 74 sklepy w ramach programu oszczędności wynikającego ze słabnącego popytu na diamenty i rekordowo wysokich cen złota.

Sprzedaż grupy w 2024 r. spadła o 15% do 21,18 mld HKD (2,72 mld USD), a firma odczuwa „znaczną presję na popyt na biżuterię” zarówno w Chinach, jak i w Hongkongu i Makau. Sprzedaż biżuterii z kamieniami szlachetnymi w ujęciu porównywalnym — w sklepach otwartych od co najmniej roku — spadła o 38% na kontynencie i o 24% w Hongkongu i Makau, głównie z powodu spadku popytu na diamenty, wyjaśniła firma. Tymczasem przychody z biżuterii ze złota w tych samych sklepach (przychody porównywalne) spadły o 13% w Chinach i o 19% w Hongkongu i Makau, ponieważ cena złota gwałtownie wzrosła.

Przychody ze sprzedaży detalicznej biżuterii spadły o 15% do 20,7 mld HKD (2,66 mld USD), podczas gdy przychody z innych działalności— w tym nieruchomości — spadły o 35% do 478,9 mln HKD (61,6 mln USD). Zysk spadł o 20% do 805,6 mln HKD (103,6 mln USD).

Przychody z Chin kontynentalnych spadły o 15% do 13,52 mld HKD (1,74 mld USD), podczas gdy w Hongkongu i Makau sprzedaż spadła o 18% do 7,33 mld HKD (942,3 mln USD).

W ciągu roku Chow Sang Sang rozszerzył swoją linię diamentów laboratoryjnych, The Future Rocks, w tym dodał nowe kolekcje z diamentami syntetycznymi i szafirami.

Jubiler z siedzibą w Hongkongu nie przewiduje ożywienia w najbliższej przyszłości i będzie nadal zamykał sklepy, aby zminimalizować swoje wydatki, poinformował. Na dzień 31 grudnia 2024 r. grupa liczyła 958 lokalizacji.

Zwolnienia w Petrze mniejsze niż głosiły plotki

Petra Diamonds zaprzeczyła twierdzeniom południowoafrykańskiego związku zawodowego, że zamierza zwolnić aż 468 pracowników z powodu wyzwań wywołanych przez utrzymującą się słabość na rynku diamentów.

Zwolnienia obejmą łącznie 84 pracowników z kopalni Cullinan i Finsch w Republice Południowej Afryki, powiedział rzecznik Petra w poniedziałek dla Rapaport News. Ta liczba jest znacznie niższa od tej, którą Krajowy Związek Górników (NUM) podał wcześniej. Grupa twierdziła, że ​​firma chciała zastąpić wielu stałych pracowników w dwóch złożach pracownikami kontraktowymi, których utrzymanie byłoby tańsze. Niektórzy pracownicy już przyjęli pakiety dobrowolnych odejść, podczas gdy Petra umieściła innych na alternatywnych stanowiskach. Ci, których firma zwolniła, otrzymali pakiety odpraw, rozszerzone programy pomocy pracowniczej, usługi doradztwa finansowego i inicjatywy rozwoju umiejętności.

Petra poinformowała, że ​​jest to trzeci raz, kiedy w ciągu ostatniego roku zainicjowała zwolnienia. Wcześniej zredukowała personel w Finsch z powodu spadku produkcji z 2,8 miliona ton rudy rocznie do 2,2 miliona. Ostatnie zwolnienia dotyczyły pracowników z biura grupy firmy i zespołów ds. usług wsparcia.

Petra zaoferuje wszystkim dotkniętym pracownikom priorytetowe rozważenie możliwości odwołania, jeśli rynek zmieni się w ciągu najbliższych 12 miesięcy i pojawią się odpowiednie stanowiska.

Pożyczka ratunkowa dla Mountain Province

Mountain Province pożyczyło 20 milionów dolarów od swojego większościowego udziałowca, aby umożliwić mu kontynuowanie działalności i spłatę długów wobec partnera joint venture De Beers.

Firma zaciągnęła pożyczkę od Dunebridge Worldwide, aby pokryć straty poniesione w wyniku utrzymującego się słabego popytu na diamenty, co spowodowało niskie ceny i postawiło Mountain Province w trudnej sytuacji finansowej. Nowa pożyczka jest częścią dużego planu refinansowania MP, po tym jak firma ujawniła w zeszłym miesiącu, że ma problemy ze spełnianiem natychmiastowych i krótkoterminowych zobowiązań zarówno wobec posiadaczy zastawów, jak i De Beers. Gigant górniczy posiada 51% udziałów w Gahcho Kuémine w Kanadzie, podczas gdy Mountain Province posiada pozostałe 49% udziałów.

Wierzyciele spółki zgodzili się również na przedłużenie terminu spłaty jej odnawialnej pożyczki w wysokości 177 milionów dolarów z grudnia 2025 r. do grudnia 2027 r. Działania te są niezbędne do wyprowadzenia finansów MP na prostą w trudnym okresie rynkowym niskich cen diamentów.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.